Slovenija

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora

Kranjska Gora, 24. 11. 2024 09.53 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Tina Hacler
Komentarji
115

Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

V noči na soboto je pritisnil mraz in novozapadli sneg "zaklenil" na vejevje mogočnih smrek, ki obkrožajo pot iz Planice v Tamar. V ozadju se je dvigoval mogočni Jalovec, ki je med drugo svetovno vojno spisal zgodbo preživetja in smrti, ki pritegne še danes.

Kraj nesreče padlega letala.
Kraj nesreče padlega letala. FOTO: Aljoša Kravanja

V zasneženo gaz se je zjutraj podala pisana skupina pohodnikov, od gorskega polka Slovenske vojske, ameriških marincev, predstavnikov ameriškega veleposlaništva do lokalne skupnosti, gorskih reševalcev, s seboj pa so imeli žalne vence.

Člani Vršiča so ob vznožju Julijskih Alp namreč pripravili spominsko slovesnost za padlo letalo in zavrteli čas nazaj v temačni del zgodovine, ko je bil ves svet ujet v vojno vihro.

Ukaz za izskok 

Pisal se je 22. november 1944 in iz letalskega oporišča Pantanella na jugu Italije je vzletel bombnik Consolidated-B-24G-10-NT s serijsko številko 42-78259. Letalo je bilo del 780. bombne eskadrilje zavezniških sil, njegova naloga je bilo bombardiranje Münchna. Nosil je devet članov posadke, na krovu so bili pilot John Priddy, Michael Pollot, Modesto Pellechia, John Fekays, Francis Josselyn, George Crawford, David Holdsworth, James Rush in Carrol Dempsey. Stari so bili med 18 in 33 let.  

Ker zaradi slabega vremena napad na prvotno tarčo, München, ni bil mogoč, so se preusmerili proti sekundarnemu cilju: Salzburgu. A še preden so ga dosegli, je letalo zadel protiletalski izstrelek, ki je poškodoval dva motorja. Letalo je začelo izgubljati višino. 15 minut pred eno popoldne je pilot izdal ukaz, da je treba zapustiti poškodovano letalo. Deveterica si je nadela padala in izskočila, letalo je nazadnje padlo na pobočje Jalovca, posadko pa je "razmetalo" vse naokrog od Beljaka do Trbiža.  

Podoba padlega letala.
Podoba padlega letala. FOTO: Aljoša Kravanja

Skok so preživeli vsi, a takrat se je njihova kalvarija šele začela.

Tavali v snegu in mrazu

Najbolj severno je pristal radiooperater Josselyn, ki so ga nato nemudoma zajeli v okolici Špitala ob Dravi v Avstriji. Eden je pristal in bil zajet pri Beli Peči v bližini Trbiža v Italiji, pilot je denimo pristal med Malo Pišnico in Tamarjem, strelec narednik na pobočju Vitranca, trojica pa pri Gozdu Martuljku.

Posadka pogubljenega letala
Posadka pogubljenega letala FOTO: zasebni arhiv U. Košir; A History of the 780th Bombardment Squadron

Zgodovinarji so raziskali njihove zgodbe. Pilot je tri dni taval v snegu in mrazu, želel je v Švico, ki je bila takrat nevtralna država. Ko se je v eni izmed planinskih postojank, kamor je vlomil, želel ogreti, si je zažgal nogavice in čevlje, preden ga je nazadnje zajela nemška enota.

Pilot John F. Priddy, fotografiran po prihodu v Italijo
Pilot John F. Priddy, fotografiran po prihodu v Italijo FOTO: zasebni arhiv U. Košir

Kmalu po pristanku so zajeli tudi kopilota, peš v Švico je hotel tudi navigator, ki je prav tako pristal v gorah. Ob padcu si je poškodoval glavo in si rano obvezal s svilo iz padala. Ko je prenočil na ozki skalni polici, si je roko z vrvico privezal na drevo, da se v spanju ne bi odkotalil po strmem pobočju. Nazadnje so zajeli tudi njega.

Najmlajši med njimi se je po pristanku na Vitrancu dva dni skrival, nato pa potrkal na vrata železniške čuvajnice pri Podkorenu. "Tudi sama sem opazovala padalce, ki so odskočili iz poškodovanega letala, in se tresla za njihovo usodo. Nemci so bili vsepovsod in le malo upanja je bilo, da bo kdo ostal živ. Takrat je bilo že pol metra snega. Ko smo že malo pozabili na ta dogodek, je čez dva dni spet naletaval sneg. Šla sem iz čuvajnice, da bi nakrmila živino, bil je večer, tedaj se iz teme prikaže moška postava in gre proti meni. Neznanec je prihajal vedno bližje. Začel je govoriti "Amerikano, Amerikano", s kretnjami pa je kazal na usta, da je lačen," se je spominjala domačinka Uršula Zima.  

Vsi zajeti: eni v taborišče, drugi ustreljeni

Strelca narednika Holdswortha so torej rešili domačini iz Pokorena in partizani, ostali so imeli manj sreče. Priddy, Pollot, Pellechia, Josselyn in Crawford so bili zajeti in prepeljani v taborišča za vojne ujetnike, kjer so ostali vse do konca vojne. Tega pa niso dočakali trije člani posadke.

Pilotova zapuščina.
Pilotova zapuščina. FOTO: Uroš Košir

Vsi trije so pristali v okolici Gozda Martuljka. Strelec narednik Rush je izskočil iz najbolj nevarnega mesta v letalu, trebušne strojnične kupole, utesnjenega strelskega mesta, občutljivega tudi na šrapnele. Največ žrtev pri bombniških posadkah je bilo ravno iz te kupole, saj se strelci niso mogli pravočasno rešiti iz nje. Rush se sicer je, a se je v bližini naselja Log nato s padalom ujel na smreko in se zapletel v strelski spopad, v katerem je bil ranjen. Še isto popoldne so zajeli tudi inženirja Fekaysa in narednika Dempseyja. Rush je nazadnje umrl zaradi strelnih ran, tudi Fekays in Dempsey sta bila v Gozdu Martuljku ustreljena kot vojna ujetnika.  

Epilog je tragična zgodba dobila leta 1947 s sojenjem v Salzburgu, na katerem so od Harrasa Kieslingerja in Romana Wintschinga terjali odgovornost za streljanje. Obtožena sta bila, da naj bi 22. novembra v bližini Gozda na Savi v Jugoslaviji spodbujala, pomagala in sodelovala pri umoru dveh pripadnikov vojske ZDA, ki sta bila takrat neoborožena in predana vojna ujetnika v priporu tedanjega nemškega rajha. Prvi je bil oproščen, drugi pa obsojen na 25 let zapora, a so ga že po dveh letih izpustili zaradi težav z zdravjem.

Osnovni tehnični podatki letala B-24:

-razpon kril: 33,5 m
-dolžina: 20,6 m
-višina: 5,5 m
-prazno letalo: 16.000 kg

-otovorjeno letalo: 25.000 kg
-motorji: 4x P&W R-1830, 1200 km

-dolet: 6.000 km, bojni dolet: 3.400 km

-bombni tovor: do 3.600 kg

Razbitine na strmem pobočju

Letalo B-24G Liberator je ostalo razstreščeno pod Jalovcem. Padlo je pod Kotovim sedlom. Zasnovano je bilo kot sodobnejši naslednik Boeinga B-17, poimenovanega "leteča trdnjava". Prvi polet je ta tip letala opravil leta 1939, dosežen je bil rekord v številu izdelanih primerkov, kar 18.493 jih je bilo. Na vrhuncu proizvodnje so vsakih 63 minut izdelali eno letalo, kar je po navedbah zgodovinarjev nedosegljiv rekord. Če bi ga razstavili na prafaktorje, bi našteli več kot milijon rezervnih delov.

Toliko se jih je razsulo tudi v slovenskem visokogorju, razbitine so našli na površini, ki je merila približno 160 krat 160 metrov. Člani zgodovinskega društva Vršič so se dvakrat povzpeli na kraj nesreče, da bi dokumentirali ostanke letala in dobili nove podatke. Ostanke so zdesetkali naravni pojavi in tudi ljudje, radovedneži so se na kraj vzpenjali tudi s posoške strani. S pomočjo rateških gorskih reševalcev so nazadnje številne kose spravili nazaj v dolino, kjer so trenutno na ogled na razstavi v kranjskogorskem muzeju Liznjekova domačija, nekateri pa še vedno ležijo na kraju nesreče.

Pobudo za prenos ostanov v dolino je dal rateški gorski reševalec Tomaž Butinar.
Pobudo za prenos ostanov v dolino je dal rateški gorski reševalec Tomaž Butinar. FOTO: Aljoša Kravanja

Ranjena letala nad Slovenijo omagala 

Zgodovina letalstva druge svetovne vojne predstavlja obširno raziskovalno tematiko tako iz tehniškega vidika samih letal kot tudi zgodovinskega vidika vloge letalstva, bojnih operacij in zračnih bitk, vse do osebnih zgodb letalcev, pravijo zgodovinarji.

Aleš Bedič se z zgodovino letalstva nad Slovenijo med prvo in drugo svetovno vojno ukvarja že več kot 40 let. Pravi, da je med 2. svetovno vojno na območju današnje Slovenije po ocenah strmoglavilo med 240 in 260 letal: "Večina teh letal je strmoglavila v obdobju zadnjih desetih mesecev vojne, med njimi pa je bilo največ ameriških, več kot 150," sogovornik navaja v pogovoru za 24ur.com.

Letalski zgodovinar Aleš Bedič
Letalski zgodovinar Aleš Bedič FOTO: Aljoša Kravanja

Glede časovnice teh zadnjih desetih mesecev pojasnjuje, da je to obdobje sovpadlo z letalskimi napadi in preleti Slovenije iz oporišč v južni Italiji, ki so vzniknila po njeni kapitulaciji. "To se je začelo v zgodnji pomladi leta 1944 in je trajalo do konca vojne, ti preleti in napadi na cilje v Nemčiji in Avstriji pa so bili najbolj intenzivni prav proti koncu," pravi.

V zadnjih desetih mesecih vojne je nad Slovenijo tako strmoglavilo več kot 180 letal. "Večina teh strmoglavljenj je bila posledica bojev v bližini ciljev nad Avstrijo ali Nemčijo in ob povratku so ta poškodovana letala izgubljala višino ter nad Slovenijo nekako omagala. Piloti so imeli celo zemljevide osvobojenih ozemelj, torej ozemelj, na katerih so bili takrat že partizani. Prizadevali so si priti vsaj v njihovo bližino in tam odskočiti s padali, da jih ne bi zajeli Nemci, ampak da bi prišli na jugoslovansko stran, ki jih je potem narodnoosvobodilna vojska s pomočjo Angležev in Američanov spravila nazaj v Italijo," razloži.

Nad Slovenijo je med drugo svetovno vojno padlo največ ameriških letal.
Nad Slovenijo je med drugo svetovno vojno padlo največ ameriških letal. FOTO: Uroš Košir

Nekaterim letalom je sicer uspelo tudi varno pristati. "V Beli krajini smo imeli kar nekaj letališč, kjer so pristajala zavezniška letala, in tam so pristala tudi poškodovana ameriška letala. Bilo je tudi nekaj zasilnih pristankov, torej ne izskokov s padalom, ampak pristankov letala, toda potem so ta preprosto uničili, zato ostankov teh letal ni," dodaja Bedič, ki je avtor številnih zapisov, objavljenih tako v Sloveniji in tujini, kot tudi razstav.

Kultni zajček Bugs

Tokrat sta stopila skupaj z Urošem Koširjem, več kot 10 mesecev raziskav pa je dalo že omenjeno razstavo v Liznjekovi domačiji. Raziskava je bila torej posvečena letalu, ki je strmoglavilo v slovenskem visokogorju na več kot 2100 metrih nadmorske višine.

Poslikava na nosu padlega bombnika
Poslikava na nosu padlega bombnika FOTO: Aljoša Kravanja

"Letalo je izredno zanimivo predvsem zaradi maskote, ki je bila narisana na nosu. Gre za zajčka Bugsa, ki je bil takrat zelo znan lik iz animiranih filmov in stripov. Menimo, da je bil ta zajček na letalu narisan prav na podlagi naslovnice stripa in tudi zaradi te maskote je bilo to letalo tudi večkrat fotografirano," pravi Bedič, ki dodaja, da so zaradi vraževerja poslikave krasile številna letala, a prevladovala so brhka dekleta. "Toda naš zajček je najlepši in nekako najbolj simpatičen," pristavi. 

Svojci osupli, ko je prišlo pismo iz Slovenije

"Gre za edino ameriško letalo, ki je med drugo svetovno vojno strmoglavilo na območju današnje občine Kranjska Gora. Usoda posadke je tesno povezana s to pokrajino, trije so tukaj izgubili življenje, nekaj so jih rešili partizani, zato se mi zdi ohranjanje spomina na to posadko zelo pomembno. Da ohranimo tudi spomin na te fante iz ZDA, ki so med vojno v tem boju proti nacizmu dali svoje življenje," nam je po predavanju v kranjskogorskem Ljudskem domu dejal Košir, ki je predsednik Društva za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič.  

"Sem arheolog, ki se je ukvarjal z bolj človeško platjo, nisem nek tehničen tip," se posmeji.

Arheolog dr. Uroš Košir
Arheolog dr. Uroš Košir FOTO: Aljoša Kravanja

V ZDA so uspeli vzpostavili stik z vnukom pilota ter s sinom in vnukom navigatorja. "Odzivi so bili zelo pozitivni. Osupli so bili, ko so zagledali pismo iz Slovenije, v katerem je pisalo, kaj raziskujemo. Bili so presenečeni, da se nekje na drugem koncu sveta nekdo ukvarja z usodo njihovih svojcev," pravi Košir. Veseli so bili tudi oni, saj so na ta način lahko dobili dodatne informacije o življenju članov posadke, njihove fotografije in osebne predmete. Dobili so tudi dovoljenje sorodnikov, da v celoti objavijo dnevnike, ki so jih pisali kot vojni ujetniki v taborišču.  

Pilot John F.  Priddy, fotografiran v bazi Altus v Oklahomi
Pilot John F. Priddy, fotografiran v bazi Altus v Oklahomi FOTO: zasebni arhiv U. Košir

Dolgoročni cilj je, da bi o padlem letalu in usodi posadke objavili tudi knjigo, saj pravijo, da za zgodbo velja veliko zanimanje. Košir pravi, da so jim v kranjskogorskem muzeju povedali, da so ljudje prišli z drugih koncev Slovenije le zato, da bi si ogledali omenjeno razstavo. Želijo jo postaviti tudi v kobariškem muzeju, ki je posvečen svetu v vojni vihri, upajo, da bo našla tudi mesto v Parku vojaške zgodovine v Pivki, kjer bi na svečano odprtje povabili tudi svojce članov posadke, ki so zdaj že vsi mrtvi, usoda pa jih je za vedno povezala s slovenskimi tlemi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (115)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pamir
24. 11. 2024 12.25
Domobranclji SDS so lovili ameriške pilote osvoboditelje in jih izročali okupatorjem !!! Ko so izgubili začeto vojno pa vsi nedolžni haha
patogen
24. 11. 2024 12.29
Tvoj Draža je dobil celo spomenik in odlikovanje od Trumana za reševanje letalcev...
SEHE
24. 11. 2024 12.23
+3
@puspan; No saj je načeloma res tako, da je potrebno gledat iz večih aspektov in da komunisti niso niti malo nedolžni. Ampak v nobenem aspektu se ne moreš izogniti tega, da so belčki in domobranci prisegli zvestobo Hitlerju in bili servilni postreščki nacistov. Tudi jaz sem kritik povojnih zločinov ravno tako tudi zločinov, ki so jih zakrivili domačiizdajalci, ki so bili povod za povojne!
patogen
24. 11. 2024 12.25
-1
Moraš pa priznati, da je bila ta prisega zadnja v slovenščini do leta 1991. Vse prisege pred tem, razen pionirske so bile v tujem jziku in Beogradu.
jank
24. 11. 2024 12.29
Patič, ko sem prebral kar si napisal, mi gre na bruhanje. A to je dosežek, ker so domobranci v slovenščini povedali sodelovanje z Nemci in izdajo naroda. Ja, pamet te še dolgo ne bo dohitela.
patogen
24. 11. 2024 12.30
Seveda zate prisega v tujem jeziku in Beogradu ni izdaja naroda...
jank
24. 11. 2024 12.06
-3
Koliko angloameriških pilotov so pobili ali predali domobranci Nemcem, katerim so zvesto služili in zato prejemali tudi denar.
patogen
24. 11. 2024 12.14
+3
Ti kar navedi številko. Da ne boš gooril v tri dni, kot je pri vas v navadi. Vse letalce so predali nemški upravi, ti pa so jih poslli v ujetniška taborišča. Od 35.621 zajetih zavezniških letalcev sestrekljenih in zajetih, jih ni preživela le peščica. Glavni nemški zasliševalec Hans Scharff je bil tako uspešen pri svojih nenasilnih tehnikah zasliševanja ameriških in britanskih letalcev, da so ga leta 1948 povabili v Ameriko, kjer je za ameriško vojsko vodil usposabljanje v teh tehnikah, ki jih je prevzela. Umrl je leta 1992 v Kaliforniji.
Castrum
24. 11. 2024 12.20
+2
@jank, ti si tipičen primerek osebe, ki niti enkrat ne zna navesti konkretnih podatkov, oziroma podatkov ki slonijo na dejstvih. Vedno pa "po gostilniško" veš vse o vsem.
patogen
24. 11. 2024 12.22
Takšen način komunikacije imajo na metelkovi ter za šanki...
Groucho Marx
24. 11. 2024 12.23
+1
Jank... Če bi prejšnja vlada izvedla identično t.i. plačno reformo kot golobnjak in jo ti delirično hvališ, bi ti kolesaril v krogih, žgal gume in vpil: Bogatim vse, revnim pa nič!
jank
24. 11. 2024 12.23
-1
Kako lepo jim je bilo? Ali res? Koliko pilotov je preživelo v tem primeru, ki so jih zajeli Nemci? Zakaj so v primeru nesreče angloameriški piloti iskali zvezo s partizani in ne z domobrančki in Nemci. Pojdi raje pred spovednico, ker laž je baje še vedno greh?
jank
24. 11. 2024 12.24
-1
Karel Marx, ti si v napačnem filmu. Pa ne samo tokrat, ves čas!
Castrum
24. 11. 2024 12.27
@jank, zavezniški vojaki so do začetka 1944 iskali tudi četnike, ok?
patogen
24. 11. 2024 12.28
Od 35.621 pilotov, jih ni preživgelo 12, ker so jih zaradi zmede s Hitlerjevim ukazom o treatmaju kot teroristov poslali v Buchenwald. Pravzaprav njih 178, čez mesece so jih poslali nazaj 166 v ujetniko taborišče. Ker so Dolfiju njegovi odsvetovali takšen treatma in klasifikacijo. Ti pa kar navedi svoje številke Đankić...
Žukov
24. 11. 2024 12.00
-2
Druga svetovna vojna je bila zadnja vojna, ki so jo Američani zmagali, od takrat naprej se ve kaj delajo po svetu.. Cela EU ni nič drugega kot ameriška kolonija...
Rudar
24. 11. 2024 12.04
+4
Hvala bogu, da smo zavezniki in da smo v NATU in EU.
NarodInSlovenija1
24. 11. 2024 11.58
+0
Namesto naše garde pa vidim, da so vojaki 132 gorskega polka, naši najboljši vojaki, Hudo.
Joakim
24. 11. 2024 11.58
-1
Domobranci jih niso reševali. Zdaj pa so njihovo potomci največji zagovorniki Američanov.
patogen
24. 11. 2024 12.01
+0
Ne pozabi na 17 padalcev, ki so jih poslali Angleži, partizani pa likvidirali.
jank
24. 11. 2024 12.12
-1
Patič, tebe zares pamet kar naprej lovi, toda še kar naprej si prehiter. Umiri se, ker ta tvoja nezgodivina je ena sama norost.
patogen
24. 11. 2024 12.18
Ti kar strička vprašaj. Primorski padalci, Đanki....
Castrum
24. 11. 2024 11.46
-2
Malo iz zgodovine: Angleži in Amerikanci , so začeli podpirat partizane januarja 1944.....do takrat so podpirali četnike.
patogen
24. 11. 2024 11.52
+0
Vse je bilo v smislu združitve Četnikov in partizanov v Jugoslovansko vojsko v domovini. Pod poveljstvom Kralja Petra v Londonu, ter nadzorom in oskrbo Anglo Američanov. Tito pa obrambni minister v vladi Šubašića. Ta vojska naj bi nosila kraljeve kokarde. Tito pa je zbežal k Sovjetom ko so prišli in Jugoslovanski vojski nadel rdeče zvezde.
jank
24. 11. 2024 11.54
+0
Castrum
24. 11. 2024 11.57
+1
Država DFJ s Titom kot predsednikom in Šubašićem kot zunanjim ministrom, je začela delovati 1. marca 1945...
MojsterSplinter
24. 11. 2024 11.58
+3
"Poveljstvo kralja Petra" verjetno pomeni, da je kraljevi najstnik plesal po Angliji medtem, ko so naši predniki tu umirali za svobodo?
Castrum
24. 11. 2024 11.58
+1
@jank: Churchill je svojo odločitev o podpori Titu sporočil sovjetskemu voditelju Josifu Stalinu, na njegovo veliko presenečenje, na teheranski konferenci novembra 1943 in javno v nagovoru parlamentu 22. februarja 1944.
Castrum
24. 11. 2024 12.00
+2
@jank, Vis je bil odločilen. Na sestanku na Visu je Titek obljubil Churchilu, da bo Jugoslavija po vojni demokratična država. Zato je bila marca 1945 tudi ustanovljena DFJ, torej demokratična država.......ampak kaj ko je potem Titek vse to "skenslal" in je postala Jugoslavija vazal Sovjetski zvezi in od demokracije ni ostalo nič.
patogen
24. 11. 2024 12.06
+1
VIS je bil prej, pred prihodom Sovjetov v Beograd jeseni 1944. Ko je Tito pobegnil iz njega in nadzorom Angležev, ter se zatekel k Stalinu. Šubašić je bil premier Jugo vlade v izgnanstvu in je kot takšen podpisoval sorazume s Titom. Končni reziltat bi bila DFJ marca 1945, ki pa je bila le na papirju.
Castrum
24. 11. 2024 12.09
@patogen, na Visu je bil sklenjen zaključni del dogovora Tito-Šubaši in to aprila 1944, podpisan junija 1944
patogen
24. 11. 2024 12.21
Ja, oktobra pa je pobegnil k Stalinu. Za Tita je bilo ključno, da v Jugoslavijo pridejo Sovjeti pred Angloameričani. Dogovora pa se seveda ni nameraval držati.
čudna sorta
24. 11. 2024 11.40
+2
po svoje so imeli srečo da niso padli v bližini šentjošta !
patogen
24. 11. 2024 11.44
+1
Vsi bi preživeli. Tudi zadnja dva, ki sta padla v roke S S u.
Sventevith
24. 11. 2024 11.39
+3
Bomo čez 80 let komentirali trenutne vojne ;)
JerryB
24. 11. 2024 11.32
+12
Prav osvežujoče je po dolgem času prebrat en zanimiv in informativen članek na tem portalu…
dober dan
24. 11. 2024 11.27
-10
Banda ameriška prišla cez ocean bombandirat civiliste
Rudar
24. 11. 2024 12.05
+1
Bombardirc1
24. 11. 2024 11.17
+4
Potomci belčkov so prišli od maše in sedaj svoje frustracije pod prispevkom stresajo.
patogen
24. 11. 2024 11.21
+2
patogen
24. 11. 2024 11.25
-5
Poleg tega potomcev belčkov praktično ni. So umrli premladi, da bi imeli lahko potomce...
Perivnik
24. 11. 2024 11.31
+5
petogen - Jaz sem ponosni potomec. Moj praded je branil slovenski dom, slovensko vas, slovenske katoliške in tradicionalne vrednote. Bil jek zaznamovan, komunisti so mu pokrali vse. Vendar je preživel in mi vsi smo ponosni potomci.
patogen
24. 11. 2024 11.40
-3
Dobro, tudi Tanja in Tovarišija so ponosni potomci...
čudna sorta
24. 11. 2024 11.41
+0
operiral je na urhu !še danes so sledovi na zidovih!
Kostorog
24. 11. 2024 11.41
+0
Seveda za njih je normalno če dobijo odvezo za vse grehe v imenu neobstoječega božanstva, takoj pozabijo na vsa zla kar so jih storili, zgodovina sveta dokazuje da so za največja zla zaslužni cerkva in njeni utopični podaniki.
patogen
24. 11. 2024 11.45
-1
Urh je bil takoj po vojni postojanka za obdelavo antikomunistov. Sortić...
patogen
24. 11. 2024 11.46
-1
Veš da, Kozorogec. Pa saj lahko sedaj preideš na islam, ko zavezniki prihajajo v Evropo...
RedCell
24. 11. 2024 11.58
A tko. Pred komunisti? Kaj pa pred okupatorjem? Aja, ne.
štrekeljc
24. 11. 2024 11.07
+9
Duhovnik in pisatelj Franc Saleški Finžgar: »Rajši so sprejeli orožje, obleko in denar od okupatorjev za boj zoper brate Slovence. To je v slovenski zgodovini najbridkejši črni madež, ki ga noben izgovor ne more izbrisati. Razumljivo je trdno krščansko prepričanje, razumljiva kapitalistična usmerjenost, nerazumljiva in po vesoljnem svetu obsojena pa je drznost, da sežeš po orožju smrtnega narodnega sovražnika za boj zoper svoje brate. To je bolečina vseh bolečin.«
proofreader
24. 11. 2024 11.08
-4
Branili so sebe in svoje premoženje pred komunisti.
SDS_je_poden
24. 11. 2024 11.10
+8
Proofreader braniti svoje premoženje in sebe pred komunisti NE opravičuje prisege okupatorju. To ne narodna izdaja. Sramota vseh sramot.
biggbrader
24. 11. 2024 11.13
-5
Bratje Slovenci so se med seboj ruknili, na žalost je bila pobudnik partijska kasta v okviru OF.
patogen
24. 11. 2024 11.16
-5
Te besede je Finžgar napisal leta 1953, po dolgotrajni obdelavi v zaporih v Ljubljani. Po tem zapisu se je znova pojavil na policah knjižnic.
patogen
24. 11. 2024 11.20
+0
SD_je_poden, tisto je bila vsaj prisega v slovenščini. Zadnja do leta 1991. Fantje so potem prisegali beogradu v tujem jeziku.
štrekeljc
24. 11. 2024 11.24
+0
Bolezenski, ne izmišljuj si! Precej katoliških intelektualcev ( F. S. Finžgar, dr. M. Justin, J. Plečnik,...) je tako razmišljalo že med vojno. Justin je celo papežu pisaril, da slovenska cerkev podpira narodne izdajalce in da naj naredi red!
patogen
24. 11. 2024 11.34
-1
Ni dokazov, da bi Finžgar tako razmišljal med vojno. Te besede je zapisal leta 1953, na začudenje takratnega emigrantstva, češ kako je mogel. Odgovor je v obdelavi v zaporih, ter vrnitev potem na knjižne police.
Kostorog
24. 11. 2024 11.43
+2
Bravo štrekeljc danes ne bodo mnogi zaspali, resnica boli.
patogen
24. 11. 2024 11.54
ha, ha, kostorogec, veš da ne bomo mogli. Morda bo po moji resnici kdo le spregledal...
Nelyy
24. 11. 2024 11.05
-9
Čez 120 00 jih je padlo sedaj pa ti japeki nakladajo kot da gre za nekaj pomembnega, padali so kot muhe jeni..
patogen
24. 11. 2024 11.17
+0
Ameriških letalcev je umrlo 26.000 nad Evropo.
Mali princ
24. 11. 2024 11.05
+5
Bistvene okoliščine preživetja posadke tega bombnika so bile, prisebnost pilota za pravočasen izskok, mladost pogumnih ameriških letalce in neujetje s strani domobrancev...
patogen
24. 11. 2024 11.15
-2
Noben domobranec ni položil roke na ameriškega letalca. če pa jo je, pa najdi primer. Američane so namreč videli kot zaveznike v boju po koncu vojne. Saj so pričakovali, da bodo vkorakali v jugovino. Novembra 1944 je vsak vedel, da bo nemčija vojno izgubila. Vsakega zajetega so predali nemcem, ti pa v taborišče za vojne ujetnike v skladu z ženevsko konvencijo. Od 35.621 zajetih ameriških letalcev na nemškh zasedenih območjih, jih ni prežvela le peščica.
štrekeljc
24. 11. 2024 11.01
-2
Vse, kar je bilo aluminijastega, so domačini zelo hitro znosili v dolino. Zdaj, po 80 letih je moč videti komaj še kaj; kar ni bilo pobrano, zasipa kamenje.
patogen
24. 11. 2024 11.05
+3
Vse te stvari so znane že 80 let, zakaj se niso dogajale pred 60 leti, pa je drugo vprašanje...
Perivnik
24. 11. 2024 11.32
+1
Jap, mogoče pa kdo tega ni dovolil? Mogoče je bil kdo, ki je bil kriv, še živ??? Mogoče ga danes ni več med živimi in si gorski reševalci že upajo????