Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je ob letošnjem prazniku poezije zapisala, da ta literarna zvrst predstavlja edinstveno umetnost, ki nas opominja na izjemno raznolikost jezikov in kultur: "Poezija je prostor srečevanj med individualnim in svetom. Je uvod v raznolikost, dialog in mir. Je pričevalka o univerzalnosti človeškega."
Predsednica Društva slovenskih pisateljev (DSP) Aksinja Kermauner pa je v slovenski poslanici povzela verz Srečka Kosovela, čigar 115. obletnica rojstva je minila v ponedeljek: "Ta strašni čas, neurejeni čas/poplavlja z nemirom iskanje/vse naše, vse naše smeri/lomi in ubija nam sanje."
"Ljudje potrebujemo poezijo zdaj bolj kot kadarkoli prej. Kajti v tem izvotljenem času, lažno naphanem z nesmiselnim gomazenjem, mistični zven poezije zatrese v nas vednost, da je pod brezupnim betonom našega sveta skrito še kaj ..., nekaj ..., za kar je vredno živeti," je zapisala predsednica DSP in pozvala: "Berite. Pazno, premišljeno. Iščite duše."
Maratonsko branje poezije, verzi kot plačilno sredstvo
V prestolnici so dan obeležili z več dogodki. Na pobudo pesnika Dejana Kobana in somišljenikov se je opolnoči v Ljubljani začelo 24-urno branje, katerega cilj je povezati tako profesionalne in ljubiteljske pesnice in pesnike kot bralce oziroma ljubitelje te vrste umetnosti.
Kosovelu je bil posvečen bralni dogodek v organizaciji skupine Borghesia pred Mestno hišo, saj so brali njegove pesmi, ob tem pa odkrili spomenik neumnosti, pohlepu in destruktivnosti. DSP pa je v sodelovanju z Združenjem dramskih umetnikov Slovenije ter centrom Iris pripravil tudi popoldansko pesniško branje pri Prešernovem spomeniku. Branja poezije so potekala tudi po drugih slovenskih krajih.
Kava ali čaj v zameno za verz
V 70 izbranih kavarnah po Sloveniji so obiskovalce tudi letos pričakali listki in svinčniki, vsak avtorski verz pa jim je prinesel brezplačno kavico ali čaj. Letošnji verzi v okviru pobude "Plačaj z verzom" bodo imeli posebno poslanstvo – bolnikom z najtežjimi oblikami krvnih rakov bodo namreč ponudili psihološko oporo po vrnitvi v življenje.
Letošnja akcija v ospredje postavlja vprašanje, kaj se dogaja v naših možganih, ko se srečajo s poezijo. V ta namen raziskovalna družba Valicon v sodelovanju s podjetjem BlackBox izvaja raziskavo, ki bo z uporabo tehnologije EEG razkrila nezavedne možganske procese ob uživanju v izboru poezije podpornika akcije, pesnika Ferija Lainščka.
"Čeprav ni bila ustvarjena zato, da bi kaj lajšala in zdravila, temveč se temu kvečjemu upira in izmika, iz dneva v dan najde mnoge bralce, ki si z njo pomagajo in pravijo, da jim je bolje. Tudi v tem je čudež poezije in njena presežna moč, ki se razumskemu dojemanju izmika," je dejal Lainšček. Zbrane verze bo pobudnik akcije, avstrijsko podjetje Julius Meinl, pretopilo v donacijo, ki bo bolnike z najtežjimi oblikami krvnih rakov podprla pri psihični in fizični rehabilitaciji.
Unesco je 21. marec za svetovni dan poezije razglasil leta 1999, da bi izrazil podporo jezikovni raznolikosti v pesniškem jeziku in ovrednotil poezijo kot simbol ustvarjalnosti človeškega duha.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.