Podražitve zemeljskega plina je na današnji novinarski konferenci komentiral ljubljanski župan Zoran Janković. Kot je pojasnil, je Energetika Ljubljana v lanskem letu zabeležila 6,5 milijona evrov izgube, predvsem na račun plina. Letošnji januar je Janković označil za "grozen", saj je cena plina v Evropi izjemno poskočila in ves čas niha.
Ljubljanska občina kljub dražjim položnicam ne namerava razdeliti t. i. energetskih vavčerjev. To je po besedah Jankovića naloga vlade. Državni zbor je sicer ravno danes s 46 glasovi za in enim proti podprl zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov. Ta predvideva enkratni dodatek za 710.000 prebivalcev, izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih, ter začasno, trimesečno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin, ki naj bi za okoli 30 odstotkov znižala položnice.
Janković ob novih podražitvah energentov rešitve vidi v prehodu na sončno energijo. Kot je poudaril, so 80 javnih objektov v občini že energetsko sanirali. Kljub podražitvam plina pa Janković poudarja, da Energetika Ljubljana ostaja med cenejšimi ponudniki.
Spomnimo. Energetika Ljubljana je včeraj sporočila, da bo z aprilom podražila zemeljski plin, cena za megavatno uro se bo po rednem ceniku zvišala z 39,90 evra na 48,5 evra.
Za povprečno stanovanje v velikosti 70 kvadratnih metrov se bo skupni mesečni strošek za april z vsemi dajatvami in DDV povečal za okvirno šest evrov in bo znašal 55 evrov, za povprečno hišo v velikosti 200 kvadratnih metrov pa za okvirno 16 evrov in bo znašal 131 evrov.
Gledano z vidika skupnega letnega stroška z vsemi dajatvami in DDV se bo strošek v letu 2022 v primerjavi z letom 2021 za povprečno stanovanje v velikosti 70 kvadratnih metrov povečal za okvirno 191 evrov in bo znašal 691 evrov, za povprečno hišo v velikosti 200 kvadratnih metrov pa za okvirno 477 evrov in bo znašal 1636 evrov.
Razlog za podražitev so visoke cene plina na borzah. Na avstrijski borzi je cena megavatne ure zemeljskega plina v drugi polovici decembra lani dosegla nekaj manj kot 200 evrov, kar je skoraj 900-odstotno povečanje glede na januar 2021, trenutne projekcije pa po pojasnilih Energetike Ljubljana kažejo na umirjanje na višino od 60 do 70 evrov z marcem oz. aprilom, kar pa je še vedno skoraj 300 odstotkov višja cena glede na januar lani.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.