Rezultati novembrskega merjenja javnega mnenja Vox populi kažejo popoln preobrat. Predsednik stranke DeSUS Karel Erjavec, ki je ta teden polnil medije z odločnim ne pokojninski reformi in tako sprožil največjo koalicijsko krizo v tem mandatu, je prvič po štirih letih prehitel vladajoče Socialne demokrate premierja Boruta Pahorja. DeSUS je tako druga najbolj priljubljena stranka, takoj za SDS Janeza Janše.
Če bi bile volitve danes, bi z 19,3 odstotka zmagala SDS, za DeSUS bi glasovalo 15,5 odstotka vprašanih, stranka SD pa je padla za štiri odstotne točke in bi dobila 13,9 odstotka glasov. Sledijo SNS in SLS, na zadnjih mestih pa sta pristali koalicijski stranki LDS in Zares.
Pokazatelj dogajanja v zadnjih tednih je tudi lestvica politikov. Vodi predsednik države, ki mu javna podpora raste, drugi je evropski komisar Janez Potočnik, tretji pa Karel Erjavec. Iz medijev se je nekoliko umaknil ljubljanski župan Zoran Janković in se tudi na ta račun nekoliko povzpel na lestvici, na kateri zaseda četrto mesto, za njim je predsednik SLS Radovan Žerjav, šesti pa je predsednik državnega zbora Pavle Gantar. Sedma je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, osmi je evropski poslanec Lojze Peterle, deveti je poslanec SD Miran Potrč, deseti pa je predsednik Zbora za republiko Gregor Virant.
Zopet je začel pridobivati Janša, ki se je povzpel na 15. mesto, premier Pahor, ki je bil nekoč zelo priljubljen, pa se je znašel na 18. mestu.
Najnižja podpora vladi v zgodovini merjenja
Da so vladna prizadevanja za reforme uspešna, meni manj kot 18 odstotkov vprašanih, kar je še en negativen rekord v zgodovini merjenja Vox populi. Še nobena vlada se ni odrezala tako slabo, ko se je zdaj Pahorjeva. Najnižjo oceno je aprila 2002 dobila vlada Toneta Ropa, ko jo je podpirala slaba polovica vprašanih, Janševa pa je maja 2008 imela 35-odstotno podporo.
Erjavec vidi malo možnosti za podporo stranke DeSUS pokojninski reformi
V oddaji TV klub v oddaji 24UR pa je Erjavec povedal, da je malo možnosti za to, da bi DeSUS podprl pokojninsko reformo. Pri tem je sicer poudaril, da si njegova stranka ne želi povzročiti koalicijske krize. Dejal je tudi, da se DeSUS s tremi ali štirimi poslanci, za zdaj zgolj informativno, pogovarja o možnosti prestopa v njihovo poslansko skupino.
Gantar je v oddaji dejal, glede porasta priljubljenosti Erjavca dejal, da je le od njega in njegove stranke odvisno, ali bo to vplivalo tudi na koalicijo. Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič pa je glede Erjavčeve priljubljenosti dejal, da bo "v naslednjih dveh letih treba narediti kaj za to, o čemer govori". Nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant pa meni, da rezultati ankete kažejo, da "ljudje vidijo, da vlada v dveh letih še ni naredila nič pametnega".
Je Zares že odpisan?
Politični analitik Matej Makarovič meni, da je Pahor naredil usodno napako, ko se je odločil, da postane predsednik vlade, to pa je po mnenju Makaroviča položaj, ki ga Pahor ne obvlada. Prav tako analitik Vlado Miheljak pa je poudaril, da sta izrazito visoko Erjavec in Žerjav, po njegovih besedah dva politika, ki nič ne obljubljata. Dodaja, da je visoko tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič, ki prav tako ne obljublja ničesar, ampak igra, kot meni Miheljak, le na populistične puhlice. Makarovič meni tudi, da se večina članov Zaresa že sprašuje, kam iti v prihodnje, saj je ta stranka po njegovem mnenju bolj ali manj odpisana.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.