Anketa je pokazala, da se krepi podpora strankam koalicije KUL, in sicer najbolj SD in Levici, nekoliko manj podpore od decembra pa ima LMŠ. V primeru, da bi bile volitve minulo nedeljo, bi koalicija KUL s stranko DeSUS osvojila 54 mandatov, SDS in NSi pa skupaj 34 mandatov, pišeta Dnevnik in Večer.
SDS bi po prvi letošnji raziskavi Vox populi osvojila nekaj manj kot 20 odstotkov podpore med vsemi sodelujočimi v anketi, s tem pa se je povsem približala podpori z začetka lanskega leta, ko je februarja prvič po daljšem obdobju prevzela vodstvo. Sledi SD z 12,6-odstotno podporo, na tretjem mestu je LMŠ z 10,8-odstotno podporo. Sledi Levica, ki jo podpira 10,1 odstotka anketiranih, tej pa NSi s 4,9-odstotno podporo. Sledijo DeSUS (3,2 odstotka), SAB (trije odstotki), SNS (1,2 odstotka), SLS (1,1 odstotka) in SMC (0,7 odstotka). Odstotek vprašanih bi se odločil za katero drugo stranko, 24,7 odstotka je neopredeljenih, 7,1 odstotka pa jih ne bi volil.
48,8 odstotka vprašanih podpira vložitev konstruktivne nezaupnice vladi premierja Janše. 39,3 odstotka jih vložitve ne podpira, 11,9 odstotka pa je neopredeljenih. Karla Erjavca bi za mandatarja podprlo 50,7 odstotka vprašanih, 40,9 odstotka pa ne. Neopredeljenih je 8,4 odstotka vprašanih.
Rast podpore Levici, SAB in SD
Strankam SD, Levica in SAB podpora raste, natančnejša analiza pa pokaže, da imata bolj zdrav trend rasti Levica in SAB kot pa SD. Slednji je sredi leta, ko je Fajonova nasledila Židana, podpora izredno poskočila, čez 20 odstotkov med opredeljenimi volilci, nato pa je začela SD počasi iz meseca v mesec drseti proti izhodišču. So pa kljub padanju podpore Socialni demokrati v primerjavi z decembrom tokrat dosegli skoraj dve odstotni točki boljši rezultat, še poročata časnika.
Levici in SAB se podpora krepi iz meseca v mesec. Levica je imela pred letom dni med opredeljenimi volilci podporo pod desetimi odstotki, na začetku leta 2021 pa se je približala 15 odstotkom in s tem stranki LMŠ. SAB je bila pred letom dni še izjemno nezanesljiva kandidatka za uvrstitev v državni zbor, zdaj pa kaže, da s tem, če bi bile volitve v nedeljo, ne bi imela večjih težav, čeprav bi lahko računala le na štiri mandate.
Padec podpore beležita tudi SMC in SNS
Stranki SMC, ki je na volitvah pred tremi leti osvojila skoraj 10 odstotkov podpore in ravno toliko mandatov, je močno upadla podpora, saj jo ankete še komaj zaznavajo. Januarja letos je zabeležila odstotek podpore med opredeljenimi volilci, februarja lani 2,9-odstotno podporo, vsi drugi podatki Vox populi pa so bili bližje ničli. Podporo pa izgublja tudi stranka SNS.
Le še 29 odstotkov anketiranih podpira aktualno vlado
Trend izgubljanja podpore je značilen tudi za vlado Janeza Janše, ki ima v prvem merjenju Vox populi v letošnjem letu najnižjo podporo doslej. Njeno delo kot neuspešno ocenjuje več kot 60 odstotkov vprašanih, kot uspešno pa jo ocenjuje le še 29 odstotkov.
Najbolj priljubljen politik predsednik Pahor
So pa z začetkom leta pripravili nov nabor politikov za ocenjevanje. Prvo letošnje merjenje priljubljenosti je na vrh postavilo predsednika republike Boruta Pahorja. Poleg njega je višjo oceno prejelo še sedem politikov, devet pa jih je bilo ocenjenih slabše. Med temi je bila denimo evroposlanka Ljudmila Novak, ki kljub opazno nižji oceni ohranja drugo mesto. Sledijo ji Tanja Fajon, Milan Brglez in Matej Tonin. V spodnjem delu razpredelnice ni večjih premikov. Janez Janša je pridobil dve mesti in je 16.
KOMENTARJI (750)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.