Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja bo pod določenimi pogoji pristalo na sprejetje zakona o interventnih ukrepih za leto 2012. Njihov pogoj je, da se ne zamrzne napredovanje. "To bi bilo tudi sporočilo mladim, da ni vseeno, kako delajo," je po seji predsedstva dejal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. Zanje je po njegovih besedah tudi ključno, da dobijo zagotovilo, da v primeru veljave interventnega zakona v letu 2012 ne bo dodatnih enostranskih posegov v plačni sistem javnih uslužbencev.
Takšno zagotovilo naj bi po njegovem pričakovanju podpisale aktualne parlamentarne stranke, ki bodo sprejemale zakon v državnem zboru. Tiste, ki bodo v parlament prišle po volitvah, pa naj javno povedo, da bodo dogovor spoštovale, če bodo v vladi, pravi Štrukelj. Med slednjimi je omenil Državljansko listo Gregorja Viranta, Pozitivno Slovenijo Zorana Jankovića in Stranko za trajnostni razvoj Slovenije Matjaža Hanžka.
Konfederacija je bila danes enotna – z izjemo Policijskega sindikata Slovenije, ki opozarja na neuresničen sporazum, ki so ga podpisali z aktualno vlado. To je razlog, da nasprotujejo podpisovanju kakršnega koli dokumenta, dokler omenjeni sporazum ne bo uresničen, je pojasnil Štrukelj.
Miščević: Zakona ne podpiramo
Pogajalska skupina sindikatov javnega sektorja predloga poslanske skupine Zares, da bi vnovič obravnavali sicer modificiran predlog zakona o interventnih ukrepih v javnem sektorju za leto 2012, ne podpira in ne daje soglasja, pa je dejal vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Dušan Miščević.
To pa zato, ker pogajalska skupina po njegovih besedah ocenjuje, da ni relevantnega sogovornika na drugi strani, ker ne vedo, s kom bi se pogajali in kdo bi lahko v bistvu jamčil, da bi bilo dogovorjeno tudi izpeljano. Zato menijo, da je bolje, da se vsa stvar prepusti novi vladi in pogajalcem, ki bodo za to imeli mandat. Miščević je sicer prepričan, da zakon ne bo sprejet.
V Zares predlagajo milejši zakon
V poslanski skupini Zares ocenjujejo, da so javnofinančne razmere neugodne in da se glede na notranje kot tudi zunanje okoliščine utegnejo še bistveno poslabšati. Zato so na kolegiju predsednika državnega zbora 3. novembra sprožili pobudo, ali ne bi vendarle kazalo vnovič razmisliti o takšnem zakonu, ki bi ga, če bi dosegli soglasje, lahko sprejeli tudi v kakšni spremenjeni oziroma dopolnjeni obliki. Menijo, da sicer utegne nastati težko popravljiva škoda. Zato v razmislek ponujajo nekoliko omiljen zakon.
Poslanec Zares Pavel Gantar je 4. novembra socialne partnerje pisno zaprosil, naj se opredelijo do možnosti dogovora o zakonu o interventnih ukrepih. Med drugim jih sprašuje, v kakšni obliki bi bil zakon zanje sprejemljiv. Po predlogu poslanske skupine Zares bi iz zakonskega besedila, ki ga je predlagala vlada, črtali predvideno zamrznitev napredovanj v višji plačni razred ali naziv. Dopuščajo pa tudi možnost delnega usklajevanja pokojnin, drugih nadomestil in prejemkov.
Gantar je zdaj v imenu poslanske skupine Zares predsednikom parlamentarnih in tudi nekaterih drugih političnih strank poslal pismo, v katerem jih sprašuje, ali bi se zavezali, da v letu 2012 ne bi enostransko posegali v plače javnih uslužbencev, v kolikor bi sprejeli interventni zakon. Kot je kolegom zapisal v pismu, se je ob neformalnih posvetovanjih izoblikovalo stališče, da bi socialni partnerji verjetno podprli zamrznitev plač javnih uslužbencev, če bi se predsedniki političnih strank ob tem zavezali, da v letu 2012 ne bodo enostransko posegali v plače javnih uslužbencev. Predsednike strank je zaprosil, naj mu odgovor, ali so pripravljeni sprejeti omenjeno zavezo, posredujejo do srede.
Državljanski listi Gregorja Viranta se zdi spremenjen interventni zakon, ki ga predlaga stranka Zares, dober, vendar bi ga bila pripravljena podpreti le, če napredovanja v javnem sektorju ne bi bila avtomatična. Po besedah Gregorja Viranta morajo biti namreč napredovanja rezervirana le za 10 do 20 odstotkov uslužbencev, ki dobijo najvišje ocene.
Janković poziva k podpori zakonu
Interventni zakon je treba podpreti, saj bi tako dobili eno leto za pogovore o pogojih za uslužbence v javnem sektorju, je povedal predsednik stranke Pozitivna Slovenija Zoran Janković. Po njegovih besedah bi v tem času vzpostavili socialni dialog in našli rešitev za povišanje najnižjih plač in pokojnin. V tem času bi zagotovili tudi, da se javnim uslužbencem ne bi poslabšali pogoji. Zato poziva vse, ki bodo nastopili na predčasnih volitvah, da interventni zakon podprejo in ga ne uporabljajo za politično obračunavanje.
Po njegovih besedah je treba uslužbence v javnem sektorju motivirati in jim zagotoviti socialno varnost. "Ko govorimo o vitki državi, pravimo, da ne bomo nadomeščali tistih, ki odhajajo v pokoj. To je ključ, kako priti do učinkovitega javnega servisa," je povedal in dejal, da v stranki nasprotujejo znižanju plač. Kot pravi, se strinja, da v letu po sprejemu zakona vlada ne bi samovoljno posegala v plače. "Zagovarjam, da to leto preživimo v pogovoru in da se nič ne posega mimo dogovarjanj," je dejal.
Na vprašanje, kako bi bilo treba ukrepati, če interventni zakon ne dobi podpore, je odgovoril, da je prepričan, da bo sprejet. Če ne bo, bodo po njegovih besedah potrebne reforme. Ob tem je omenil tudi na referendumu zavrnjeno pokojninsko reformo. "Takrat bi se morali odločiti za reformo, ki bi pomagala, da bi imeli stabilne javne finance in se po tem zmeniti tudi za predčasne volitve, ne pa vezati eno na drugo, " je povedal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.