Minister za javno upravo Boris Koprivnikar, ki je bil sprva tudi sam skeptičen do sporazuma s sindikatom Fides, je po srečanju pri premierju Miru Cerarju pojasnil, da ministrica za zdravje ni presegla pooblastil koalicije. Po pregledu sporazuma so ugotovili, da ta nikjer ne posega direktno v enotni plačni sistem.
Koprivnikar je po srečanju pri premierju pojasnil, da so tekom dne natančno prečesali navedbe v sporazumu in od ministrstva za zdravje prejeli pojasnila. Ugotovili so tudi, da je pri določbah, ki se nanašajo na plačni sistem, navedeno, da se urejajo preko krovne pogajalske skupine.
Po Koprivnikarjevih navedbah gre s sporazumom za določitev projekta, kako pri preobremenjenem zdravstvu omogočiti povečanje dostopnosti storitev oziroma gre za skrajševanje čakalnih vrst. V sporazumu je po njegovih besedah navedeno, da se vsa sredstva, ki se v skladu s sporazumom namenjajo zdravnikom, namenjajo izključno za dodatno opravljeno delo. Slednje mora biti evidentirano in mora voditi v skrajševanje čakalnih vrst, je poudaril minister.
Priznal je, da je stališče sindikatov javnega sektorja zanj težava, ker si želijo pogajanja zapreti. Še vedno so odprti za pogovore in pričakujejo njihovo nadaljevanje. Koprivnikar pravi, da razume stališče ostalih sindikatov, ki pravijo, da ena poklicna skupina prej rešuje svoje probleme, a zagotavlja, da zdravniki niso dobili ničesar, kar bi jih postavilo v drugačen položaj od drugih poklicnih skupin. Gre namreč za plačevanje prekomernega dela in za to, da je zdravstvo dobilo sredstva za skrajševanje čakalnih dob, je poudaril.
Na današnjem sestanku sicer ni bilo predstavnikov koalicijskih DeSUS in SD, a je Koprivnikar dejal, da sta seznanjena s temi pogovori in z vsebino sporazuma, o katerem pa bodo dokončno odločali v četrtek na vladi.
Štrukelj: Smo na robu konflikta
Če bo dogovor z zdravniškim sindikatom Fides podpisan, bi to pomenilo konec pogajanj za javni sektor, pa sta po sestanku pri premierju Cerarju povedala vodji sindikalnih pogajalcev Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek.
Kot je povedal, je dejstvo, da je bil sporazum z zdravniki popoldne parafiran, zanju presenečenje, saj sta na sestanku dobila informacijo, da je ministrica zadržana na nekem drugem sestanku. "To, da je ta čas parafirala dogovor, je za naju šokantna novica, saj sva verjela predsedniku vlade, da je nekje drugje in zadržana," je poudaril.
Če bo dogovor potrjen na vladi, bo to po njegovih besedah pomenilo, da s 40 sindikati javnega sektorja ni mogoče nadaljevati pogajanj tako, kot so bila zastavljena. Kajti potem smo, je opozoril Štrukelj, v dveh različnih državah; "eni odpravljamo varčevalne ukrepe, ki so še iz časa najhujše krize, drugi si pa zvišujejo plače".
Glede na to, da so sindikati jasno povedali, da bi parafiranje tega dogovora z zdravniki pomenilo, da bodo sindikati postavili povsem drugačne zahteve kot sedaj, je po Štrukljevih besedah jasno, da od tu naprej pogajanj več ni. "To pomeni, da smo na robu konflikta," je poudaril in ugotavljal, da je pri vsem tem eno od sporočil, da je treba stavkati, da prideš do poštenih pogajanj.
Od premiera sindikalista danes sicer nista dobila nobenih zagotovil. "Predsednik vlade je zgolj povedal, da bi rad z nami ostal v stiku. Moram reči, da bo tudi to težko od sedaj naprej, če se bo dogovor sprejel," je pojasnil Štrukelj. Počivavšek pa je dodal, da pravzaprav niti nista pričakovala nobenih zagotovil, ampak sta šla na sestanek predstaviti stališče sindikatov.
Štrukelj je opozoril na spreminjanje stališč preko dneva: "Nisem prepričan, da je koalicija sama s sabo usklajena in da ve, kaj popoldne reče oziroma se še spomni, kaj je rekla dopoldne".
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.