Glede na to, da se starostna struktura Slovencev spreminja, so spremembe pokojninskega sistema nujne, če želimo mehak prehod, je dejal direktor direktorata za delovna razmerja na ministrstvu za delo Peter Pogačar. Možne rešitve bi bile tri – ali povišati davke na plače ali znižati pokojnine ali pa podaljšati delovno dobo. Ker so plače že tako dovolj obdavčene, pokojnin pa ne moremo nižati, ostaja le še podaljševanje delovne dobe, je pojasnil.
Po projekcijah, ki so jih napravili na ministrstvu za delo, naj bi bilo leta 2060 celo več upokojencev kot pa delavcev, in zato sistem ne bo vzdržen. Če nič ne naredimo, bodo leta 2020 izdatki za pokojnine narasli za tri odstotne točke, kar pomeni okoli osem odstotkov sedanjih proračunskih izdatkov. Izdatki za pokojnine se bodo do leta 2060 povečali na 18 odstotkov bruto domačega proizvoda, kar je za osem odstotkov več kot trenutno. Že do leta 2010 pa po Pogačnikovih besedah pričakujejo drastičen dvig izdatkov za pokojnine zaradi staranja prebivalstva.
"Teh sredstev nimamo. Obstoječih pokojnin pa ne moremo več nižati, ne moremo zvišati prispevne stopnje, ker bi še bolj obremenili stroške dela in edina možna rešitev je, da bomo za enake pokojnine delali dlje," je pojasnil.
Ob tem je še dejal, da je treba ukrepati takoj, če želimo reformo izvesti postopno. Če sedaj ne bi nič storili, pa bi pozneje morali preiti na nov sistem hitro in brez prehodnega obdobja.
Po predlogu ministrstva se bodo moški lahko upokojili po 40 letih delovne dobe ali pri 65 letih (do sedaj pri 63 letih), ženske pa po 38 letih dela ali pri 63 letih (do sedaj pri 58 letih).
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.