Koprski župan in predsednik stranke Slovenija je naša Boris Popovič bo moral plačati za svoj sočni besednjak. Zaradi besed, ki jih je med predsedniško kampanjo oktobra 2007 namenil nekdanjemu generalnemu direktorju policije Marku Pogorevcu, se bo 'olajšal' za 4000 evrov, poroča današnji Dnevnik. Popovič je namreč takrat dejal, da ne podpira predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta, ker je za šefa volilnega štaba postavil Pogorevca, "največjega negativca v državi, bandita". Nekdanji prvi mož slovenske policije je sicer zahteval 8500 evrov odškodnine, javno opravičilo in objavo sodbe, čemur pa sodišče ni ugodilo, še poroča časnik.
Pogorevc je na sodišču opisoval, kako ga je prizadela oznaka, ki so jo povzeli številni mediji. Izgubil naj bi celo apetit in se zapiral vase, na koncu pa se je moral tudi posloviti s pozicije vodje volilnega štaba. "Počutil sem se ožigosanega – kot bi imel v času nacizma na sebi judovski znak. Trajalo je, da sem prišel k sebi in da sem začel spet normalno funkcionirati," ga povzema Dnevnik. Pogorevc naj bi bil na besedo bandit še posebej občutljiv, ker so njegovega dedka partizana ubili Nemci, torej banditi.
Popovič pa je vztrajal, da je po njegovem mnenju Pogorevc vedno največji negativec v državi, saj je bil glavni krivec, da je Popovič pristal v zaporu. Takrat je, tako Popovič, s tožilko na televiziji govoril, "da sem kriminalec“.
Sodnica Vera Gams Premerl je razsodila, da je Popovič s svojim govorjenjem posegel v Pogorevčevo pravico do časti in dobrega imena. Po njenem je šlo za racionalno izbran trenutek, ki ga je koprski župan izkoristil za osebno povračilo. Pri tem tožnik s sklicevanjem na ustavno zajamčene pravice do svobodnega izražanja in pravice javnosti do informiranja ne more uspeti, morda bi lahko celo sklepali, da gre za njihovo zlorabo, Dnevnik povzema sklepe sodišča.
Po drugi strani pa Pogorevc sodišča ni prepričal, da je trpel dolgotrajne duševne bolečine, ki po mnenju Gams-Premerlove niso trajale več kot en mesec, sploh ker sta se novembra 2007 tožnik in toženec srečala na sestanku in je prišlo med njima do nekakšne poravnave. Poleg tega se je izkazalo, da je Lojze Peterle prosil Pogorevca, naj odstopi s položaja vodje volilnega štaba, prvenstveno zaradi slabega rezultata v prvem krogu volitev. Kot je dejal, je Popovičeva diskreditacija vplivala na zamenjavo, ni pa bila odločilna.
Ker gre za časovno odmaknjen dogodek in za končano zadevo, je sodišče zahtevka za javno opravičilo in objavo sodbe zavrnilo, zaključuje časnik.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.