Domnevno sporne "slovaške pogodbe", ki so jih v podpis dobili delavci Žita, so usklajene s slovaško in slovensko zakonodajo, do napačne interpretacije o višini plače pa je prišlo zaradi površnega branja oz. prezrtja člena pogodbe, ki določa, da urna postavka znaša 3,5 evra na uro, trdijo v Job Serviceu. Ob tem zavračajo tudi druge domnevne kršitve.
V podravski območni organizaciji ZSSS so pretekli teden opozorili na sporne pogodbe za najete delavce v družbi Žito v Mariboru. Ti naj bi od slovaške agencije Job Service prejeli pogodbe v slovaškem jeziku in z navajanjem slovaške zakonodaje, ponujeno pa naj bi jim bilo plačilo, ki je precej pod minimalno plačo.
Inšpektorat RS za delo je na podlagi pridobljenih informacij o domnevnih kršitvah opravil izredni inšpekcijski nadzor. Inšpektorji so ugotovili, da delodajalec za šest delavcev ni predložil dokazil o zakonitosti zaposlitve, zato so mu izrekli prepoved nadaljevanja delovnega procesa z delavci, ki nimajo urejenega statusa.
V Job Serviceu so, kot so pojasnili na današnji novinarski konferenci v Kopru, sprejeli naročilo, pripravili pogodbe in jih delavcem posredovali v podpis 27. decembra, da bi jih ti pregledali in podpisali ter začeli delo 31. decembra. Šest delavcev pogodb ni podpisalo, vendar o tem niso obvestili nikogar, kljub temu pa so prišli na delo v Žito.
Obžaluje, da delavci niso vprašali za pojasnila
Ana Benčič, direktorica agencije za zaposlovanje ABF iz Izole, ki je uredila vpis Job Servicea v slovenski register tujih agencij za zaposlovanje in je hkrati pooblaščena predstavnica za odnose z javnostmi za Job Service v Sloveniji, je obžalovala, da delavci niso vprašali za pojasnila, ampak so se namesto tega očitno odločili, da gredo raje pred kamere.
Obenem je Benčičeva zavrnila, da bi pogodbe, ki so bile predložene delavcem v podpis, vsebovale sporna določila.
Zatrjujejo, da so pogodbe ustrezno prevedli
Tako so pogodbe originalno res napisane v slovaščini, vendar jih je Job Service za potrebe dela v drugih državah ustrezno prevedla, v tem primeru tudi v slovenščino.
Za 176 delovnih ur dobijo 616 evrov neto
Glavni očitek, da delavcem pripada le 327,20 evra bruto mesečne plače, izhaja iz tega, da je na Slovaškem po zakonodaji treba definirati minimalno plačo, vendar je v tretji alineji istega člena pogodbe tudi nedvomno navedeno, da je neto dnevna urna postavka 3,5 evra in nočna 3,8 evra. To pa nanese okoli 616 evrov neto na mesec za 176 delovnih ur, je pojasnila Benčičeva.
Od 700 do 1000 evrov neto
Tudi iz konkretnih izpiskov plač, ki jih je navedla, izhaja, da so tisti delavci, ki so pogodbe podpisali, za december dobili sicer različne zneske, ki pa so bistveno presegali minimalno plačo, od dobrih 700 do dobrih 1000 evrov neto.
Zavračajo navedbe o kršitvah
Tudi podatek o kršitvah glede nadur je Benčičeva zavrnila. V pogodbi namreč eksplicitno piše, da se delavci strinjajo z delom v nadurah, vendar maksimalno do 250 ur na mesec, s tem pa so pogodbe tudi usklajene s slovensko zakonodajo.
Varova: Kaj podobnega se nam še ni zgodilo
Direktorica Job Servicea Olga Varova je spomnila, da so v Sloveniji prisotni od leta 2006, poleg tega pa delujejo tudi v Nemčiji, Avstriji in Italiji, vendar se jim kaj podobnega tej zgodbi še ni zgodilo.
Da Job Service dela v skladu z zakonodajo, po njihovem potrjuje tudi vrsta nadzorov inšpektorata za delo tako na Slovaškem kot v Sloveniji, ki so bili opravljeni v zadnjih letih in niso pokazali kršitev delovnopravne zakonodaje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.