Po napovedani, a neuresničeni rekonstrukciji vlade, je zaupanje volivcev v vlado znova padlo, kaže zadnja javnomnenjska raziskava, ki jo je za časnik Delo opravil inštitut Mediana. Če bi bile volitve jutri, bi največ ljudi volilo stranko SDS, kar 22,2 odstotka (oktobra 23 odstotkov). S precejšnjim padcem podpore ji sledi Gibanje Svoboda, ki bi jo volilo 14,4 odstotka vprašanih (oktobra 18,8 odstotka), stranko SD bi volilo sedem odstotkov (kar je enako kot oktobra), NSi 4,7 odstotka (oktobra 7,2 odstotka) in Levico štiri odstotke (oktobra 5,1 odstotka).
"Gre za jasen trend padanja podpore vlade. Ne samo padanja, pač pa celo strm padec v zadnjem mesecu dni. Ugotovitev zadnje javnomnenjske raziskave je, da je problem v Gibanju Svoboda. Ne pa tudi v obeh drugih koalicijskih strankah," je rezultate raziskave komentirala Janja Božič Marolt, predsednica uprave Mediane.
Z delom aktualne ministrske ekipe je zadovoljnih le še dobrih 18 odstotkov vprašanih (oktobra 22), več kot polovica (53,8 odstotka) vprašanih pa delo vlade ocenjuje negativno ali zelo negativno (oktobra 42,1 odstotka).
Po številnih sporih znotraj Gibanja Svoboda se je športna retorika premierja Roberta Goloba, kot kaže, obrnila proti njemu. "Tokrat vse kaže, da si je avtogol zabil premier Robert Golob sam. Saj se je podpora vladni stranki več kot razpolovila v primerjavi z letom poprej," pravi Božič Maroltova.
Golobova Svoboda trenutno za SDS zaostaja za skoraj osem odstotnih točk. Večina izgubljenih glasov pa se je prelila med neopredeljene, razočarane volivce. Pri tem pa prva dama slovenskega javnega mnenja iz številk povleče vzporednico s podobno usodo vlade Mira Cerarja: "Oba nova obraza po enem letu padeta na enak način. In oba nova obraza na enak način prehiti SDS z Janezom Janšo."
Predsednik vlade, ki se je ob vsem tem znašel tudi na repu barometra domačih politikov, kot jih ocenjujejo volivci, pa se je danes o zanj poraznih statistikah odzval zgolj na kratko. "Povedal bom samo eno stvar. Očitno bomo morali delati še bolj trdo, da bomo povrnili zaupanje. In to je to," je dejal Golob.
Podoben osebni padec podpore za časa vodenja vlade je nekoč zabeležil le še Borut Pahor. Razlog, ki ga anketiranci najbolj zamerijo Golobu, pa je neuresničevanje lastnih zavez, še opažajo merilci aktualnega političnega utripa v državi.
Koalicijske partnerice padec podpore pričakovale
Odhodi ministrov, izključitvi iz največje koalicijske stranke in napetosti v koalicijskih vrstah. Razgreto politično dogajanje je zaznamovalo pretekli mesec in tedne, strasti naj bi se umirile po srečanju prvakov koalicijskih strank, rezultat javnomnenjske poizvedbe zato vidijo kot popotresni sunek burnega dogajanja.
V največji koalicijski stranki Gibanje Svoboda pravijo, da javnomnenjskih anket ne komentirajo in da so edini pravi pokazatelj javnega mnenja volitve. Kot so zapisali, se bodo še naprej trudili izpolnjevati zaveze, ki so jih na volitvah dali državljanom, da bi s tem upravičili njihovo zaupanje.
Medtem pa koalicijski partnerici pravita, da so padec podpore pričakovali. "Pričakovanja so velika trenutno, kar se dogaja s tem vrtenjem koles brez pravega učinka, je pa, mislim da, čisto pravilno. Tako javnost reagira," pravi Soniboj Knežak iz SD.
Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec meni, da si država vsekakor zasluži več od trenutne koalicije. "Ampak predvsem to, da nam mogoče dajo še nekaj časa, da pokažemo, da znamo delati bistveno drugače, kot je to počela prejšnja vlada," je prepričan.
Koalicijski partnerji sicer še naprej poudarjajo, da je koalicija trdna in da bo odslej še učinkovitejša. "Seveda ti ratingi, ki so ta moment, za vlado niso v redu in to je tudi signal da moramo nekatere stvari enostavno spremeniti," je dejal minister za gospodarstvo Matjaž Han iz kvote SD. Dodal je, da še vedno verjame, da ta vlada lahko naredi spremembe.
SDS poziva k čimprejšnjim volitvam
Prvak SDS Janez Janša je prepričan, da Slovenija nujno potrebuje stabilizacijo notranjih razmer in da je edina demokratična pot do tega razpis predčasnih volitev. Dodaja, da ima za zdaj zgolj SDS ekipo, ki lahko že jutri uspešno prevzame odgovornost.
"Jaz mislim, da teh njegovih komentarjev ne moremo jemati resno, gre seveda za nekaj, kar počne kot prvak opozicije, se pravi, da ves čas skuša destabilizirati koalicijo. Ampak mislim, da to v tem trenutku ni v interesu države," se je na ta Janšev poziv odzval Vatovec.
Tudi v NSi menijo, da je vlada "pogrnila na celi črti". "Ljudje enostavno ne zaupajo več, od reform praktično ni nastalo nič," je dejala Iva Dimic iz NSi.
Prav to čaka tudi predsednica države Nataša Pirc Musar, ki pričakuje, da bodo od napovedanih uresničili vsaj zdravstveno reformo. "Vsi imamo občutek in vemo, da nas ta občutek ne vara, da so vse reforme zastale. Edino, kar teče – in prav je, da teče – so seveda poplavne reforme," pravi predsednica.
A bolj kot reforme so, kot meni prvak SDS, ključni politični cilj tega mandata – ustavne spremembe. Kot meni Janša, bi med drugim koalicija rada s pomočjo Nove Slovenije spremenila volilni sistem na način, ki bi bil po volji tranzicijske levice.
KOMENTARJI (768)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.