Poslanke in poslanci so z 49 glasovi za in sedmimi proti sprejeli poročilo komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. V skladu z ugotovitvami komisije ni mogoče trditi, da sta se leta 2004 takratni vodja opozicije Janez Janša in hrvaški premier Ivo Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu.
Obravnava poročila je sicer zaradi oznake tajnosti v ponedeljek potekala za zaprtimi vrati, ob predstavitvi ugotovitev in stališč komisije pa je njen predsednik Pavel Gantar (Zares) pojasnil, da je komisija "na podlagi dokumentov, pogovorov in zvočnih zapisov ugotovila, da sta se visok politični funkcionar Hrvaške in politik največje opozicijske stranke v Sloveniji pogovarjala o incidentih na slovensko-hrvaški meji oziroma incidentih v Piranskem zalivu".
Ob tem je dodal, da na podlagi "nam dostopnih gradiv in dokumentov, ki smo jih pregledali, ni mogoče trditi, da sta se dogovarjala za izvedbo teh incidentov".
Predsednik komisije je tudi dejal, da v drugem sklepu navajajo, da je "v juniju 2007 prišlo do določenega iznosa določenih dokumentov Sove iz prostorov Sove". Ob tem je dodal, da ocenjujejo, da so bile s tem kršene tako notranje procedure v Sovi kot tudi sam zakon o delovanju Sove. "Zato je komisija ugotovila, da gre v tem primeru lahko za sum storitve kaznivega dejanja in bo o tem obvestila pristojne organe," je pojasnil.
Gantar je pri predstavitvi tretje ugotovitve povedal, da komisija na Sovi ni ugotovila neskladnosti odredb, ki se nanašajo na spremljanje mednarodnih zvez, z zakonom o Sovi.
Državni zbor je danes brez razprave oziroma obrazložitve glasov – v tem primeru bi morali sejo znova zapreti za javnost – sprejel omenjene sklepe. Za je glasovalo 49 poslank in poslancev, proti pa sedem poslancev Socialnih demokratov.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.