NEK razvnel sabor in koalicijo
Hrvaški poslanci so končali razpravo o ratifikaciji sporazuma o nuklearki Krško, vendar o njej niso glasovali, saj je predsednik sabora zaradi nesklepčnosti sejo prekinil. Predsednik hrvaške vlade Ivica Račan je ob tem izjavil, da obstoj vladne koalicije ni več smiseln.
Zataknilo se je ob vprašanju, ali bo o ratifikaciji slovensko-hrvaške pogodbe o NEK glasoval z več kot polovično večino, za kar je potrebno 76 poslanskih glasov, poslanski klubi pa so se o tem pogajali do poznih večernih ur.
Po dveh urah nesklepčnosti je predsednik sabora Zlatko Tomčić prekinili sejo. "Poslanski klub HSLS se je namreč odločil, da se danes ne bo vrnil v dvorano, kar pomeni, da ne moremo zagotoviti sklepčnosti," je povedal predsednik sabora.
Tomčić je pred tem sklical sejo predsednikov strank in poslanskih klubov, ki jo je prvak HSLS Dražen Budiša kmalu zapustil. Budiša je ob tem izjavil, da je za HSLS "povsem jasno, da Hrvaško čakajo nova pogajanja s Slovenijo o NEK." Koalicijske partnerje je obvestil, da HSLS sporazuma ne bo podprla.
O usodi hrvaške koalicije v sredo
Predsednik hrvaške vlade Ivica Račan je novinarjem dejal, da takšna koalicija ni več smiselna. "Vedenje HSLS je za koalicijo nesprejemljivo: eno je zavzemati se za svoja politična prepričanja, drugo pa oviranje dela sabora, " je povedal. Dodal je, da se bo seja sabora nadaljevala v sredo. Na vprašanje, ali bo ponudil svoj odstop, je Račan odgovoril: "Počakajte do srede."
Za navadno večino, ki bi pomenila potrditev sporazuma, se zavzema socialno-demokratska stranka SDP, medtem ko je koalicijska kmečka stranka na odboru za zakonodajo glasovala za več kot polovično večino. Do sporazuma se je doslej opredelila večina poslanskih klubov. Proti bo glasoval desni blok, Demokratični center in koalicijska HSLS.
NEK in slovenska stran
Če slovenski državni zbor sporazuma ne ratificira, bo Hrvaška od 1. julija od Slovenije zahtevala določeno odškodnino, ki naj bi znašala okrog pet milijonov dolarjev mesečno. Vlada je glede na postopke ratifikacije slovensko-hrvaške pogodbe ter zaradi možnosti, da ta ne bo začela veljati 1. julija, sprejela novelo uredbe o preoblikovanju NEK v javno podjetje ter letno poročilo za lansko leto.
Uredba o preoblikovanju NEK v javno podjetje določa, da se cena razpoložljive moči in energije kot tudi pogoji dobave uredijo s posebno pogodbo med NEK, javnim podjetjem Elektro-Slovenija ter Hrvatsko elektroprivredo iz Zagreba.