Slovenija

Pogosto kršijo določilo o obveznem odmoru

Celje, 16. 06. 2011 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vozniki tovornih vozil lahko na dan vozijo največ devet ur, na teden največ 56 ur, v dveh tednih pa ne več kot 90 ur. Pogosto pa kršijo določilo o obveznem odmoru, ki mora po največ 4,5 ure vožnje trajati najmanj 45 minut.

Policisti so voznikom tovornjakov delili zloženke za večjo varnost na cestah.
Policisti so voznikom tovornjakov delili zloženke za večjo varnost na cestah. FOTO: Policija.si
Celjski prometni policisti so novo zloženko predstavili na avtocestnem postajališču Lopata. Ob tej priložnosti so predstavili tudi računalniško opremo za nadzor digitalnih tahografov.

Na Postaji prometne policije Celje vse več pozornosti namenjajo preventivnim ukrepom. Del teh je tudi izdaja nove zloženke, ki so jo namenili tako domačim kot tujim voznikom tovornih vozil. Po besedah pomočnika komandirja postaje Mateja Černeca se število prometnih nesreč tovornih vozil povečuje, kar je dodatno spodbudilo izdajo zloženke.

Kot je na današnji predstavitvi nove zloženke pojasnil vodja izmene na celjski postaji prometne policije Ljubo Poglajen, se zloženka loteva nekaterih najbolj aktualnih zadev, kot sta odredba za omejitev prometa tovornih vozil in dovoljene hitrosti na slovenskih cestah. Posebna pozornost je namenjena varnostni razdalji.

Neupoštevanje varnostne razdalje

Premagala ga je burja.
Premagala ga je burja. FOTO: Aljaž Božič
V Sloveniji se vsako leto zaradi neprilagojene hitrosti zgodi okoli 4.000 prometnih nesreč. V letu 2010 je zaradi neprimerne oziroma neprilagojene hitrosti v prometnih nesrečah umrlo 45 oseb, 318 oseb se je hudo telesno poškodovalo. Prekoračitev dovoljenih hitrosti je široko razširjen družbeni problem in predstavlja enega glavnih vzrokov najhujših posledic prometnih nesreč v večini držav članic. Pogosto prispeva h kar tretjini prometnih nesreč s smrtnim izidom ali hudimi telesnimi poškodbami in pomeni glavni dejavnik pri ugotavljanju teže poškodb. Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa

Po Poglajnovih besedah je neupoštevanje varnostne razdalje vse bolj pereč problem. Še posebej je ta problem zaskrbljujoč na avtocestah in v primeru predorov, kjer ni odstavnega pasu. Prav premajhna varnostna razdalja je, tako Poglajen, bila kriva za kar nekaj prometnih nesreč z najhujšimi posledicami.

Na območju predorov je varnostna razdalja za tovorna vozila najmanj 100 metrov. Veljavni zakon o varnosti v cestnem prometu za neupoštevanje varnostne razdalje predpisuje globo v višini 300 evrov. Novi zakon o pravilih v cestnem prometu, ki bo začel veljati 1. julija, pa za tovrstno kršitev poleg omenjene globe predpisuje še tri kazenske točke.

Kako pritrditi tovor?

Zloženka, pod katero sta se kot avtorja podpisala Černec in Poglajen, opozarja tudi na določila novega pravilnika o nalaganju in pritrjevanju tovora. Kot je opozoril Černec, se v tovornem prometu v zadnjem času povečuje število kršitev. Največ jih je povezanih s prekoračitvijo dovoljenega časa trajanja vožnje.

Koliko lahko traja vožnja?

Nova zloženka zato prinaša tudi določila o dovoljenem času trajanja vožnje. Vozniki tovornih vozil lahko na dan vozijo največ devet ur, na teden največ 56 ur, v dveh tednih pa ne več kot 90 ur. Vozniki pogosto kršijo tudi določilo o obveznem odmoru, ki mora po največ 4,5 ure vožnje trajati najmanj 45 minut.

Černec je še spomnil na podatke cestninske postaje Vransko, ki govorijo o približno 30.000 vozilih dnevno. Od tega je četrtina t. i. plačljivega prometa, ki vključuje tovorna vozila, vozila s priklopnimi vozili in manjša kombinirana vozila z lahkimi priklopniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User515422
17. 06. 2011 11.03
Sej ni težava rešit zadevo - kazni povečat za 10x, tujcem za 20x, ene pol leta lovit tovornjakarje na polno, pa se bodo ze pocasi unesli. Seveda kazni predvsem namenit podjetjem, ne samim soferjem. V primeru tujcev pa direktno soferju, ce nima denarja za placat, pa lepo v cizo, dokler podjetje ne placa.
User482693
16. 06. 2011 20.03
kot da šoferji ne vedo,kaj je nevarno, pa rabijo zloženke?! dost velik se vozim po avtocestah,doma in v tujini,vendar le v sloveniji in na hrvaškem še nisem ,vsaj ne dostikrat, da bi policija kontrolirala tovornjakarje, medtem, ko je to v avstriji, nemčiji, in ostali zahodni evropi to zlo pogost pojav. so pa naši pridni z radarji, providami,..itd. kot da je kaka razlika, če priletiš z osebnim avtom 30km/uro več, kot je predpis nekam, al pa nekaj deset tonski kamion,ki vozi po predpisih, pa je za šoferjem kdo ve že kolk ur vožnje
User432558
16. 06. 2011 18.24
skratka izkoriščanje šoferjev!
LomilkaSrc
16. 06. 2011 14.50
Ponavadi je tako da šofer konča furo in ko pride na cilj ga že čaka kamion z novim tahografom.
sijoze
16. 06. 2011 14.31
Trije vozniki tovornega vozila ne morejo nabrati čez mesec toliko ur kod naši vrli zdravniki - Koštrinčki. Razlika je v tem, da voznike lahko kontrolirajo za vsakim vogalom, zdravnike pa nobeden, ker oni pač niso preutrujeni (če bo potrebno si bodo sami tako napisali). Če pa naredi voznik napako, ga lahko kontrolirajo za dva meseca nazaj. Zdravniki pa pošljejo nekoga v smrt ali kako drugače škodijo, pa nagradni dopust in napredovanje. Bo že Živec-Kalanova za to poskrbela.