Podpora Golobovi vladi je znova na eni najnižjih točk v mandatu. Oblast v povprečju podpirajo manj kot trije od desetih vprašanih (29,4 odstotka). Več kot polovica anketirancev (54,5 odstotka) vladi nasprotuje. 16 odstotkov (16,2 odstotka) je neopredeljenih.
Med strankami vse bolj prepričljivo vodi SDS. Če bi bile volitve danes, bi največja opozicijska stranka prepričala več kot petino volilnega telesa (21,1 odstotka). Drugo je Golobovo Gibanje Svoboda, ki še naprej izgublja javno podporo (12,3 odstotka). Ti glasovi pa se očitno ne prelivajo k nobeni od parlamentarnih strank. Socialni demokrati namreč stagnirajo (6,6 odstotka). Medtem ko tudi Levica (4 odstotke) in Nova Slovenija (3,2 odstotka) izgubljata zaupanje volivcev.
Med neparlamentarci imajo največ podpore Vesna (3,2 odstotka), Resnica (3,2 odstotka) in Pirati (2,6 odstotka). Podpora ostalim je razdrobljena v slabih osmih odstotkih (7,8 odstotka).
In še največja stranka – to so neopredeljeni. Skoraj vsak četrti vprašani (23,7 odstotka) ne ve, katero stranko bi volil. Skoraj vsak deseti (9,3 odstotka) ne bi izbral nobene od obstoječih političnih opcij. Ostali (2,9 odstotka) niso želeli odgovoriti.
Lestvica politikov
Najboljšo povprečno oceno so volivci v začetku letošnjega leta še enkrat podelili predsednici republike Nataši Pirc Musar. Drugo prvaku SD Matjažu Hanu in tretjo evroposlancu Vladimirju Prebiliču.
Sledi parlamentarni trojček; predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, vodja poslancev SD Jani Prednik in poslanec NSi Jernej Vrtovec.
Predsednik Demokratov Anže Logar je osmi. Prvak SDS Janez Janša enajsti, medtem ko je finančni minister Klemen Boštjančič po objavi osnutka nepremičninskega davka zdrsnil na dvanajsto mesto.
Nazadovala sta tudi predsednik NSi Matej Tonin ter koordinatorica Levice Asta Vrečko. Medtem, ko se je premier Robert Golob dvignil za dve mesti.
KOMENTARJI (568)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.