Visoka politična predstavnika Slovenije in Hrvaške sta se o incidentih na meji in v Piranskem zalivu pogovarjala in ne dogovarjala, je ugotovila komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Člani komisije, ki jo je vodil Pavel Gantar (Zares), obenem sumijo, da je bil s curljanjem dokumentov kršen zakon, ki ureja delovanje Slovenske obveščevalne službe (Sova), zato so že obvestili pristojne organe, ki bodo ugotovili, ali je sum utemeljen. Poročilo z oznako ''tajno'' bo romalo v državni zbor.
Gantar o imenih ni želel govoriti, je pa povedal, da je ''šlo za predstavnika največje opozicijske stranke''. Tudi član komisije, Dušan Kumer (SD), ni želel izdati imen. Priznal pa je, da ''ni nujno, da so vse videli in slišali, tako da bi lahko dali končno oceno''. Prepričan je, da ''je bila komisija servisirana selektivno, zato ni mogoče izključiti ničesar''. Na vprašanje, ali je njegov strankarski kolega Tone Rop lagal, je Kumer odgovoril: ''Mislim, da ne.'' Dodal je: ''Toliko smo se pogovarjali, da smo morali sprejeti kompromis. Pogovarjala sta se. Interpretacija o tem, koliko sta se dogovorila, pa je na članih komisije.''
Miro Petek (SDS) je prepričan, da je komisija videla vse. Zatrdil je, da posegi v CD-je, ki so jih poslušali, niso možni. Prepričan je tudi, da nekdanji šef Sove, Matjaž Šinkovec, ni odnesel nobenega zvočnega zapisa. Nepovezani poslanec Janez Drobnič pa je vesel, ker je komisija sprejela sklepe. Poudaril je, da je šlo za pogovore in ne za dogovore. Obenem je še opozoril, ''da ni dobro, da se v tujini pere domače perilo''.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič in član komisije je poudaril, da je komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb, ko je preiskovala domnevno dogovarjanje o incidentih v Piranskem zalivu, dobila na Sovi vpogled v vso dokumentacijo, ki jo je zahtevala. Dodal je še, da dejstva govorijo, da se Janez Janša in Ivo Sanader nista dogovarjala o incidentih.
Premier Janez Janša zaključkov komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb ne pozna, čudi pa ga, "da so za to potrebovali eno leto, glede na to, da so imeli celotno dokumentacijo na razpolago že pred meseci." Janša še poudarja, da nikoli ni bilo nikakršnih indicev, da bi lahko dokazi o dogovarjanju o incidentih sploh obstajali.
Nekdanji predsednik vlade in sedanji poslanec SD Anton Rop je 17. junija lani zatrdil, da je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) preko mednarodnega spremljanja zvez pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se dogovarjala sedanji premier, takrat opozicijski poslanec, Janez Janša in hrvaški predsednik vlade Ivo Sanader. Janša je odločno zanikal, da bi se dogovarjal o incidentih, poleti pa je proti Ropu vložil civilno tožbo, s katero je zahteval javni umik izjave in javno opravičilo za "neresnične izjave". Dogovarjanje je zanikal tudi Sanader. Na Sovi so zatrdili, da pri njih ni evidenc ali dokumentov, ki bi potrjevali Ropove navedbe, medtem ko je tedanji predsednik republike Janez Drnovšek dejal, da o prisluškovanju ni vedel ničesar. Kakor koli že, Rop svojih trditev ni nikoli podkrepil z dokazi.
KOMENTARJI (292)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.