Tokratna majska super luna je prava paša za oči. Do pojava pride v prizemlju oziroma ko je Luna v perigeju. Perigej je točka tira nebesnega telesa, ko je to telo najbližje Zemlji. Samo minuto kasneje se Luna postavi v vrsto skupaj z Zemljo in Soncem in postane veličastno polna. To se je zgodilo že popoldne. Super luna je sicer najlepše vidna na obali. Na videz bo za 14 odstotkov večja in 30 odstotkov svetlejša od drugih letošnjih polnih lun.
Zadnjo super luno smo lahko opazovali marca lani, ko je bila še bolj veličastna, saj je bila kar 400 kilometrov bližje, kot bo danes, a še vseeno 356.577 kilometrov daleč.

Super luna s seboj prinaša še posebej visoko "perigejsko plimo", vendar ta ni posebej nevarna. Gravitacijska sila lune v perigeju ponavadi dvigne gladino vode le nekaj centimetrov višje, kot je to običajno, odvisno od geografskih značilnosti območja pa ponavadi maksimalno do 15 centimetrov, kar še vedno ni velika razlika, pišejo na Nasa Science.
Po ljudskemu verovanju pa naj bi se ob polni luni, še posebej super luni, dogajale neobičajne stvari. Povečalo naj bi se število sprejemov v bolnišnice in število kaznivih dejanj, prav tako naj bi se ljudje vedli bolj čudno kot sicer. Bajke tudi pravijo, da se ob polni luni tudi volkodlaki spreminjajo v svoje kosmate podobe. Znanstvene raziskave doslej niso potrdile nobene povezave med luno in naštetim.
Sicer pa poznamo tudi pojav mini lune, do katerega pride, ko je luna v apogeju, torej na Zemlji najbolj oddaljeni točki na Lunini tirnici.

KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.