V izjavi po dopoldanskem srečanju sta se minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda in glavni rajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj strinjala, da je treba področju vzgoje in izobraževanja nameniti več pozornosti. Štrukelj je ob tem izpostavil, da je vrednotenje vzgojno-izobraževalnega dela pri nas v zadnjih letih izrazito nazadovalo in da obstaja nevarnost, da bo prav zaradi tega prišlo do poglabljanja krize. Ta se po njegovih besedah kaže tudi v pomanjkanju strokovnega osebja.
Omenil je, da se je začelo dogajati, da ljudje po nekaj letih iz vzgojno-izobraževalnega področja odhajajo na bolje plačana ali manj zahtevna delovna mesta. Po Štrukljevih besedah bi želeli ne le od ministra, ampak "od samega vrha vlade večkrat slišati, da sta vzgoja in izobraževanje za našo državo in za našo prihodnost strateško pomembna". V sindikatu tako pričakujejo, da se bo tudi vlada postavila za reformo v vzgoji in izobraževanju.
Tudi Felda je izpostavil, da so razlogi, da je učiteljski poklic manj priljubljen, različni, da ne gre samo za plače. Med drugim je omenil velike pritiske na učitelje zaradi ocen.
Po ministrovih besedah je treba preveriti in prevetriti ureditev vzgojno-izobraževalnega procesa, narave dela učiteljev, področja posebnih potreb ter tudi zakone in pravilnike, ki da morajo iti v korak s časom. Pojasnil je, da so se danes dogovorili za reševanje odprtih vprašanj. Meni, da do rešitev sicer ne morejo priti čez noč, a da bodo skupaj našli pametne rešitve.
'Nujno potrebujemo reformo v vzgoji in izobraževanju'
Štrukelj je poudaril, da reformo v vzgoji iz izobraževanju nujno potrebujemo, saj je bila zadnja pred 30 leti. Ta nas je pripeljala visoko nad povprečje evropskih držav, vendar zdaj s spremembami že zamujamo, je dejal. Ob tem je izpostavil, da mora biti reforma takšna, da bo utrjevala javni izobraževalni sistem v Sloveniji ter da bodo pri njej aktivno sodelovali učitelji in drugi strokovni delavci.
Kot je napovedal Felda, naj bi bili prvi koraki pri pripravi vizije izobraževanja do leta 2033 vidni konec tega leta. Dokument pa mora biti po njegovih besedah takšen, da ga bo mogoče po potrebi posodabljati v primeru nepredvidljivega dogajanja v svetu.
Na vprašanje, ali ne bi bilo ob pripravi vizije smiselno počakati s prenovo učnih načrtov, ki jo je zavod za šolstvo že začel, je Felda pojasnil, da so se za reformno vizijo odločili pozneje, odločitev za posodobitev učnih načrtov pa je sprejela prejšnja vlada in je povezana tudi z evropskimi sredstvi. "Zdi se, da je voz postavljen pred konja," pa je bil glede zaporedja slikovit Štrukelj. Po njegovih besedah bo treba tako po sprejemu resolucije, v katero smer naj vzgoja in izobraževanje gresta, v skladu z njo še enkrat posodobiti učne načrte.
Na pogajanjih o stavkovnih zahtevah Sviza še brez dogovora
Prav tako so se danes na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje nadaljevala pogajanja o stavkovnih zahtevah šolskega sindikata Sviz. "Pogajanja tečejo, smo v neki sklepni fazi, zato ne bi niti komentirali preveč," je dejala ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Meni, da bodo v kratkem prišli tudi s končnimi rešitvami.
Dodala je, da so pogajalci zelo konstruktivni, o podrobnostih pa ni želela govoriti. Na vprašanje, ali bi se do srede morda lahko dogovorili oz. sklenili stavkovni sporazum, je odgovorila, da "lovijo ta datum. Kako daleč bodo prišli, bodo videli, nekaj točk imajo še odprtih".
Več o vsebini pogajanj ni želel pojasniti niti glavni tajnik Sviza Štrukelj. Povedal je le, da se pridružuje ministrici v njenem stališču, da ne bi z javnostjo delili odprtih vprašanj. "Imamo še dva dni časa, da to razrešimo, ali pa ne. Kot veste, je v četrtek glavni stavkovni odbor, zato je to na nek način povezano tudi s tem. Mi se bomo v sredo še enkrat dobili in opravili poizkus zaprtja stavkovnega sporazuma. Če ga ne bo, gre pot stavke naprej in 13. aprila bo drugi stavkovni dan splošne stavke v vzgoji in izobraževanju," je dejal.
Meni, da so "stvari odprte in da gre lahko sporazum v obe smeri". Možnost, da se dogovorijo je ta trenutek odprta. Je pa tudi odprta možnost, da se ne dogovorijo. "To je tudi eden od razlogov, da ne želimo z enostranskimi interpretacijami tega, kar se je danes zgodilo, ogroziti te možnosti, ki obstaja, da stavkovni sporazum še zapremo," je navedel.
Danes so po njegovih navedbah sicer preigravali nekatere možnosti, ki jih prej ni bilo v stavkovnem sporazumu. "In to je treba zdaj premisliti in se opredeliti do tega," je še dodal. Sviz je namreč večkrat ponovil, da želi plačna nesorazmerja med šolstvom in zdravstvom odpraviti v okviru stavkovnega sporazuma o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.