Vladna stran ni sprejela sindikalnega predloga v zvezi z višino premije dodatnega kolektivnega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, to je 7400 tolarjev.
"Sindikati smo imeli resen namen skleniti dogovor glede dodatnega pokojninskega zavarovanja, vendar smo se razšli, saj je vladna stran ponudila maksimalni znesek 6.000, sindikati pa smo vztrajali na znesku 7.400 SIT. Razlika je očitna," vodja sindikalne skupine Bojan Hribar.
"Glede na to, da so danes sindikati postavili ultimativno zahtevo, da se pogajajo samo za 7.400 tolarjev premije in da pod to mejo ne gredo, in da če vlada na to ne pristane prekinejo pogajanje, v tem trenutku izgleda, kot da je zadeva propadla," je povedal Igor Klinar, direktor Urada za plače.
Edini premik, ki ga je vladna stran naredila, je bil, da je povišala premijo s 5900 tolarjev na 6000, kar se tiče ostalih točk pogajanj (regres, usklajevanje plač za leti 2004 in 2005) pa se niso "premaknili". Tako po besedah Hribarja ni bilo mogoče sprejeti nobenega "pametnega dogovora". Sindikati so še naprej vztrajali na "postavkah" s četrtkovih pogajanj, ko so malce znižali svoje zahteve: predlagali so 75-odstotno upoštevanje slovenske inflacije, 20 odstotkov evropske in pet odstotkov rasti tečaja evra. Znesek regresa so sindikalisti s 142.000 tolarjev bruto za leto 2004 znižali na 141.000 tolarjev bruto, zahtevanih 147.000 tolarjev bruto za leto 2005 pa na 146.000 tolarjev bruto. Tudi danes so bili ti zneski za vladno stran še vedno previsoki.
Hribarja ne skrbi opozorilo notranjega ministra Rada Bohinca, češ da bo 2,4-odstotna avgustovska uskladitev plač v javnem sektorju povzročila, da se bodo možnosti za povečanje plač v naslednjih letih bistveno zmanjšale. "Že vladni pristop k pogajanju, vztrajanje na svojih temeljih, kaže, da bomo imeli zelo trda pogajanja glede usklajevanja plač v letih 2004 in 2005," pravi Hribar. Dodaja pa, da bodo morali verjetno v prihodnosti ta pogajanja povezovati s pogajanji o kolektivni pogodbi za javni sektor.
Pogajanja o aneksu h kolektivni pogodbi so torej končana, nadaljevala pa se bodo še pogajanja o kolektivni pogodbi za javni sektor. Že pred časom je bil sprejet terminski plan, v katerem sta se vladna in sindikalna stran dogovorili, da se bodo ta pogajanja nadaljevala v začetku septembra.
Po vsej verjetnosti pa naj bi se pred poletnimi počitnicami vladna in sindikalna stran srečali še enkrat, predvidoma v četrtek, če se bodo spoštovale določbe carinskega plana, ki so ga že uskladili, je še povedal Hribar.
Premier Rop obžaluje neuspeh pogajanj
Predsednik vlade Anton Rop je po današnji seji strateškega sveta za gospodarstvo, na kateri so sicer obravnavali analizo o občutljivosti slovenskega gospodarstva na spremembe v okolju, spregovoril tudi o neuspešno končanih pogajanjih vlade in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja o aneksu h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti. Rop obžaluje, da ni prišlo do dogovora, in poudarja, da je potrebno ugotoviti, ali je možno še vzpostaviti dialog in doseči konsenz.
Premier je poudaril, da 2,4-odstotna avgustovska uskladitev plač v javnem sektorju z vidika javnih financ koristi državnemu proračunu v letu 2003, saj bi bili neto javnofinančni izdatki v tem primeru nižji. Veliko bolj pa bodo zahtevna pogajanja glede usklajevanja plač v letih 2004 in 2005.