Slovenija

Pogojevanje ni zaostrovanje

Ljubljana, 10. 03. 2006 08.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Dimitrij Rupel meni, da bo vprašanje starih deviznih vlog NLB na Hrvaškem laže rešiti med pogajanji Hrvaške z EU.

Zunanji minister Dimitrij Rupel želi, da bi se problem čimprej končal
Zunanji minister Dimitrij Rupel želi, da bi se problem čimprej končal FOTO: STA

Slovenija bo vprašanje starih deviznih vlog Ljubljanske banke na Hrvaškem v pristopnih pogajanjih svoje sosede z Evropsko unijo odprla, ker verjame, da je stališče Zagreba v nasprotju z evropskimi standardi ter pravnim redom povezave, je danes v Salzburgu pojasnil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. "Soočeni z evropsko realnostjo postanemo resnejši, problemi pa so lažje rešljivi. Morda je ta kontekst tisti, ki nas bo pripeljal do rešitve. Pred obličjem EU se moramo obnašati evropsko, ne pa več balkansko," je izjavil Rupel.

Slovenija ves čas svoja stališča dosledno razlaga in zagovarja. Hrvaška je podpisala sporazum o nasledstvu leta 2001, v katerem je predvidena rešitev za problem deviznih varčevalcev na Hrvaškem. Ta problem se rešuje v banki za Mednarodne poravnave v Baslu. Hrvaška je naprej ta model sprejela, se udeleževala prvih sestankov, nato pa te zapustila. Sledile so izjave, da Hrvaška problema ne želi reševati multilateralno, ampak bilateralno. To je v nasprotju s tem, kar je Hrvaška podpisala Dimitrij Rupel

Po ministrovih besedah gre za problem "v zvezi s prostim pretokom kapitala, ki je ena od glavnih svoboščin v EU, nekaj nedotakljivega za evropsko ureditev". Belgijska banka KBC je skušala vstopiti na hrvaško bančno tržišče, a to ji ni bilo omogočeno, guverner centralne banke Željko Rohatinski pa si je privoščil izjavo, da belgijski banki ne dovoli vstopa na hrvaški bančni trg, dokler Ljubljanska banka, ki je povezana s KBC, ne bo rešila problema deviznih varčevalcev, zagrebške podružnice nekdanje LB, je dejal minister. "To je izjava, ki je protievropska," je poudaril.

Napovedi, da bo vprašanje odprla v pogajanjih, pa Rupel ni označil za zaostrovanje. Sporočila ne gre vzeti "pretirano dramatično, takih sporočil smo objavili že zelo veliko," je dejal minister. "Slovenija in Hrvaška si zaslužila jasne in resne odnose, ne gre za problem odnosov, je problem zapuščine, za posledico razpada Jugoslavije, za katerega nobena ni odgovorna."

"Po razpadu Jugoslavije so se države z območja dogovorile, da bodo same prevzele garancije, ki jih je imela federacija. Garant za devizne vloge na področju Slovenije je Slovenija, na področju Hrvaške Hrvaška. Slovenija je poplačala vse devizne vloge na svojem ozemlju, ne glede na to, od kod so bile banke in varčevalci. Hrvaška je priznala načelo in polovici varčevalcev omogočila, da so pravico uveljavili pri hrvaških bankah, a ostalo je še nekaj ljudi," je nadalje dejal minister.

Dve možnosti za rešitev problema

Evropska komisija meni, da je vprašanje starih deviznih vlog nekdanje Ljubljanske banke na Hrvaškem eno od vprašanj, ki so povezana s sporazumom o nasledstvu po nekdanji Jugoslaviji, ter kot taka sodijo med vprašanja, ki jih morata Slovenija in Hrvaška rešiti dvostransko, v duhu dobrososedskih odnosov.

Sam za rešitev problema vidi dve možnosti. "Če bi Hrvaška zagrebški podružnici Ljubljanske banke spet dovolila normalno obratovanje, bi ta poplačala dolgove brez vsakih problemov - ima veliko terjatev in če bi jih lahko izterjala, bi poplačala vse devizne varčevalce. Žal banka ne more delovati, ker ji hrvaške oblasti tega ne dovolijo," je prvo opcijo razložil Rupel. "Ali pa se Hrvaška vrne nazaj skladno s pogodbo iz Dunaja v Basel in se tam dogovori, kako se povrnejo dolgovi," je drugo možnost pojasnil minister.

Slovensko zunanje ministrstvo je tako z v četrtek objavljenim stališčem o prevzemu jamstva nekdanje SFRJ za devizne hranilne vloge le obnovilo elemente, naredilo sintezo problema, ki se ga rešuje že dolgo. "Obžalujem, da je zgodba neke vrste obremenitev za slovensko-hrvaške odnose, kar ni dobro, in vsi si želimo, da se čimprej konča," je dejal minister ob robu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU. Slednjega se bo v delu udeležila tudi hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović in oba ministra bi se utegnila tudi sestati.

Sanader: 'Vztrajali bomo pri tem, da LB vrne prihranke'

Hrvaški premier Ivo Sanader
Hrvaški premier Ivo Sanader FOTO: Reuters

"Problem varčevalcev Ljubljanske banke je treba rešiti, vendar ne preko nasledstva, ker gre za pravni odnos med bivšo banko in varčevalci, in v tem smislu se mora vsem varčevalcem LB vrniti njihove prihranke. Pri tem bomo vztrajali," je dejal hrvaški premier Ivo Sanader. S tem se je odzval na stališče slovenskega zunanjega ministrstva, da bo Slovenija rešitev vprašanja deviznih hranilnih vlog zastavila kot pogoj za vstop Hrvaške v Evropsko unijo.

Hrvaško zunanje ministrstvo: Gre za vprašanje LB

Hrvaško zunanje ministrstvo je to res storilo v petek zvečer. V odzivu na četrtkovo stališče slovenskega zunanjega ministrstva o prevzemu jamstva nekdanje SFRJ za devizne hranilne vloge je ponovilo, da gre pri vprašanju dolga hrvaškim varčevalcem podružnice nekdanje Ljubljanske banke v Zagrebu za zasebnopravni odnos med banko in varčevalci. Zato kot nesprejemljive ocenjuje poskuse Slovenije, "da bi dolg neke komercialne banke do varčevalcev prenesla na breme vseh naslednic v okviru nasledstva bivše SFRJ".

V sporočilu na svoji spletni strani je hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije tudi zavrnilo obtožbe Ljubljane, da ne ravna v skladu s sporazumom o nasledstvu. Pogajanja o vprašanju prevzema jamstva nekdanje SFRJ za devizne hranilne vloge v Baslu niso zastala, ampak so se končala leta 2002 brez rezultata, ker naslednice, torej ne samo Hrvaška in Slovenija, niso mogle uskladiti stališč, je zapisal Zagreb.

Slovenski pogoj za hrvaški vstop

MZZ bo postavilo pogoje za vstop Hrvaške v EU
MZZ bo postavilo pogoje za vstop Hrvaške v EU FOTO: POP TV

V obsežni razlagi stališča do prevzema jamstva nekdanje SFRJ za devizne hranilne vloge, slovensko zunanje ministrstvo poudarja, da države naslednice prevzamejo pravice in obveznosti države predhodnice, ki zadevajo del ozemlja države predhodnice, na katerem je bila vzpostavljena nova suverena oblast.

V odsotnosti kakršnega koli drugačnega sporazuma med naslednicami glede vprašanja prevzema jamstva nekdanje SFRJ za devizne hranilne vloge, deponirane pri poslovni banki ali njeni podružnici na ozemlju katere koli države naslednice pred dnem razglasitve neodvisnosti, se z vidika ozemeljske suverenosti države, ki med drugim seveda zajema tudi monetarno-finančno suverenost, v prvi vrsti pričakuje, da vsaka naslednica sama zagotavlja elemente pravne države na svojem ozemlju v civilnopravnih in drugih razmerjih. Dejstvo, da gre za podružnico tuje banke, na to ne sme vplivati, poudarjajo.

To teritorialno načelo sta poleg Slovenije potrdili tudi Srbija in Črna gora ter Makedonija, v svojih stališčih pa mu nasprotujeta le Hrvaška ter Bosna in Hercegovina, navaja zunanje ministrstvo.

Slovenija želi rešiti vprašanje deviznih hranilnih vlog iz časa nekdanje SFRJ
Slovenija želi rešiti vprašanje deviznih hranilnih vlog iz časa nekdanje SFRJ FOTO: Reuters

Hrvaška ne spoštuje obveznosti

MZZ izpostavlja, da nasledstveni sporazum, ki so ga podpisale naslednice 29. junija 2001, jasno opredeljuje način in forum razreševanja omenjenega multilateralnega vprašanja.

Slovenija je ob razglasitvi samostojnosti prevzela jamstvo za vse devizne hranilne vloge, ki so bile deponirane na bančnih okencih na ozemlju Republike Slovenije pred dnem razglasitve njene neodvisnosti, v celoti in brez razlikovanja glede na narodno pripadnost in prebivališče varčevalca v nekdanji SFRJ. S tem je Slovenija v celoti sledila obveznostim, ki ob razpadu nekdanje države izhajajo za novo državo.

Kot ugotavlja MZZ, so Slovenija, SČG ter Makedonija prevzele obveznost izplačila deviznih vlog v teh republikah v javni dolg. Hrvaška pa je prenesla obveznosti le za devizne varčevalce, ki so dokazali, da so hrvaški državljani, in s tem izključila ostale prebivalce Hrvaške ali državljane drugih nekdanjih republik in pokrajin.

Usoda Ljubljanske banke

Dolg do varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke je eno od odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško
Dolg do varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke je eno od odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško FOTO: POP TV

Ministrstvo ob tem podrobno opisuje usodo Ljubljanske banke d.d. glavne podružnice Zagreb. Devizni varčevalci so vložili oziroma še vlagajo zoper LB d.d. glavno podružnico Zagreb okrog 500 tožb zaradi poplačila svojih deviznih terjatev v skupni vrednosti okoli šest milijonov evrov. Do blokade žiro računa je podružnica uspela izpolnjevati pravnomočne sodbe.

Istočasno pa vodi podružnica okrog 1200 sodnih postopkov zoper svoje dolžnike - fizične osebe, ki niso vrnili kredita, zaradi negativnega stanja na tekočem računu, nedovoljenih stanj na drugih računih. Praktično vsi postopki sedaj stojijo, ker hrvaški pravni sistem ne dopušča, da bi pravni zastopniki podružnice pridobili podatke o dolžnikovih zaposlitvah, izplačevalcih njihovih plač, če pa že uspejo najti potrebne podatke, postopki obstanejo.

To predstavlja izoblikovano taktiko hrvaške politike do Slovenije, ocenjuje MZZ in dodaja, da gre za politiko prav te hrvaške države, ki je z svojimi suverenimi dejanji dejansko posegla v možnost poplačila hrvaških varčevalcev LB d.d. glavne podružnice Zagreb s strani banke in mimo koncepta pravne države posegla v realizacijo civilnopravnih razmerij.

Glede na to, da gre s strani Hrvaške za ponavljajoč se vzorec tovrstnih kršitev pravnih načel in pravil, ki so skupna vsem članicam Evropske unije, evropskemu pravu in nacionalnim pravnim sistemom, bo Slovenija rešitev navedenega problema pravno in politično upravičeno zastavila v pristopnih pogajanjih kot pogoj za pristop Hrvaške k EU, še navaja zunanje ministrstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User100089
10. 03. 2006 15.59
Evo en prispevek iz Hrvaške, pa berite kako si oni to zamišljajo I to je presudno za epilog - svim LJB u ex-SFRJ upravljano je iz centrale u Ljubljani u momentu raspada. Dakle, slovenska banka je imala banke-satelite u HR, BiH i Makedoniji i iz njih "usisavala" novac za gospodarski razvoj Slovenije i kreditiranje slov. građana. Manjim dijelom su krediti dijeljeni i građanima i firmama po drugim republikama, ali generalno je to bio interes uglavnom slov. privrede. Što se dogodilo? LJ banke po drugim republikama su prestale isplaćivati štednju građanima, a nastojale i dalje naplaćivati potraživanja (kredite građana i privrede). Onda su im u Zagrebu oduzeli bankarsku licencu - da ne bi nove štediše dolazile na šaltere te banke! Taj moment sad zloupotrebljava slov. diplomacija - iako je LJB u Zagreb još godinama poslije toga naplaćivala dospjele anuitete hrv. građanima i hrv. firmama. U Sloveniji su u međuvremenu donijeta dva zakona : Ustavni iz 94. (stvorena NOVA LJB) i ovaj najnoviji iz ožujka kojima je svim štedišama (koji nisu Slovenci) pravno zapriječen put do sudske ovrhe nad NOVOM LjB. U principu, analogna situacija je bila u nas sa Splitskom bankom koja je imala podružnice u BiH. Samo što su naši bankari iz Splita jednako tretirali hrv. i BiH štediše Splitske banke, tj. svima su vraćeni ulozi (pod istim uvjetima) iz segmenta stare dev. štednje. LJB nije otišla u stečaj nego posluje pod imenom NOVA LJB, a isplaćeni su čak i Slovenci koji su imali štednju u LJB u Zagrebu i hrv. medijski znane osobe (i Hrvati s VIP poznanstvima u Ljubljani). Što sad oni hoće? Uvaliti aferu LJBZG tešku skoro milijardu eura (s kamatama) u ostavinsku masu SFRJ koja iznosi ukupno oko upola manje (pa se dijeli na pet dijelova - ex.soc. rep.)... Neće proći - to je njihova obveza i sad štediše vode boj u Strasbourgu na Sudu za ljudska prava. I još to - RH je već vratila štedišama cca 2/3 ukupnog duga LJBZG preko t.i. povrata stare štednje... Jedino su štediše LJBZG mogli birati da li žele povrat iz proračuna RH ili čekati na isplatu iz Ljubljane. Oni koji su se odlučili za hrv. proračun - dobili su novac. Drugi čekaju godinama i svi sudski putevi su im zatvoreni perfidnim odlukama vrha slov. države. I nisu samo Hrvati u toj aferi nego i štediše u BiH i Makedoniji... Pravdaju se plasmanima LJB koje nisu uspjeli naplatiti nakon raspada SFRJ, ali nikad nisu priložili papire da dokažu da su cjelokupna sredstva ostala u ex-republikama u vidu kredita... Još ćemo morati mi Hrvati platiti i odštetu što smo imali na zgradi usred Zagreba natpis Ljubljanska banka... Slovenci tvrde da je to hrvatska banka koja je poslovala po hrv. propisima, a bez pravne poveznice s matičnom bankom u Ljubljani... Još očekuju da bi Sanadar tome morao povjerovati! Da ne bi...
User100089
10. 03. 2006 15.44
Me prav zanima če bo MZZ končno enkrat stalo za svojimi stališči ali pa bo zopet popuščalo agresivni Sanadrjevi politiki? Jebat ga naj Hrvati končno izpolnijo kar jim gre, če ne pa naj ostanejo na Balkanu. EU temelji na kompromisih članic in naj se tega že enkrat zavejo. Sicer jih pa tako čaka Berlusconi, pa me prav zanima koliko se bodo še pol šopirili. Seveda spet bojo reveži rekli, da jih izsiljujejo in da se jim godi krivica. A nam se pa ni?????????????