Mandatarka Alenka Bratušek je v državni zbor ob 21.01 vložila predlog liste kandidatov za ministre v vladi, je navedeno v uradnem zaznamku oddelka DZ za delo z gradivi in pošto. Na listi je 13 kandidatov, med njimi tudi kandidatka brez resorja.
Kandidati iz vrst SD, DL in DeSUS so bili znani že pred vložitvijo, medtem ko je PS svoje kandidate držal v tajnosti do zadnjega. V javnosti je sicer zaokrožilo več imen, največja uganka je ostajal predvsem kandidat za v tem času najbolj zahteven, finančni resor. Zdaj so iz PS tudi uradno sporočili, da je kandidat za ministra direktor Upravljavskega centra za finančno upravljanje NLB Uroš Čufer.
Za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo kandidira poslanec PS Stanko Stepišnik, za ministra za obrambo pa poslanec PS Roman Jakič. Za vodenje ministrstva za kulturo kandidira vodja oddelka za kulturo na Mestni občini Ljubljana Uroš Grilc, kandidatka za ministrico brez listnice, zadolženo za vodenje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, pa je poslanka PS Tina Komel.
Zaslišanja kandidatov bodo predvidoma potekala v ponedeljek in torek, medtem ko bi DZ novo vlado lahko potrdil že v sredo.
Seznam vseh kandidatov za ministre
Uroš Čufer (PS) za ministra za finance
Uroš Grilc (PS) za ministra za kulturo
Roman Jakič (PS) za ministra za obrambo
Tina Komel (PS) za ministrico brez resorja za področje odnosov med Republiko Slovenijo in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med Republiko Slovenijo in Slovenci po svetu
Stanko Stepišnik (PS) za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo
Igor Maher (DL) za ministra za infrastrukturo in prostor
Senko Pličanič (DL) za ministra za pravosodje
Gregor Virant (DL) za ministra za notranje zadeve in javno upravo
Anja Kopač Mrak (SD) za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Jernej Pikalo (SD) za ministra za izobraževanje, znanost in šport
Dejan Židan (SD) za ministra za kmetijstvo in okolje
Karl Viktor Erjavec (DeSUS) za ministra za zunanje zadeve
Tomaž Gantar (DeSUS) za ministra za zdravje
Preberite tudi: V koalicijski pogodbi so zapisali 12 prioritet. Katere so?
Optimalna ekipa
Bratuškova je za nacionalno televizijo dejala, da je to njena optimalna ekipa. Zahvalila se je vsem kandidatom, ki so bili pripravljeni sodelovati. Bo pa vsem ministrom zelo gledala pod prste. S koalicijskimi strankami so se usklajevali o imenih, vendar se prav posebej posamezne stranke niso vtikale v kandidate drugih strank, razen če bi bil kakšen problem.
Glede iskanja kandidata za finančnega ministra je pojasnila, da je lahko izbirala med tremi kandidati, ki so pristali na to funkcijo. Zato je imela največje pomisleke, za katerega kandidata se odločiti, saj si je na tem mestu želela žensko, pa ji to ni uspelo. "Kot drugo sem si želela nekoga, ki prihaja iz bančnega sektorja in se bo takoj začel ukvarjati s sanacijo bančne luknje," je še dejala Bratuškova. Na vprašanje, kako bo kandidata za finančnega ministra Čuferja, ki je direktor upravljavskega centra za finančno upravljanje NLB, ubranila pred očitki, pa je poudarila, da ji je zagotovil, da s slabimi krediti v NLB ni imel nič.
Mandatarka je poudarila, da je bila pri izbiri vladne ekipe strokovnost na prvem mestu. Je pa razočarana nad tem, da strokovnjaki niso pripravljeni v tem trenutku stopiti zraven v vlado in pomagati državi.
Poudarila je tudi, da bo odstopila s položaja, če bi ustrezni organi na fakulteti presodili, da je njeno magistrsko delo plagiat. "Nikakor pa si ne bom dovolila, da bodo mojo magistrsko delo ocenjevali državni sekretarji v kabinetu predsednika vlade ali podmladek te stranke, ki pa nimajo nobenih zadržkov glede plagiatov svojih poslancev, tudi do teh, ki so bili že obsojeni."
Največ prahu dviguje finančni resor
Druge koalicijske partnerice tega, kdo bo kandidat za finančnega ministra, očitno do zadnjega niso natančno vedele. Do zadnjega so namreč ponavljale, da odgovornost za to nosi Bratuškova in da ji za zdaj zaupajo. Tudi Virant je danes zvečer na nacionalni televiziji ponovil, da je seznanjen z možnimi kandidati za finančnega ministra. Ob tem pa je izpostavil, da "DL zagotovo ne bo dal glasov za vlado", če jih kandidat za finančnega ministra s svojim imenom, kredibilnostjo in nastopom na zaslišanju v DZ ne bo prepričal.
Dejstvo, da Čufer prihaja iz NLB, kjer so med drugim podeljevali tudi sporne kredite, je namreč že sprožilo polemike. SDS je na Twitterju zapisal, da je Čufer razočaranje. "Pričakovali smo vsaj njegovega mentorja Marjana Kramarja. Ta je bil uspešnejši, glejte, kam je prišla NLB," so zapisali.
Predsednik SD Igor Lukšič je še pred uradnim razkritjem imena kandidata za omenjeno televizijo dejal, da so opozorila dobrodošla in umestna. Po njegovem mnenju je prav, da se slovenska politika na tej točki "ostro ozavešča". Gre za politiko, ki zahteva odgovornost od vseh, ne le od teh, ki so v parlamentu in vladi, ampak tudi nižje, je dodal.
SDS se je sicer obregnil tudi ob kandidaturo Jakiča za ministra za obrambo, ki je "žalitev za Slovensko vojsko", saj da je Jakič leta 1991 nasprotoval njeni ustanovitvi.
KOMENTARJI (2857)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.