Med strankami še vedno suvereno vodi Janševa SDS. Če bi bile volitve danes, bi zanje glasoval vsak deseti vprašani (10,2 odstotka). Na drugem mestu ji s pol manjšo podporo sledi Cerarjeva SMC (5,1 odstotka), tretji je Erjavčev Desus (4,8 odstotka). Za las jim sledijo socialni demokrati (4,5 odstotka), potem Združena levica (3,1 odstotka) in Nova Slovenija (2,8 odstotka). Sedma je neparlamentarna ljudska stranka (1,4 odstotka).
Še vedno pa je daleč največ neodločenih - kar dve tretjini vprašanih. Skoraj vsak tretji (30.6 odstoka) tako ne ve, katero stranko bi izbral, vsak četrti (26,6 odstotka) ne bi izbral nobene od obstoječih strank, devet odstotkov vprašanih pa se volitev ne bi niti udeležilo.
Kaj pa podpora vladi?
Podpora ji še naprej pada, podpira jo manj kot tretjina vprašanih (30,5 odstotka). Več kot polovica (56,6 odstoka) jih ocenjuje, da premier Miro Cerar in ministri delajo slabo, dobra desetina (12,9 odstotka) je neodločenih.
In priljubljenost politikov?
Prvo mesto je rezervirano za predsednika države Boruta Pahorja. Na drugem mestu je evropska poslanka Tanja Fajon prehitela evropsko komisarko Violeto Bulc. Sledi prvak SD Dejan Židan, peti je predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki mu konflikt s premierom Cerarjem očitno ni škodil.
Šesti je vodja poslanskega kluba Združene levice Luka Mesec, sledi mu njegova kolegica Violeta Tomič. Na osmo mesto je s predlogom o ponovni uvedbi obveznega vojaškega roka skočil predsednik Desusa Karl Erjavec, premier Miro Cerar pa je po strašenju z neobstoječo balkansko begunsko potjo izgubil kar pet mest in je izpadel iz deseterice najbolj priljubljenih. Za njim je povratnik na lestvici, prvak SNS Zmago Jelinčič. Na repu lestvice pa: vodja najbolj priljubljene stranke Janez Janša in nekdanji mariborski župan Franc Kangler.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.