V omenjenem okoljskem združenju sicer menijo, da je podražitev 'klofuta' vsem, ki so prvi začeli z izvajanjem dejavnosti, s katerimi zmanjšujejo proizvodnjo toplogrednih emisij. "Trgovci z električno energijo so napovedali dvig cen in sočasno teptajo okoljsko zavest vlagateljev, ki so se odločili za izvajanje aktivnosti, s katerimi zmanjšujejo proizvodnjo toplogrednih emisij, povečujejo rabo obnovljivih virov energije in zmanjšujejo uvoz fosilnih energentov," so poudarili v Greenslo in na Inštitutu za obnovljive vire energije (IOVE) Kranj.
Kot pojasnjujejo, se je v preteklih petih letih kar nekaj slovenskih graditeljev odločilo vgraditi toplotne črpalke z rabo zemeljske energije ali energije podtalnice za potrebe ogrevanja, hlajenja in pripravo tople sanitarne vode.
"Slovenija je njihovo prizadevnost občasno nagrajevala z različnimi oblikami državne pomoči (subvencije, ekološki krediti), saj vsi lastniki takšnih ogrevalnih sistemov prispevajo k izpolnitvi državne obveze po Kjotskem protokolu," so navedli in dodali, da se je Slovenija v času predsedovanja EU obvezala, da bo zmanjšala proizvodnjo toplogrednih emisij in v naslednjem obdobju za 25 odstotkov povečala rabo obnovljivih virov energije.
Ob tem v združenju opozarjajo, da so elektrodistributerska podjetja v večinski državni lasti, kar kaže na "še večjo nelogičnost podražitve električne energije v primerih obratovanja toplotnih črpalk".
Zato vsem imetnikom toplotnih črpalk predlagajo vgradnjo odštevalnih števcev električne energije za evidentiranje tovrstne porabe, elektrodistributerjem pa ustrezno tehnološko spremljavo takšne porabe. Kot menijo, mora biti cena za kilovat električne energije, uporabljene za obratovanje toplotnih črpalk, enaka najnižji ceni posameznega distributerja ne glede na porabljeno količino.
"Pri tem želimo posebej poudariti, da cena za kilovat električne energije, porabljene za delovanje klimatske naprave ali električne naprave za ogrevanje stanovanja in tople sanitarne vode, ne more in ne sme biti enaka ceni kilovata, porabljenega za delovanje toplotne črpalke, saj s toplotno črpalko hkrati z rabo obnovljivega vira energije izvajamo vse funkcije – ogrevanje, toplo sanitarno vodo in tudi hlajenje v poletnem času," poudarjajo.
Po njihovem bi morali elektrodistributerji pri izdelavi mesečnega obračuna porabe električne energije upoštevati, da so do takšne bonifikacije – cene kilovatne ure – upravičeni samo lastniki toplotnih črpalk, ki imajo po deklaraciji proizvajalca izkoristek večji od grelnega števila 3,5. "V EU so do različnih subvencij upravičeni samo lastniki toplotnih črpalk z najmanjšim izkoristkom," poudarjajo.
Spomnimo
Elektro Gorenjska bo konec oktobra začel večjim gospodinjskim odjemalcev električne energije zaračunavati poseben dodatek za visoko porabo, hkrati pa bo začel obračunavati storitve vodenja računa. To bo za porabnike pomenilo zvišanje stroškov, čeprav bo cena elektrike ostala nespremenjena.
Elektro Ljubljana pa bo s 1. novembrom uvedel progresivni način obračunavanja električne energije za gospodinjske odjemalce. Račun za energijo bo povprečno višji za približno devet odstotkov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.