Predsednik vlade Borut Pahor se je danes srečal s predstavniki Slovenske škofovske konference (SŠK) in ljubljanskim nadškofom Alojzom Uranom. Pogovor je bil po Pahorjevih besedah iskren in odprt, saj, kot je dejal, živimo v demokratični oziroma takšni družbi, kjer lahko vsakdo izrazi svojo versko opredelitev.
Premier je izpostavil, da se je v pogovoru s slovenskimi škofi "počutil kot doma ne glede na različna stališča”. Kaj več ni želel povedati, sicer pa je še dodal, da se bo sestal tudi z vsemi predstavniki drugih verskih skupnosti v Sloveniji.
Pahor tudi z nevladnimi organizacijami
Pahor se je danes srečal s predstavniki nevladnih organizacij. V pogovoru z njimi je premier izpostavil dogovor v okviru memorandumov, v katerih je določeno skupno delo v prihodnje. Sicer pa gre za povečevanje dvostranskih srečanj v luči začetega razvojnega dialoga s predstavniki sindikatov in ministrstev, je poudaril Pahor.
Po Pahorjevih besedah gre za dialog, da se tudi v okviru partnerstva oziroma tridelnega ekonomsko-socialnega sveta vključijo NVO in tako oblikuje nov razvojni vzorec Slovenije. O vlogi razvojnega dialoga pa je premier poudaril, da je treba že takoj na začetku vzpostaviti atmosfero sodelovanja.
Novoimenovani državni sekretar, pristojen za področje sodelovanja s civilno družbo, Jožef Školč pa je med drugim predstavil namen svoje funkcije, pri čemer je izpostavil, da gre pri nevladnih organizacijah za izjemen potencial, kjer je "treba povleči vse niti skupaj".
Zadovoljni s srečanjem
Predstavniki nevladnih organizacij so bili z današnjim pogovorom pri premierju Pahorju zelo zadovoljni. Po mnenju Vide Ogorelec Wagner iz Umanotere (Slovenska fundacija za trajnostni razvoj) bi nevladne organizacije svoje poslanstvo lahko še bolj uspešno izvajale ob ustrezni podpori aktualne oblasti. V programu vlade so namreč po njenih besedah zaznali politično voljo po boljšem sodelovanju z nevladnim sektorjem.
Rado Stojanovič iz Zveze društvenih organizacij (ZDOS) je pozdravil današnji sestanek predstavnikov vlade z NVO in ocenil, da je v nevladni sektor vključenih okoli milijon Slovencev, zato je po njegovem mnenju zelo pomembno, kako vso to civilno družbo aktivirati.
Primož Šporar iz Pravno-informativnega centra nevladnih organizacij (PIC) pa je prepričan, da začetki sodelovanja med vlado in NVO obetajo razvoj stimulativnega, tudi političnega okolja, saj je NVO lahko kompetenten sogovornik, ki lahko prispeva k razvoju družbe.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.