Župan Tržiča Pavel Rupar je predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju podal odstopno izjavo z mesta poslanca, je povedal za 24ur.com. Tako je tržiški župan in član vodilne stranke SDS po sporu z najemnico, ki naj bi bila tudi njegova ljubica, in po aferi s stanovanji tudi uradno zapustil parlament.
Od županske kandidature Rupar ne more več odstopiti. ''Tega tudi ne želim,'' je dejal. Glede številnih polemik v javnosti, da bi moral Rupar odstopiti tudi od kandidature za tržiškega župana, je tajnik Državne volilne komisije Marko Golobič pojasnil, da to ni mogoče. Od kandidature namreč lahko odstopi le kandidat za predsednika republike, medtem ko kandidati za ostale funkcije le v primeru, če se preselijo z območja, na katerem kandidirajo, ali če umrejo.
Sedaj je torej usoda Ruparja v rokah tržiških volilnih upravičencev, ki bodo na lokalnih volitvah v nedeljo, 22. oktobra, odločili, ali bodo sedanjemu županu podelili še en mandat.
Predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk sicer obžaluje, da je prišlo do afere Rupar, saj "takšni incidenti niso nič pozitivnega ali konstruktivnega za javni prostor". Ruparjev odstop s poslanske funkcije je po oceni Bajuka pozitivna gesta, saj bo lahko tržiški župan brez tega, da bi se skliceval na poslansko imuniteto, razčistil zadeve.
Brez imunitete
Rupar želi z odstopom z mesta poslanca preiskavo o dejanjih, ki mu jih očitajo, razbremeniti političnih dimenzij ter svojo nedolžnost dokazati kot navaden državljan brez poslanske imunitete, je pojasnil predsednik državnega zbora.
Cukjati bo na prvi seji državnega zbora, ki se bo začela 23. oktobra, predlagal ugotovitveni sklep, s katerim bo Ruparju prenehala poslanska funkcija. Nato pa bo stekel postopek za imenovanje novega poslanca, je še pojasnil Cukjati. Glede na največje število glasov bo imel prvi možnost prevzeti mandat Bojan Homan. Če bo mandat zavrnil, pa bo imel znova možnost postati poslanec Bogomir Vnučec, ki je bil v prejšnjem mandatu izvoljen na listi SMS.
Na vprašanje, ali je Rupar kršil etični kodeks stranke SDS, ki govori o tem, da se bodo poslanci borili proti korupciji, Cukjati pojasnjuje, da "nakup obeh stanovanj ni ne vem kako koruptivno dejanje, saj v desetih letih poslanec skupaj z župansko plačo vendarle zasluži toliko, da si lahko privošči nakup dveh manjših stanovanj". Kar pa se tiče neprijave stanovanj protikorupcijski komisiji, pa je to druga stvar, pravi Cukjati in poudarja, da se tudi Rupar zaveda, da bi stanovanja moral prijaviti.
SDS pozdravlja odstop
Rupar je svoj odstop napovedal včeraj. Premier in prvak SDS Janez Janša je njegovo namero, da ne bo več parlamentarec, pozdravil. Gre za prvi primer v Sloveniji, ko je poslanec vrnil mandat zaradi tega, da bi razbremenil preiskavo, čeprav ga k temu nič ne zavezuje, je dejal.
Z Ruparjevo odločitvijo se strinja tudi poslanka Eva Irgl, ki je v imenu poslanske skupine SDS dejala, da je pri nekaterih sumih kršitev prišlo do stvari, "ki se ne morejo reševati samo tukaj". Dodala je, da bi se moral po njenem mnenju Rupar odpovedati tudi županski funkciji. Nasprotno predsednik vlade Janša meni, da bodo o tem, kdo bo župan, odločali volivci.
Tanko pohvalil Ruparja ter okrcal novinarje in Kosovo komisijo
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je pozdravil Ruparjevo odločitev. Z odločitvijo, da se ne bo skliceval na poslansko imuniteto in na ustavno pravico do imunitete, je Rupar, tako meni Tanko, jasno pokazal, da se želi braniti in dokazovati svojo nedolžnost kot navaden državljan. Gre za načelno, etično in tudi pogumno dejanje, ki ga doslej ni zmogel nobeden od poslancev, je še ocenil.
Tanko je ob tem izrazil tudi razočaranje nad Društvom novinarjev Slovenije (DNS), da se v tem primeru ni odzvalo, saj je po njegovi oceni šlo za grobo kršitev etičnega kodeksa novinarjev. Vodja poslanske skupine SDS je namreč prepričan, da je bil Rupar žrtev medijskega izsiljevanja. Zato se mu zdi nenavadno, da se DNS ni odzvalo na ravnanje svojih kolegov, saj je "očitno, da so bili ti prisluhi narejeni brez soglasja ustreznih organov in da so bili nato objavljeni v neavtorizirani obliki."
Vodja poslanske skupine SDS pa je razočaran je tudi nad delom protikorupcijske komisije, ker meni, da "delo tako pomembne komisije, kot naj bi bila protikorupcijska komisija, ne more sloneti samo na objavah v medijih, ampak mora preverjati ustreznost podatkov in jih povezovati z vsemi podatki, dostopnimi iz javnih evidenc". In zapisi v zemljiški knjigi so javni dokument, je poudaril.
Homan bo sprejel morebitno povabilo v državni zbor
Bojan Homan, ki je Ruparjev najverjetnejši naslednik, je za 24ur.com povedal, da bo morebitno povabilo za nastop funkcije poslanca sprejel. ''Pavla Ruparja spoštujem kot prijatelja in kolega. Obžalujem, da je do tega prišlo. Svoje delo poslanca bom opravljal vestno in odgovorno,'' je dejal.
Homan, ki stanuje v Zgornjih Bitnjah v Žabnici, je po izobrazbi komunalni inženir. Sicer je najemnik bencinske postaje in je 18 let zaposlen na Petrolu. Po politični plati je Homan podpredsednik Mestnega odbora SDS v Kranju, kranjski mestni svetnik in predsednik regijske koordinacije SDS za Gorenjsko.
O Ruparju tudi protikorupcijska komisija
O Ruparjevem primeru bo v ponedeljek, 23. oktobra, razpravljala tudi komisija za preprečevanje korupcije, je potrdil njen predsednik Drago Kos. Rupar je sicer komisiji že predal vse manjkajoče dokumente v zvezi s premoženjskim stanjem, med drugim tudi glede dveh stanovanj, ki ju komisiji ni prijavil. Ker zakon ne predvideva sankcij za nepravočasno prijavo premoženjskega stanja, bodo člani komisije razpravljali predvsem o vprašanju, zakaj je do takšne zamude prišlo.
Zakon o poslancih sicer navaja šest razlogov, zaradi katerih lahko poslancu preneha mandat: če odstopi, izgubi volilno pravico, postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev, če v treh mesecih po potrditvi poslanskega mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, ali pa če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo poslanca.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.