Ljubljanski podžupan in nekdanji član uprave Mercatorja Aleš Čerin je poudaril, da pri sklenitvi posla Mercatorja z družbo SAS Group decembra 2004 ni šlo za fiktivno pogodbo. SAS Group je takrat kupoval G7, sicer že izvajalca varovanja v Maximarketu, ki bi za Mercator izvajal s pogodbo dogovorjeno varovanje, je razložil. "Pogodba, ki je bila takrat podpisana, niti ni fiktivna niti ni škodljiva," je poudaril Čerin ob robu redne novinarske konference ljubljanskega župana in se vprašal, kakšen motiv bi imel kdorkoli iz uprave Mercatorja, da sklene protizakonit posel ali fiktivno pogodbo v škodo Mercatorja.
Čerin je pojasnil, da je bil v začetku letošnjega leta izdan sklep o uvedbi preiskave. "Mi smo se na to pritožili, meni usoda tega še ni znana, ali ga je višje sodišče že obravnavalo ali ne," je dejal.
Prezaposleni z odstavljanjem Jankovića
Zaplet je po njegovem mnenju v tem, da je bil v pogodbi določen rok pol leta, da se podpišejo operativne pogodbe za izvedbo varovanja pod tržnimi pogoji. To ni bilo storjeno, ker šef Mercatorjeve službe, ki je skrbela za te zadeve, tega ni želel storiti, je pojasnil. Poleti leta 2005, ko se je ta rok iztekel, pa se je uprava Mercatorja po Čerinovih navedbah ukvarjala z drugimi zadevami, med drugim s prelomno skupščino delničarjev, ko so imenovali nov nadzorni svet družbe in nato odstavili predsednika uprave, Zorana Jankovića.
Kot je pojasnil Čerin, je Mercator SAS Groupu nakazal avans v višini 200 milijonov slovenskih tolarjev (834.000 evrov), to naj bi bila po projekciji približno polletna realizacija. "Uprava, ki je prišla za nami, je za to pogodbe vedela," je poudaril Čerin in dodal, da z Jankovićem nista sodelovala pri tem, kako se je potem Mercator pogajal s SAS Groupom oziroma njegovim direktorjem Borisom Stadlerjem. "Po mojem vedenju je bil avans vrnjen v celoti z obrestmi vred na eni strani, na drugi strani pa sklenjena pogodba z G7," je dodal in pojasnil, da je G7 svojo zahtevo za sodelovanje z Mercatorjem utemeljevala ravno s pogodbo, ki so jo podpisali decembra 2004.
Iz Maximarketa v SAS Group
Čerin je še povedal, da pri prevzemu Maximarketa takratni direktor in namestnik direktorja, Darko Podreberšek in Boris Stadler, nista imela nobene vloge. Ko so se dogovarjali, kaj z vodilnim kadrom, pa je Podreberšek izrazil željo, da bi ostal direktor družbe, Stadler pa je predlagal, da se odpove delovnemu razmerju in odpravnini, ter izrazil željo, da bi se v prihodnje želel ukvarjati z varovanjem in bi glede tega sklenil neko pogodbo. "Ta predlog je bil korekten in tudi koristen za Mercator," je dejal Čerin in pojasnil, da je Stadler nato vstopil v SAS Group.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.