Vladna in sindikalna pogajalska skupina nadaljujeta pogajanja pred za sredo napovedano splošno stavko javnega sektorja. Medtem ko sindikalna stran zahteva pogajanja tako o masi za plače javnih uslužbencev kot o načinu znižanja te mase, pa je vladna stran doslej vztrajala, da pogajanja o tem niso mogoča.
Vodja vladne pogajalske skupine, minister za javno upravo in pravosodje Senko Pličanič je ponovil, da do zdaj volje za pogajanja o masi za plače na vladni strani ni bilo in je po njegovem mnenju tudi zdaj ne bo. Kljub temu je zagotovil, da bo na vladi preveril, ali lahko dobi mandat za pogajanja o masi za plače javnih uslužbencev. Poleg tega pa so se po ministrovih besedah sindikati zavezali, da stavke v sredo ne bo, če bo dobil mandat za pogajanja o masi za plače.
Pličanič je pred tem dejal, da je predvideno znižanje takšno, kot je, ker je denarja v proračunu manj, in tu vlada ne vidi manevrskega prostora. Če bi ravnali drugače, bi lahko nekoga drugega prikrajšali še bolj, kot je že bil.
Pač pa vidijo velik manevrski prostor v tem, kako izvesti prilagoditev znižanju. Kot pravi Pličanič, je tudi vladno izhodišče, da bi do tega znižanja prišli čim mehkeje, ni glavni cilj vlade odpuščanje. Kot možnost je pri tem minister omenil znižanje plač. Ta možnost obstaja, če bo to predlog sindikatov, je dodal.
Posedi: V vladi niso dojeli resnosti situacije
"Minister ima težave z razumevanjem," je ugotavljal vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi in dodal, da v vladi očitno niso dojeli resnosti situacije. Stavko bodo po njegovih besedah preklicali le v primeru sklenitve sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev.
Posedi pričakuje, da se bodo še pogajali, vendar mora minister najprej pridobiti mandat za pogajanja o masi za plače, ki ga v tej točki očitno nima. Vendar pa, dodaja Posedi, je to le ena od njihovih stavkovnih zahtev, skupno pa so jih postavili sedem.
Posedi je še pojasnil, da je bilo zagotovljeno, da bo vlada predstavila konkretne številke, a kot pravi, "še danes ne vemo, kolikšna je masa za plače za 2012 in kakšno načrtujejo za 2013." Kot je dodal, je to nerazumljivo, saj so zadnjih nekaj let na vladni strani opozarjali, da imajo "probleme z maso za plače, danes pa nekako ne vedo, kaj to sploh je".
Še pred pogajanji je na ministrstvu za pravosodje in javno upravo potekal sestanek z vodstvom koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja. Po besedah sekretarja Sindikata državnih organov Slovenije Draga Ščernjaviča sindikalna stran vztraja, da je treba v pogajanjih povezati maso za plače javnih uslužbencev in način znižanja.
Poudaril je, da so se doslej z vlado vedno pogajali tako o višini kot načinu znižanja plač. Če vladna stran danes ali pa po stavki privoli v to, da se odpre tudi masa za plače, lahko v nadaljevanju pogajanj iščejo tudi kompromisno rešitev, je pojasnil Ščernjavič. Stavka pa v sredo po njegovih besedah zagotovo bo.
"Imamo izračune"
Sicer pa je minister ob prihodu povedal, da vladna stran ima izračune. Slednje so v petek, ko so se sestali prvič, zahtevali sindikati. Najprej naj bi tako razjasnili, kako je sploh prišlo do takega znižanja, kot je predlagano v proračunih za letošnje in prihodnje leto. Drugo vprašanje, ki ga po ministrovih besedah želijo uvodoma razčistiti, pa je vprašanje kršitve predpisov in obstoječih dogovorov s sindikati. V nasprotju s sindikati so na vladni strani prepričani, da jih ne kršijo.
Kot je ponovil Pličanič, je v povprečju predvideno znižanje za pet odstotkov glede na rebalans preteklega leta, natančna številka pa bo znana, ko bo znana realizacija. Sicer pa je Pličanič še vedno optimist. Kot pravi, obstaja tudi ta možnost, da bi sindikati stavko, ki je napovedana za sredo, preklicali.
Ministrstvo poziva Sviz k preklicu stavke v vrtcih in šolah
Ministrstvo za izobraževanje v sporočilu za javnost danes znova opozarja, da je ustavilo vse predloge v zvezi s standardi in normativi v vrtcih ter v osnovnih in srednjih šolah. Zato poziva Sindikat za vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo (Sviz), naj prekliče stavko v teh resorjih in zagotovi reden potek pouka v vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah, ker razlogov za stavko ni.
Če bi Sviz ocenil, da se pridruži splošni stavki v javnem sektorju, ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pričakuje, da bo Sviz zagotovil redno dejavnost v vrtcih ter v prvih šestih razredih osnovnih šol, tako da stavka ne bi prizadela otrok oziroma njihovih družin.
Sviz jim je na to odgovoril, da ministrstvo nadaljuje sprenevedanje, minister pa s tem pozivom zgolj nadaljuje to, kar počne že celoten mandat – "zavaja in grozi". "Aprila lani je minister Žiga Turk – družno s predsednikom vlade – grozil z neplačano stavko in zahtevo, da so šole in vrtci odprti, zdaj pa odvrača z videzom popuščanja. Z umikom zahteve za povečanje učne obveznosti in normativov za druge strokovne delavce in tehnično osebje poskuša ustvariti lažni vtis, da je vlada odstopila od radikalnih in uničujočih posegov v izobraževanje, vendar ni tako," opozarjajo v Svizu. Dejstvo je, da ta umik v ničemer ne spreminja dejstva o znižani masi plač v proračunu za letošnje leto, ki sta jo vlada in parlament vsilila brez kakršnih koli usklajevanj, kaj šele pogajanj s sindikati, poudarjajo.
"Ker masa plač ostaja nespremenjena, torej občutno znižana, vlada pa se o tem sploh noče ne pogovarjati ne pogajati, ministrov umik sprememb normativov v vrtcih in osnovnih šolah ne spremeni popolnoma ničesar," so še dodali.
Skei ni dosegel dogovora z delodajalci
Neuspešno so se danes nadaljevala tudi pogajanja med Sindikatom kovinske in elektro industrije Slovenije (Skei) in delodajalci. Skei je zato stavkovne odbore v podjetjih elektroindustrije pozval k splošni stavki, ki bo v sredo. Pogajanja za dvig najnižjih osnovnih plač in najnižjo izplačano plačo v dejavnosti, regres za letni dopust in izplačilu enkratnega zneska pa se bodo najverjetneje nadaljevala 30. januarja.
KOMENTARJI (594)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.