Slovenija

Poslanci so neenotni

Ljubljana, 22. 09. 2010 09.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tako koalicijski kot opozicijski poslanci so opozorili na nevarnosti, ki jih utegne prinesti malo delo, različno so napovedali tudi podporo.

Zakonu o malem delu ostro nasprotujejo sindikati in študentje, kritični so tudi nekateri strokovnjaki. Minister za delo Ivan Svetlik pa poudarja, da zakon malim delavcem prinaša večjo socialno varnost in ohranja prožnost trga dela.

Poslanci so po nekaj urah razprave ostali razdeljeni glede ustreznosti rešitev v zakonu o malem delu. Številne kritike so letele zlasti na omejitve števila ur malega dela ter na nadzor in morebitne zlorabe. Do zakona so posebej kritični v SDS, različno ga ocenjujejo v SD. Najbolj sta bila kritična Andrej Magajna (SD) in Vito Rožej (Zares), več podpore je v SLS in SNS ter DeSUS.

Večino časa so poslanci razpravljali o četrtem členu, ki določa omejitve malega dela. Koalicijske poslanske skupine so predlagale, da se poveča obseg ur za delodajalce, ki vložijo zahtevo zaradi povečanega obsega dela. Tudi poslanska skupina SLS predlaga zvišanje števila ur.

Jakob Presečnik (SLS) je povedal, da so dopolnilo prilagodili zahtevam Trgovinske zbornice Slovenije. Zaveda se sicer specifike posameznih podjetij, zato predlagajo zvezni prehod povečanja števila zaposlenih prek malega dela. Kot prioriteto izpostavlja fleksibilnost trga dela ter napoveduje podporo zakonu.

Za Rožeja so posebej hude in škodljive posledice malega dela, ki z ureditvijo trga dela nimajo veze. Da se omejitve nanašajo na določitev osmih ur dela, je po njegovem "za današnji trg dela iluzorno oziroma konzervativno".

Za sramotnega je označil 32. člen zakona, ki določa sestavo komisije, ki naj bi vodila izbor ponudb za financiranje različnih dejavnosti iz koncesije malega dela. Ne vključuje namreč Študentske organizacije Slovenije, ki je po besedah Rožeja reprezentativna.

Večina poslancev koalicije je spomnila, da bo anomalije glede zakona o malem delu mogoče popraviti, opozicija opozarja, da je zakon brez soglasja socialnih partnerjev.
Večina poslancev koalicije je spomnila, da bo anomalije glede zakona o malem delu mogoče popraviti, opozicija opozarja, da je zakon brez soglasja socialnih partnerjev. FOTO: Blaž Garbajs
Malo delo bo omejeno po trajanju in po zaslužku. Obdavčeno bo s 30-odstotno stopnjo, poleg študentov ga bodo lahko opravljali tudi upokojenci in brezposelni.

Branko Grims (SDS) meni, "da smo prišli do absurdne situacije, ker teh zadev vlada ni rešila s socialnim dialogom". Ta bi bil po njegovem edini sprejemljivi način za rešitev teh težav. Po besedah Marjana Pojbiča (SDS) imata v EU malo delo le dve državi, kar kaže, da zakon ni koristen. Po njegovem je treba iz malega dela izključiti brezposelne, spomnil je tudi na opozorila socialnih partnerjev.

Matevž Frangež (SD) je izpostavil, da je sam koncept zakona velik korak naprej, a odpira nekatere nevarnosti, na katere opozarjajo socialni partnerji. Šele ob uveljavitvi zakona bomo lahko ocenjevali njegove učinke, a državi smo omogočili, da bo hitro reagirala, če se bodo pojavile anomalije na trgu dela, je dejal.

Obljube, ki sta jih izrekla predsednik vlade Borut Pahor in minister Ivan Svetlik, so se izkazale za 'sfigovžepske', saj zakon zdaj že dokazano enormno poslabšuje položaj študentov in dijakov. Ni obljubljene enotne evidence vpisa, dobili smo razvrednoten obračun pokojninske dobe, za mlade družine se stanje izjemno poslabšuje, v štipendijski sklad bo šlo manj denarja in delovno dobo je moč v celotnem študiju nabrati zgolj za eno priznano leto, tako so vsi ključni argumenti za zakon neizpolnjeni in ostaja samo še argument moči ter semaforja. Predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba

Ljubo Germič (LDS) je opozoril na vključevanje brezposelnih, študentov in upokojencev v zakon. Malo delo po njegovih besedah ne bo zniževalo standarda malih delavcev, ampak jim bo omogočalo izboljšanje socialnega statusa. Meni, da se mora še pred zakonom o malem delu uveljaviti zakon o štipendiranju.

Po mnenju Silvena Majheniča (SNS) je pomembno vprašanje izrinjanja "velikega dela" zaradi malega dela. Strinja se, da malo delo na trgu dela potrebujemo. Franc Jurša (DeSUS) je opozoril, da so kvote ur nastale na podlagi pogajanj med delodajalci in delojemalci. Samostojni poslanec Franc Žnidaršič je opozoril, da ni bilo doseženo soglasje s sindikati in ni sile, da bi hiteli s sprejemom zakona. Poslanci bodo o dopolnilih odločali danes v okviru glasovanja.

Študenti: Črn dan za študente in dijake ter slovenski trg dela

V Študentski organizaciji nasprotujejo sprejetju zakona, "ki uvaja novo obliko dela, s katero vpliva na varnost zaposlitev na celotnem trgu dela. Poleg tega pa ukinja študentsko delo in avtonomno študentsko organiziranje, kot ga poznamo danes".

Študenti so pred državnim zborom izražali nezadovoljstvo nad odločitvijo poslancev. "Zakon prinaša dodatno negotovost tako študentom kot mladim diplomantom pri vključevanju na trg dela, predvsem pa se posega v socialni korektiv, saj ima pet večjih točk negotovosti, ki ne zagotavljajo stabilnosti posredovanja takšnega dela." Študentska organizacija poslance poziva, da temeljito premislijo o glasovanju pri tretjem branju, "saj bodo posledice katastrofalne".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

student-ka
23. 09. 2010 10.18
Svetlik LAŽE. Ves čas govori, da je uskladil zakon s študenti in sindikati, pa vsi vemo, da ni res. Da ga ni sram. Pa tak "priznan profesor". Le kakšnih vrednost se lahko študenti od njega naučijo na faksu
poper99
23. 09. 2010 09.51
"SLABA VLADA S SLABIM ZAKONOM NAD ANOMALIJE" je na RTV Omizju pred časom dejal ekonomist Rado Pezdir.
fizik
23. 09. 2010 08.34
Vsi tisti ki tako kritizirate malo delo si prosim najprej preberite predlog zakona, vsaj 4.člen, ki govori o omejitvah malega dela. Poleg omejitev koliko lahko dela posameznik (do 728 ur oz. do 5824 eur letno), je določena tudi omejitev zaposlovanja za podjetja. Število zaposlenih po zakonu o malem delu ne sme presegati 30%. Pri majhnih podjetjih (do 4 oz. do 9 zaposlenih, pa lahko malo delo opravljata zgolj 1 oz. 2 osebi) Koliko je danes podjetij, kjer poleg lastnika ni niti enega redno zaposlenega!?! To v prihodnjosti ne bo več mogoče. Poleg tega tudi tam kjer je delo vezano na neko daljše časovno obdobje takšno zaposlovanje ne bo mogoče. Seveda se bo še vedno dalo delati na črno, ali pa v imenu nekoga drugega, ampak ali je danes to urejeno kaj bolje? Zakon o malem delu ne odpravlja vseh mogočih zlorab, tudi jih noben zakon ne bo, to lahko zagotovijo zgolj stroge inšpekcije. Je pa bistven napredek glede na trenutno stanje!
kimg
23. 09. 2010 08.19
MALO DELO DO SMRTI. Ne pozabit, da boste lahko mali delavčki do smrti, ker penzije itak ne bo nihče dočakal. Malo delo; ni malice, ni regresa, ni prevoza na delo, ni bolniške, ni odpravnine, NIČ PENZIJE NI IZ MALEGA DELA!!!, ni odpovednih rokov, .... Kar je glavno, malo delo lahko opravljaš skupaj z babico in brezposelnim fotrom.
tali?ni tom
23. 09. 2010 01.12
spet trgovinski lobij da nas bojo redno zaposlene izsiljeval še s temi malimi delavxci , že tako so potlačili voljo ljudstva na referendumu in kljub drugačnemu rezultatu ki je bil jasen da so trgovine ob nedeljah zaprte so odprte in to IZKLJUČNO v škodo nas zaposlenih ! sedaj pa še to ! jaz mislim da v tej državi še nikoli nio blo demokracije tako malo kot jo je sedaj in da je žal vsaka vlada slabša od prejšne in manj strokovna ter vsaka bolj specializirana da dela pod taktirko divjih kapitalistov v sloveniji ki so po izkoriščanju najhujše vrste v približno civiliziranem svetu! mislim da bi bilo treba tut spremenit ustavo da bi bili poslanci lahko le en mandat v državnem zboru pa bi pol mogoče drugač gledal na celo situacijo kot sedaj ko imajo skoraj dosmrtno možnost da živijo na naš račun! bo pa po moje treba ustanov it stranko ki ima na zastavi srp in kladivo in začet spremembe v družbi če hočemo slovenci obstat , ker drugače nas bojo vsi ti doktorji in magistri in ostali umetniki popolnoma izčrpal in to fizičnoi,ekonomsko in psihično , denar odnesli v tujino mi doma bomo pa na ravni nevem enega darfurja al kaj ! tudi v jugoslaviji naš narod in to v glavnem delavski in kmečki ni bil tako ponižan pa nam je vladal človek druge narodnosti kot smo ponižani sedaj ko imamo domačina za vodjo in tudi nikoli nismo imeli svobode tako malo kot jo imamo sedaj , le poglejte samo koliko brezplačnih ur na šihtu je treba narest zastonj in še in še bi lahko našteval ! edino korist od tako imenovane osamosvojitve ima bogatunskogoljufivaskorumpirana kasta ki je napisala zakone po svojih potrebah pa še skoz jih kroji po potrebi mii ostali naj pa crknemo al kaj! jaz mislim da nas je takih sigurno milijon in pol in svojo nejevoljo lahko pokažemo že na županskih volitvah in jih bojkotiramo ker so volitve v sloveniji le farsa saj NIKOLI noben politik ne bo delal v dobrobit navadne raje ampak v korist tistega ki mu plača volitve in tle je tisti kaveljc pa sploh ni pomembno ime stranke ki jih je itak pri nas preveč ker so vse enake, v skledo ki te hrani se ne pluje! ker smo pa slovenci ovce in slabiči in ker nas "tepejo po eni strani jim nastavimo drugo" in se ne znamo postavit zase je stvar taka kot je in ne bo boljše dokler nas ne bo nekdo in to verjetno ne domačin ker je mevža osvobodil tega suženjskega jarma bo še naprej kažđin in mi bomo še naprej igrali kot nam igra tajkunski ansambel! zato slovenske ovce treba bo it naprej pa dobro jutro v realnosti svobode ki je ni blo že zeeeelo dolgo tako malo!
Vales
22. 09. 2010 22.41
Res je! Uvedba malega dela bo povzročila marsikje hudo konkurenco med iskalci dela - predvsem v storitvenih dejavnostih, manj pa za delo na gradiščih. Itak nima smisla to z 14 urami nekoga vlačiti po nekem gradbišču, razen za kako "posebno" delo. To je eno, drugo pa bi se marsikteremu brezposelnemu povečale možnosti, da se uvede v neko delo, dobi nove izkušnje in pol se redno zaposli. Toda to je eno veliko vprašanje - če bo "igra" poštena. Čim se bodo začele izkoriščati slabosti tega sistema, inflacija napotnic, plačilo na roko (pri s.p. jih), kompenzacije ur z protivrednostjo ure, itd., potem bo zgražanje še večje in čez par let pride nova vlada, pa adijo s tem zakonom. Ja, na začetku bo kaos! :)
_Rok123_
22. 09. 2010 20.51
@tupturup Ni veliko delavnih mest, kjer bi si delodajalci lahko privoščili, da bi delalo neko delo več delavcev. Veliko dela je vezanih iz včeraj na danes ;)
_Rok123_
22. 09. 2010 20.28
@tupturup Ni veliko delavnih mest, kjer bi si delodajalci lahko privoščili, da bi delalo neko več delavcev. Veliko dela je vezanih iz včeraj na danes ;)
tupturup
22. 09. 2010 20.22
pa zraven vlekl podporo=) preber si moj prvi komentar...
135kmh
22. 09. 2010 20.21
Minister Svetlik nas poskuša prepričati, da je delo do 65 leta starosti nuja, saj drugače pokojninski sistem ne bo vzdržal. S svojim predlogom pa bo vsakemu, ki vplačuje v pokojninsko blagajno odtujil v povprečju skoraj 100.000 EUR. Ob tako glasni napovedi pokojninske reforme in negodovanju ministra Svetlika, da je trenutno stanje nevzdržno, sem se poigral s statistiko in napovedmi ministra Svetlika: 1. Povprečna starost umrlih v Sloveniji je 74,1 leto (po podatkih statističnega urada iz leta 2008) 2. Upokojevali bi se pri 65 letih po približno 40 letih delovne dobe 3. Povprečna pokojnina (po podatkih SPIZ - dec. 2008) je znašala 602,90 € 4. Povprečna neto plača v RS (po podatkih SURS - dec. 2008) je znašala 938,66 € 5. Seštevek prispevkov zaposlenega in delodajalca (na 938,66€) za SPIZ znaša 342,50 € Sedaj pa nam ostane le izračun po zdravi pameti, pri čemer se zanašam na statistične podatke in sledi: V 40 letih (torej do 65 leta starosti) vplačamo 342x12x40 = 164.160 € za pokojnino. Pokojnino potem v povprečju prejemamo 9,1 leto torej 602,90 x 12 x 9,1 = 65.836,68 € Razlika med vplačanim in dobljenim ob upoštevanju statističnih podatkov pa je 98.323,32 €. Vprašanje Svetliku in vsem, ki kimajo k pokojninski reformi torej glasi: Kaj nameravate storiti z 98.323,32 €, ki jih vsak zaposlen v Sloveniji preplača v pokojninsko blagajno.
tupturup
22. 09. 2010 20.21
_rok123_ ne, se jih da pa več najet k se bojo menal;)
_Rok123_
22. 09. 2010 20.13
Sem študent in podpiram zakon o malem delu. Vsi ki ste proti se sprašujete kdo bo še redno zaposloval. A mi lahko kdo razloži kako bo nekdo, ki bo opravljal malo delo nadomestil redno zaposlenega, če lahko dela 14 ur na teden???? A bo na stroju, ki dela 24ur na dan 5 dni na teden delalo 10 delavcev al kaj??????????????
Mancyy
22. 09. 2010 18.56
Svetliku se je sfuzilo, on misli ,da so vsi študenti taki kot Gregor Golubič. Veliko nas je v tem času naredilo vsaj tri Fakultete in brez tega, da smo kradli ustvarili z delom v tujini tudi premoženje na pošten način.
tupturup
22. 09. 2010 18.26
zakon bo debr samo za lenuhe, ki bojo vlekli socilalno in zraven delal malo delo, zaslužili pa več kot normalen delavec z minimalno plačo in to po liniji najmanjšega odpora - posledično bo prihajalo do izkoriščanja malega dela ne samo s strani delodajalcev temveč celo s strani delavcev. vlada hvala, ker podpirate lenuhe, študente ki delamo, ker nočemo biti odvisni od staršev in si nekaj ustvariti pa tlačite. vsi tisti, ki pa tukaj jamrate pa: če ne dobite službe zaradi študenta je to izključno zato, ker ste se cele dneve učili, ste napiflani in imate diplomo s katero si lahko rit obrišete. drugi smo si preko študentskega dela nabrali izkušnje ter dobro ime v podjetju, ki te tudi kasneje redno zaposli, zraven imamo pa še diplomo. Aha pa še nekaj. Študenti ki vlečejo status. Hm, je kdo pomislil de zaradi razsipanja s pokojninami ter daljšanja življenske dobe, tudi če bi diplomirali pri 23ih ne bi dočakali pokojnine? pa naj si dajo duška vsaj sedaj (pa da ne bo pomote, sama statusa ne izkoriščam) Lp, vaša FDV-jevka;)))) zdj pa v jok pa na drevo!
Musti
22. 09. 2010 14.51
šoba se sekira da ji umaknejo korito izpred ust :) le kje se bo potem basala?
kimg
22. 09. 2010 14.35
MALO DELO DO SMRTI. Ne pozabit, da boste lahko mali delavčki do smrti, ker penzije itak ne bo nihče dočakal. Malo delo; ni malice, ni regresa, ni prevoza na delo, ni bolniške, ni odpravnine, NIČ PENZIJE NI IZ MALEGA DELA!!!, ni odpovednih rokov, .... Kar je glavno, malo delo lahko opravljaš skupaj z babico in brezposelnim fotrom.
malik123
22. 09. 2010 14.29
lalive-zato pa bo omejeno na nekaj ur na teden! da delodajalci ne bodo izkoriščali ljudi!! Podjetje ki potrebuje delavca za neko delo ne bo najemal 2-3 delavce za delo ki ga sedaj opravlja 1 oseba.
linav
22. 09. 2010 14.13
Laž, velika laž, Svetlik. 720 ur x 4 EUR = 2.880 EUR letno. -15% za prispevke iz katerih nimaš NIČ pravic. Pa boš lahko nabral 720 ur? Omejitve za podjetja so ubijalske in te sploh ne bodo smela zaposlit, se pravi, da se 720 ur ne bo dalo nabrat letno. Še posebej ne, ker se bo upravičencev do malega dela trlo po novem ogromno. Malo delo širi enako obliko dela z 200.000 dijakov in študentov še na 550.000 upokojencev in 100.000 brezposlenih, 100.000 neaktivnih oseb in "xy" tujcev. Boš pa kot redno zaposlen za določen čas, res lahko kar hitro postal mali suženjček.
redmann99
22. 09. 2010 13.05
svetlik = tema na kubik
omajgad
22. 09. 2010 11.58
Lalive, hvala za tvoj prispevek, nekaj v tem stilu sem hotela napisati sama, pa si me prehitel/a. Točno tako tudi bo, ni treba imeti IQ 250, da ugotoviš, da je vse skupaj samo še en socilani eksperiment, ki bo delodajalcem omogočil, da bodo na veliko izkoriščali, ne smo študnete, ampak zdaj tudi brezposelne, ki od tega, razen par eur v žepu ne bodo imeli NIČ. In če kdo misli, da se bo zdaj prostilo ogromno število delovnih mest, ki jih zdaj kao odžirajo študenti, naj pomisli še enkrat.