Medtem ko je slovenska politika glede arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško zelo razklana, pa skupina skeptikov daleč od oči javnosti išče rešitev, ki bi zadovoljila vse. Skupina z Francetom Bučarjem na čelu upa, da bo še pred božičem našla eleganten način, kako bi Slovenija lahko od že podpisanega arbitražnega sporazuma odstopila.
"Možnosti res ni več veliko, najbolj sprejemljiva pa je, da vprašanje arbitraže razširimo na vprašanje celotnega vprašanja sporazuma o nasledstvu o Jugoslaviji,“ pravi Bučar. Ideja sicer ni nova, že pred tem jo je večkrat omenjal prvak SNS Zmago Jelinčič. To pa bi pomenilo, da bi se odprlo vprašanje vseh meja znotraj nekdanje Jugoslavije in za tako konferenco in razmejitev bi morale biti vse nekdanje jugoslovanske republike.
Da pa je arbitražni sporazum spet vroča tema, dokazuje tudi sestanek premierja Boruta Pahorja in šefa opozicije Janeza Janše. Pahor je sicer po sestanku dal vedeti, da najverjetneje tudi predlog t. i. Bučarjeve skupine ne bo naletel na plodna tla. Zgodba s sporazumom gre namreč po ustaljenem načrtu – najprej ustavna presoja, nato posvetovalni referendum in ratifikacija.
Pahor in Janša pa še vedno vztrajata vsak na svojem bregu. Medtem ko je Pahor prepričan, da je začrtana pot najboljša, Janša vztraja, da SDS tega nikoli ne bo podprla.
SDS ne bo podprla arbitražnega sporazuma
"Vsi pogovori, ki zdaj potekajo, potekajo post festum. Potekajo po tem, ko je bilo neko dejanje že narejeno," je glede arbitražnega sporazuma, ki naj bi rešil mejno vprašanje s Hrvaško, opozoril Janša. "Ti pogovori bi morali potekati prej, preden je predsednik vlade solistično podpisal takšen sporazum," je še dodal.
Menil je, da je bilo že vnaprej znano, da v skladu s slovensko ustavo o takšnem sporazumu bodisi odloča ljudstvo bodisi DZ z dvotretjinsko večino, "če hočemo biti korektni". "Vse to je bilo znano vnaprej. Kljub temu je vlada solistično iz aktualno-političnih razlogov ta sporazum podpisala brez posvetovanja z opozicijo in tudi brez posvetovanja s strokovno javnostjo," je poudaril.
Toda SDS glede na Janševe izjave tega arbitražnega sporazuma ne bo nikoli podprla, prav tako ni mogoč noben dogovor, da bi se izognili referendumu o tem vprašanju. "Obstaja samo en način, to pa je, da se odpovemo temu škodljivemu arbitražnemu sporazumu, ki predstavlja neposredno grožnjo pomorskemu statusu slovenske države in da se pogajanja začnejo znova," je še poudaril Janša.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.