Predsednik republike Danilo Türk je za mandatarja za sestavo nove vlade predlagal predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. Predlog je že posredoval predsedniku DZ v formalni obliki in upa, da bo pospešil usklajevanje koalicijske pogodbe in sestavljanje vlade.
Pravi, da je treba spoštovati voljo volivcev, preigravanja med strankami pa ustvarjajo nejevoljo med ljudmi. Meni, da obstaja realna možnost, da bo Janković uspel sestaviti koalicijo. Prav tako odsvetuje pogajanja "s figo v žepu", na vprašanje, ali bi bil pripravljen v primeru, da Janković ne uspe sestaviti koalicije, mandatarstvo ponuditi Janezu Janši, pa je Türk odgovoril, da o hipotetičnih primerih ne želi razpravljati, da pa morajo akterji storiti vse, da dobimo vlado.
Koalicijska pogodba usklajena že jutri?
Janković se je Türku zahvalil za izkazano zaupanje in mandatarstvo. Ocenil je, da je predsednik republike s tem, ko mu je podelil mandat za sestavo vlade, potrdil voljo državljanov, ki so jo izkazali na volitvah, in presekal nadaljnja politična dogovarjanja.
Zdaj je čas dogovorov in ne iskanja novih razlik, je dejal Janković, ki meni, da bi bila koalicijska pogodba lahko usklajena že jutri. Seja, na kateri bo DZ potrjeval Jankovića za mandatarja, pa bo v torek ali sredo.
Če bo Jankoviću uspelo sestaviti vlado, si želi, da bi bila ta strokovna in ekipna, ob tem pa izpostavlja, da je z nekaterimi kadrovskimi predlogi, ki so jih podale stranke, ki se z njim pogajajo o koaliciji, "izredno zadovoljen". Povedal je, da so se z nekaterimi o kadrovskih rešitvah celo že uskladili, a ni razkril imen. Po njegovih besedah velikih razlik na programskih področjih med strankami ni. Vsi si prizadevajo za zdravo gospodarsko družbo, ki je pogoj za brezplačno javno šolstvo in javno zdravstvo ter socialno, pravično, pravno, solidarno in varno državo.
Janković je vse stranke, ki se s Pozitivno Slovenijo pogajajo o koaliciji, pa tudi tiste, ki bodo v opoziciji, pozval, naj premagajo razlike in dosežejo skupno delovanje, vsaj na projektih, ki so v korist celotni državi. Strankam SDS, SLS in NSi, ki so možnost vstopa v koalicijo, ki bi jo vodil, zavrnile, namerava ponuditi sodelovanje pri ključnih programskih točkah. Upa, da bo odgovor vseh treh strank pozitiven.
In kako so Türkov predlog o mandatarju sprejele ostale stranke?
SDS: Končno!
"Končno! Zakaj je bilo treba čakati osem dni? Zadolženost Slovenije se je v tem času povečala za 50 milijonov evrov," so na Twitterju zapisali v SDS. Janša izjav za medije ni dajal, strankin predstavnik za stike z javnostmi Jernej Pavlin pa je dejal, da ponavljajo svoje stališče, da je prav, da mandat za sestavo vlade dobi relativni zmagovalec. Če ta ne bo mogel sestaviti vlade, pa so mogoče tudi druge opcije.
Türk je pojasnil, da je že po začetku posvetovanj s poslanskimi skupinami prejšnji teden želel predlagati mandatarja, vendar so ga tri stranke prosile, naj počaka, saj so imele predlog za vlado narodne enotnosti. Sam temu predlogu ni bil naklonjen, češ da bi bilo to primerno morda septembra po nezaupnici vladi, ne pa po parlamentarnih volitvah.
NSi in SLS: Jankovića ne bomo podprli
Predsednici NSi Ljudmili Novak se sicer zdi prav, da je Türk za mandatarja predlagal Jankovića kot relativnega zmagovalca volitev, a je ob tem pričakovano napovedala, da ga v DZ ne bodo podprli.
Glede pogovorov SDS, Liste Virant, SLS in NSi o koaliciji pa je povedala, da "potekajo in bodo potekali, ampak počakajmo najprej, kaj se bo zgodilo s tem mandatarjem".
Da Janković nima njihove podpore, je sporočil tudi predsednik SLS Radovan Žerjav. Kot je še dejal, ta trenutek tudi ne potekajo pogajanja s SDS glede koalicijske pogodbe.
DeSUS: Odločitev je bila pričakovana
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je sporočil, da je bila Türkova odločitev pričakovana.
Danes je pogajalska skupina DeSUS sicer oblikovala svoja izhodišča za vstop v koalicijo, je dodal Erjavec. Ta bodo veljala za pogajanja o vseh koalicijah, tako tisti, ki jo bo sestavljal Janković, kot tisti, ki jo bo morda sestavljal Janša.
Virantova lista in SD Türkovo odločitev pozdravljata
Predsednik Liste Virant Gregor Virant je Türkovo odločitev o mandatarju pozdravil. "To je modra odločitev, ki vse stranke sili v to, da se v relativno kratkem času odločimo o koaliciji. Lista Virant bo svojo odločitev sprejela pravočasno," je dejal.
Tudi v SD so zadovoljni z imenovanjem Jankovića za kandidata za mandatarja, je povedal vodja poslanske skupine Janko Veber. Kot je dejal, se zavedajo, da je šibka točka tega predloga, da Janković trenutno nima zadostne podpore v parlamentu, zato od njega pričakujejo, da bo pospešil pogajanja in si zagotovil podporo.
Njihovo početje budno spremlja predsednik stranke SD Borut Pahor, ki je še naprej v bolnišnici. Pahor je na tekočem tako z dogajanjem na vladni ravni kot v stranki. Kot so pojasnili v stranki SD, je vsak dan v stiku tudi s pogajalsko skupino stranke za vstop v koalicijo s Pozitivno Slovenijo.
Dorekli končno obliko koalicijske pogodbe
Danes so namreč potekala tudi usklajevanja med Virantovo listo, Pozitivno Slovenijo, SD in DeSUS. Jani Soršak je pred sestankom dejal, da je možno, da se bodo v Listi Virant že jutri sestali in odločili o sodelovanju v koaliciji. Včeraj so pri usklajevanju stališč glede koalicijske pogodbe, ki jo je predlagal Janković, prišli do polovice. Rado Pezdir pa je bil do dogajanja dosti bolj kritičen. Dejal je, da ne pričakuje ničesar oz. da pričakuje le drugo polovico pogajanj. Povedal je, da je na sestanek prišel zgolj zato, da pojasni strokovna izhodišča liste ter da ga drugo ne zanima.
Po sestanku je vodja pogajalske skupine Liste Virant Janez Šušteršič povedal, da so pregledali besedilo pogodbe, sedaj pa čakajo na čistopis, v katerem bo pisalo, katere zadeve še vedno niso usklajene. Te stvari bodo nato usklajevali konec tedna.
Vodja pogajalske skupine Pozitivne Slovenija Jani Möderndorfer pa je po usklajevanjih pojasnil, da so se pogovorili, kakšna naj bi bila končna oblika koalicijske pogodbe. Ob tem je poudaril, da je veliko stvari še vedno odprtih, zato bodo z delom nadaljevali.
Da bodo glavno besedo sedaj imeli organi stranke, je potrdil tudi generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič. Sicer pa ocenjuje, da so po tem, kar so danes naredili, blizu dogovora.
Kako poteka postopek?
Poslovnik državnega zbora predvideva, da se volitve predsednika vlade v DZ opravijo najprej 48 ur in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature. Pred glasovanjem mora predlagani kandidat na seji državnega zbora predstaviti programske zasnove vlade. Če Janković ne bo izvoljen, se bodo na podlagi novih predlogov kandidatur opravile ponovne volitve predsednika vlade. Nove kandidature lahko vložijo predsednik republike, poslanske skupine ali najmanj deset poslancev.
Če bo Janković potrjen kot predsednik vlade, mora imenovanje ministrov državnemu zboru predlagati v 15 dneh. Vsak kandidat se mora pristojnemu delovnemu telesu državnega zbora predstaviti v roku sedmih dni po vložitvi predloga. Poslanci nato v DZ odločajo o listi ministrskih kandidatov kot celoti.
KOMENTARJI (2900)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.