Podpora Golobovi vladi ostaja nizka. Manj kot trije od desetih (28,4 odstotka) vprašanih podpirajo delo ministrske ekipe. Skoraj šest od desetih (59 odstotkov) pa aktualni vladi nasprotujejo, kar je največ v mandatu trenutne oblasti. Delež neopredeljenih je padel. (12,6 odstotka).
Med strankami pa prvi premiki po ustanovitvi več političnih novink. Na čelu lestvice se nadaljuje mrtvi tek vodilnih SDS in Svobode. Če bi bile volitve danes, bi prepričljivo slavila največja opozicijska stranka, ki bi prepričala dobro petino (21,3 odstotka) volilnega telesa. Največja vladna stranka pa 13 odstotkov (13 odstotkov). Socialni demokrati so tretji (7,5 odstotka). Na četrtem mestu pa prva uvrstitev za Demokrate.
Stranko Anžeta Logarja so volivci sami prepoznali, kot relevantne politične igralce, z nekaj manj kot 5-odstotno (4,8 odstotka) podporo. Ostale strankarske novinke za zdaj še niso prebile zaporednega vsaj 1-odstotnega praga za uvrstitev na lestvico. Na petem mestu - ob novi konkurenci na desni - stagnira podpora Novi Sloveniji (3,9 odstotka).
Spodnji del lestvice sestavljajo neparlamentarna Resnica (3,6 odstotka), koalicijska Levica (3,3 odstotka) in še ena neparlamentarna stranka Vesna (3,2 odstotka). Podpora ostalim strankam je razdrobljena v osmih odstotkih. Odpadle pa so tri stranke, ki so imele v zadnjem letu povprečno manj kot 1-odstotno podporo; to so Konkretno, Naša dežela in Dobra država.
Največja stranka pa so tudi tokrat neopredeljeni. Več kot petina (22,1 odstotka) anketirancev ne ve, katero stranko bi volila. Slabih osem odstotkov volivcev (7,8 odstotka) ne bi izbralo nobene, ostali (1,6 odstotka) niso želeli odgovoriti.
Najbolj priljubljena političarka Pirc Musarjeva
In še lestvica politikov. Najboljšo povprečno oceno so volivci tudi tokrat namenili predsednici države Nataši Pirc Musar, drugo prvaku SD Matjažu Hanu in tretjo evroposlancu Vesne Vladimirju Prebiliču. Med prvo četverico pa tudi novinka; komisarka Marta Kos.
To pomeni mesto nižje za predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. Za dve mesti je skočil Anže Logar, sedmi pa še en politični novinec - predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Tik pod polovico lestvice, na enajsto mesto, se je uvrstil najbolje ocenjeni član NSi, poslanec Jernej Vrtovec. Trinajsta pa je koordinatorka Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko.
Na repu lestvice pa tokrat sedemnajsti Matej Tonin, osemnajsti predsednik SDS Janez Janša, ki je zgrmel kar za sedem mest. Najslabšo povprečno oceno so volivci tokrat podelili predsedniku vlade Robertu Golobu.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.