V Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko so potrdili, da so podjetjema Oikos in Pristop predlagali sporazumno prekinitev pogodb, sklenjenih v okviru zakona o Pomurju. Razlogov podrobneje ne komentirajo. Kot pravijo, so podrobnosti stvar razmerij med pogodbenimi partnerji, zato bodo najprej "stvari razčistili" s podjetjema, šele nato bodo javno pojasnjevali odločitev.
Neuradno naj bi bila podlaga za tako odločitev notranja revizija ter mnenje posameznikov s pravne fakultete, a uradno v službi vlade niso potrdili niti, ali je notranja revizija že končana ali ne. Mnenje pravne fakultete pa je bilo, kot so pojasnili, "kolegialno", za katerega niso namenili nobenih sredstev, zato njegove vsebine ne bodo komentirali. So pa potrdili, da je bilo mnenje ministrici v četrtek "posredovano ustno".
Služba vlade je na podlagi javnega naročila s podjetjem Pristop v začetku novembra 2010 sklenila pogodbo za promocijo pomurske regije, da bi privabili tuje in domače investicije. Vrednost pogodbe je bila 598.200 evrov. S podjetjem Oikos pa je ob približno istem času sklenila pogodbo za podporo pri pripravi in izvajanju razvojnih projektov v pomurski regiji v vrednosti 1.070.240 evrov.
Na Pristopu predloga za sporazumno prekinitev pogodbe še niso prejeli, Jurij Kobal iz podjetja Oikos pa je dejal, da so ga prejeli, a šele danes, zato z njim še ni seznanjen in ga ne more komentirati. V obeh podjetjih zato zaenkrat pravijo le, da bi se želeli s predstavniki vladne službe srečati, jim pojasniti svoja stališča in se dogovoriti, kako naprej.
Zaradi sumov klientelističnega in koruptivnega ravnanja državnega sekretarja Andreja Horvata, ki je pripravil javna naročila in takrat vodil projektno pisarno vlade v Pomurju, je ministrica Duša Trobec Bučan odredila revizijo pogodb, sklenjenih v okviru pomurskega zakona. Prvi, delni rezultati revizije so pokazali nepravilnosti, saj po navedbah ministrice v proračunu ni bil zagotovljen denar za izvajanje podpisanih pogodb.
Gjerkeš: Ministrica je imela kot državna sekretarka vpoglede v vse pogodbe
Podpisnik pogodb, nekdanji minister Henrik Gjerkeš, je danes znova zanikal navedbe glede domnevnih nepravilnosti pri sklepanju pogodb. Ne vidi razloga za diskreditacijo delovanja službe vlade v letu 2010. Nasprotno od Trobec Bučanove trdi, da so bila zagotovljena vsa sredstva v proračunu. Ponovil je, da je bila Trobec Bučanova kot državna seznanjena z vsebino pogodb, ki jih je kot pravnica morala razumeti. "Njeno zagotovilo je bilo, da bo skrbela za pravno-formalno pravilnost vseh dokumentov. Nikoli ni bilo kakršnega koli navodila, da katerega od dokumentov ne bi smela pregledati.''
Dejal je, da so v času njegovega ministrovanja na pobudo Trobec Bučanove vzpostavili sistem za pregledovanje pogodb, da bi bilo čim manj napak. V primeru Pomurja so šle vse pogodbe najprej v roke pravne službe, kjer so jih parafirali, in zatem v pregled državni sekretarki. "Seveda državna sekretarka ni parafirala ali podpisovala pogodb, temveč jih je pregledovala. Če je ugotovila kakšne napake, ki so bile morda vsebinske in sem moral jaz zraven kaj pripomniti, mi je na pogodbo nalepila listič z opombami."
Ministrico je pozval, "naj se raje kot z revizijo same sebe ukvarja z ministrovanjem, skrbi za regionalno politiko, lokalno samoupravo in kohezijska sredstva". Po njegovih besedah je situacija v službi vlade katastrofalna. ''Večina direktorjev, vodje sektorjev, vodje službe za odnose z javnostmi in tako naprej nimajo več pooblastil,'' je opozoril. Dejstvo, da ni protikorupcijskih klavzul, je komentiral z besedami, da sam ni sestavljal pogodb, temveč jih je nekatere le podpisoval. V množici pogodb pa naj ne bi bil seznanjen z vsebino vsake. Objektivno odgovornost za to sprejema. Dodal je, da bodo domnevne nepravilnosti raziskale pristojne inštitucije.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.