
Rezultati preiskav vzorca najdenega mrtvega laboda, opravljenih na Nacionalnem veterinarskem inštitutu so pokazali, da vzrok smrti ni bila okužba z virusom aviarne influence oziroma tako imenovane ptičje gripe, je v sporočilu za javnost zapisala direktorica Veterinarske uprave Slovenije (VURS) Vida Čadonič Špelič.
V ponedeljek, 24. oktobra, so v reki Dravi, v bližini vasi Rošnja, opazili mrtvega laboda. Poginuli labod je po izpovedi higienika ležal na pol v vodi, bil je zapleten v ribiški laks in imel je požrto glavo. Laboda so v torek dopoldne prepeljali na Nacionalni veterinarski inštitut, kjer so opravili ustrezne preiskave. Patološko anatomska raziskava sicer ni pokazala, da bi bil lahko vzrok smrti okužba z virusom aviarne influence, kljub temu pa so vzorce dodatno preiskali. Izvidi preiskav Nacionalnega veterinarskega inštituta vzorcev laboda so pokazali, da ni bil okužen z virusom aviarne influence.
Tamiflu za rezervo

Zavod za blagovne rezerve pa je v imenu vlade s farmacevtsko družbo Roche podpisal pogodbo o dobavi pandemske količine tamifluja za leto 2006. Švicarski farmacevt bo 500.000 enot tamifluja, vrednih 1,7 milijarde tolarjev, Sloveniji dobavil v dveh pošiljkah. Prva, šlo bo za pošiljko praška, bo šla v celoti v državne blagovne rezerve. Konec leta pa naj bi bila dobavljena še preostala količina zdravila v obliki kapsul, je povedal predstavnik za stike z javnostmi na ministrstvu za zdravje Luka Kočevar.
Vlada pred tem sprejela sklep o oblikovanju državnih blagovnih rezerv tamifluja, ki predvideva, da se oblikujejo državne blagovne rezerve omenjenega zdravila v kapsulah in prahu v skupni količini 500.000 enot. To pomeni, da jih bo za preventivo ali zdravljenje lahko uporabilo 500.000 zavarovancev, je povedal minister za zdravje Andrej Bručan.
Vlada je sprejela sklep za sprostitev 1999 enot tamifluja iz državnih blagovnih rezerv ter pooblastila ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka in ministra Bručana, da odločata o uporabi tamifluja iz državnih blagovnih rezerv.
Ukrepi po skoraj celotnem slovenskem ozemlju
Slovenija je sicer potem, ko so na Hrvaškem v sredo potrdili navzočnost najnevarnejšega podtipa virusa ptičje gripe H5N1, razširila območja z večjim tveganjem na skoraj celotno državo. Preventivni ukrepi, med katerimi sta popolna prepoved reje perutnine na prostem in zbiranje ptic na razstavah in prireditvah, veljajo za skoraj 80 odstotkov ozemlja države, izjema so le alpski, dinarsko-kraški in sredogorski predeli.