"Na osnovi posvetovanj z vodji poslanskih skupin predsednik Pahor ugotavlja, da nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev za predsednika vlade. Zato bo, kot je že napovedal, v tem primeru predlagal za predsednika vlade predsednika stranke, ki je na nedavnih predčasnih parlamentarnih volitvah osvojila največ poslanskih sedežev," so sporočili iz urada predsednika Boruta Pahorja.
Še prej pa želi dobiti privolitev Janeza Janše. Z njim se bo predvidoma sestal v drugi polovici prihodnjega tedna. Kot je že pred časom napovedal, se želi pred posredovanjem predloga prepričati, da kandidat ne bo umaknil soglasja.
Še vedno nič jasno
Na drugi krog posvetovanj o kandidatu za mandatarja je sicer Pahor povabil zgolj nekatere stranke.
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je bil pri njem prvi, obvestil ga je, da so pogajanja šestih strank, ki jih vodi predsednik LMŠ Marjan Šarec, intenzivna, da pa za zdaj Šarec nima zagotovljenih 46 glasov podpore.
Kot je dejal Golubović, želijo, da predsednika vlade izvoli tista koalicija, ki bo potem sestavljala tudi vlado. Šarec tako ne namerava dati soglasja h kandidaturi za mandatarja, dokler ne bo jasno, kdo bodo člani koalicije, in ne bo imel zagotovljenih 46 glasov, je pojasnil.
Med tistimi, ki mu bodo svoje glasove zagotovo dali, so poslanci SMC, kar je Pahorju danes sporočil vodja njihove poslanske skupine Igor Zorčič. Podporo je Šarcu v imenu svoje stranke izrekel tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat po srečanju izjave ni dal. Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, ki je bil pri Pahorju kot zadnji, pa je dejal, da v stranki ne vidijo možnosti za podporo Šarcu kot mandatarju. Iz pogovorov o sodelovanju so bili namreč izključeni.
Prvi krog ni dal odgovora
Prvi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin je predsednik republike opravil v ponedeljek in torek, a od njih ni dobil jasnega stališča, kdo od potencialnih kandidatov za mandatarja bi lahko na glasovanju v DZ dobil zadostno podporo.
Janša naj bi imel podporo NSi, a brez Ljudmile Novak
Pahor je že pred časom napovedal, da bo, če se bo izkazalo, da jasnega stališča vodij poslanskih skupin tudi danes ne bo, kot kandidata za predsednika vlade predlagal relativnega zmagovalca volitev, predsednika SDS Janšo.
Temu naj bi podporo zagotovili v NSi, a zgolj s šestimi poslanci. Njihova poslanka in nekdanja predsednica stranke Ljudmila Novak je namreč napovedala, da Janša na njeno podporo ne more računati, so potrdili v NSi.
Šarec je napoved večine poslancev NSi o njihovi podpori Janši kot kandidatu za mandatarja komentiral z besedami, da je to tudi njihov predlog. Prepričan je, da to na pogajanja šesterice strank, ki so potekala tudi danes, ne vpliva in da je prav, da zmagovalec volitev dobi prvo priložnost, ker sami 46 glasov še nimajo.
Pahor je sicer napovedal še, da se bo pred posredovanjem predloga prepričal, da kandidat ne bo umaknil soglasja, kar se je tudi omenjalo kot možnost, pravna mnenja o tem, ali mora v prvem krogu iskanja mandatarja priti do glasovanja v DZ ali ne, pa so različna.
KOMENTARJI (1541)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.