"Banka Slovenije ni mednarodnim institucijam, vključno z Evropsko centralno banko (ECB), nikoli pošiljala, izročala ali kako drugače obveščala o dogajanju v Sloveniji na način, ki bi povzročal poslabšanje, ali celo kaj bolj dramatičnega, o gospodarskem in drugačnem življenju v Sloveniji", je danes na obtožbe o posredovanju tajnih podatkov o slabem gospodarskem stanju v državi dejal guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.
Interno gradivo Banke Slovenije
"Dokumenti, o katerih govori predsednik SNS Zmago Jelinčič, so interno gradivo Banke Slovenije," je povedal Gaspari in dodal, da ima oznako strogo zaupno, da nikoli ni bilo uradno gradivo Banke Slovenije in ga nikoli ni obravnaval svet Banke Slovenije. "Zato ne more predstavljati uradnega stališča Banke Slovenije in ga Banka Slovenije nikoli ni distribuirala iz Banke Slovenije," je zatrdil Gaspari.
Guverner je medtem od ECB dobil dovoljenje za umik oznake zaupnosti z jesenskega poročila o fiskalni politiki, če bo to želel Državni zbor. "Na ta način bomo dokazali, da so novice o tem, da je BS in moja malenkost blatila Slovenijo v tujini, neresnične in da povzročajo tudi negativno odzivanje v tujini," je dejal Gaspari.
Janša: Gasparijeve alarmantne napovedi
"Vprašanje podpore imenovanju zdajšnjega guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija za nov mandat je zaradi ugibanj, da naj bi Banka Slovenije posredovala Evropski centralni banki tajne dokumente z negativnimi ocenami slovenskega gospodarstva, odprto," je na današnji novinarski konferenci po srečanju Partnerstva za razvoj dejal premier Janez Janša.
Kot je dejal, so doslej z Gasparijem dobro sodelovali in pred zadnjimi dogodki je obstajalo načelno soglasje njegovi podpori.
"Iz dokumentov so razvidne nekatere alarmantne napovedi v zvezi s stanjem javnih financ, ki pa niso podkrepljene s konkretnimi dokazi," je povedal Janša in dodal, da vlada teh dokumentov ni prejela od Banke Slovenije. "Če bi se izkazalo, da gre za namerno ravnanje vodstva Banke Slovenije, bi to lahko pomenilo oviro vsaj pri glasovanju o Gaspariju," je ocenil Janša. Premier se bo sicer v torek srečal z Gasparijem na guvernerjevo željo.
Bajuk: Slovenija ves čas pod drobnogledom
Minister za finance Andrej Bajuk kot predsednik NSi očitkov na račun Banke Slovenije po srečanju partnerstva ni želel komentirati. Rekel je le, da je odločitev pred državnim zborom. Je pa ocenil javnofinančni položaj Slovenije.
"Slovenija je bila ves čas pod drobnogledom in praktično nemogoče je, da bi stvari prikrivali ali zakrivali. Lahko obstajajo drugačni pogledi, vendar je javnofinančni položaj zelo trden," je Bajuk ocenil javnofinančni položaj Slovenije in dodal, da najnovejši podatki kažejo, da bo primanjkljaj za lani znašal med 1,2 in 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). "Še nedavno so napovedovali med 1,6 in 1,7 odstotka BDP primanjkljaja," je spomnil.
Erjavec presenečen, Pahor čaka na razpravo
Minister za obrambo in predsednik DeSUS Karl Erjavec je "nad podatki presenečen". Kot je dejal po današnjem srečanju partnerstva za razvoj, je poslanska skupina DeSUS podprla Gasparijevo izvolitev. Po zadnjih dogodkih pa so sklenili, da bodo z Gasparijem spregovorili o tem, kaj se je pravzaprav zgodilo.
Predsednik SD Borut Pahor je povedal, da se je danes srečal z drugim kandidatom za položaj guvernerja Banke Slovenije, s članom sveta Banke Slovenije Boštjanom Jazbecem. Na novinarsko vprašanje, ali bodo podprli Gasparija, je odgovoril, da bodo "počakali na razpravo v državnem zboru", da pa je "razpoloženje v poslanski skupini v prid Gaspariju".
Jelinčič dokumentov ne bo razkazoval
Konec minulega tedna je SNS sporočila, da Mitjo Gasparija pri vnovični kandidaturi za guvernerja Banke Slovenije ne bo mogla podpreti, dokler se ne razčisti, ali drži, da je Banka Slovenije Evropski centralni banki posredovala tajne dokumente z negativnimi ocenami slovenskega gospodarstva.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je danes dejal, da je treba poiskati tiste, ki so razpošiljali dokumente in da sami teh dokumentov nimajo namena kazati.
V Banki Slovenije minuli teden ugibanj niso komentirali, so pa zatrdili, da so vse dokumente pošiljali po postopkih in metodologiji, ki je določena v Evropskem sistemu centralnih bank (ESCB).
Drnovšek: Kandidatura se mi zdi nesporna
Glede kandidature Mitje Gasparija za guvernerja Banke Slovenije predsednik Janez Drnovšek meni, da bi bilo res nenavadno in bi skoraj težko našli kakšen podoben primer v svetu, da za še en mandat ne bi bil izvoljen "guverner, ki je uspešno opravil svoj mandat, pred tem tudi že dva mandata, ali celo še več, kot finančni minister, ki je ves čas v centru tega našega ustvarjanja sistema, ki se je sedaj izkazal kot trden".
"Vem, da so se sedaj pojavila neka vprašanja in turbulence v tej zvezi," je dejal Drnovšek in pojasnil, da je o predlogu presodil na podlagi celotne Gasparijeve poti finančnega ministra in guvernerja Banke Slovenije, glede na to, kaj je pri tem dosegel in kaj je dosegla Slovenija. Zato sem mu zdi njegova kandidatura povsem nesporna.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.