Slovenija

Podpora decentralizaciji države

Ljubljana/Brežice, 03. 09. 2007 15.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po koalicijske sestanku v NSi sprejemajo dejstvo, da bo težko znižati zdaj načrtovano število 14 pokrajin.

Vlada je 18. julija kot izhodiščni predlog za javno razpravo soglasno potrdila predlog za ustanovitev 14 pokrajin. V SDS in SLS še vedno verjamejo v uspeh predloga 14 pokrajin, v DeSUS bi podprli predlog, ki bo uspel doseči kvalificirano večino v DZ, v NSi pa so predlagali šest pokrajin.

Predsedniki štirih koalicijskih strank, Janez Janša, Andrej Bajuk, Janez Podobnik in Karl Erjavec, so na vrhu koalicije izrazili podporo projektu decentralizacije države. Pogovarjali so se tudi o številu pokrajin, kjer edino politično sprejemljivo število ostaja izhodiščni vladni predlog o 14 pokrajinah. NSi se še naprej zavzema za manjše število, vendar ne vztrajajo pri svojem prvem predlogu šestih pokrajin.

Predsednik vlade Janša je zagotovil, da regionalizacija še vedno ostaja eden temeljnih političnih projektov vlade. To so zapisali že v koalicijski pogodbi 1. decembra 2005 ter o tem dosegli širše soglasje na sestanku predsednikov vseh parlamentarnih strank. Kot je pojasnil, so oblikovali zakonodajo, ki ima v Sloveniji širšo podporo, ter dodal, da je velika večina koalicije potrdila načelno izhodišče glede samega pomena pokrajin ter konkretnega števila 14.

NSi s pomisleki

Janša je pojasnil, da "je NSi imela nekatere pomisleke, o katerih so se pogovorili.'' Janša zatrjuje, da v NSi ne postavljajo ultimatov ter bodo o predlogu še razpravljali. "Glede na razpored števila glasov in politična gibanja v zadnjem času v DZ druge praktične možnosti, da v Sloveniji končno dobimo pokrajine, ki jih potrebujemo, ni," je poudaril.

"Dilem, če odmislimo nebistveno, je relativno malo." Pojasnil je tudi, da so sprejeli načelno stališče, po katerem bodo skušali v čim večji možni meri upoštevati stališča lokalnih okolij. Po njegovem mnenju je zaradi ljudske volje bistveno bolje imeti kako pokrajino več, kot umetno postavljati in vsiljevati meje. Tudi iz pripomb občin na vladni predlog, ki je bil poslan v proceduro v državni zbor, je možno razbrati, da obstaja zelo velika podpora vladnemu predlogu 14 pokrajin, je še dejal premier Janša.

Posvet v NSi

Po sestanku koalicijskih strank v Ljubljani je predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk napovedal, da se bodo o teh vprašanjih znova posvetovali še v organih stranke in zatem sporočili dokončno stališče. "Naša zaveza je, da se napravijo ključni koraki, da pride do decentralizacije," je zagotovil Bajuk.

Ob tem pa se odpirajo nekatera vprašanja, ki jih je treba podrobno proučiti. Med temi je Bajuk omenil prenos funkcij in pristojnosti z ministrstev na pokrajine. Ta projekt je nemogoče izpeljati, če nima zadostne politične večine. V NSi zato sprejemajo dejstvo, da bo težko znižati zdaj načrtovano število 14 pokrajin in da bo "nemogoče to rešiti drugače, kot da se to realnost sprejme".

Bajuk je še dejal, da so s ponovnim odpiranjem vprašanja o številu pokrajin želeli le, da se vnovič opravi razprava o tem v koaliciji.

Kot je pojasnil finančni minister, naj bi bilo predvidoma potrebno okoli 15 odstotkov proračuna za delovanje pokrajin. Premier Janša pa je poudaril, da so do te številke prišli tako, da so sešteli stroške za opravljanje nalog, ki naj bi se s predlagano zakonodajo prenesle na pokrajine.

Janša je še pojasnil, da naj bi ustanovitev pokrajin za državo predstavljala le nekaj milijonski strošek, v katerega so zajete tudi volitve v organe pokrajin. Te pa naj bi po predlogu vlade potekale sočasno s prihodnjimi državnozborskimi volitvami leta 2008, je še pojasnil premier.

Ljudska stranka podpira projekt

"Treba je storiti vse, da se ne bi zgodilo to, da bi nam pri vprašanju števila pokrajin spodrsnilo," je po sestanku dejal predsednik SLS in minister za okolje in prostor Janez Podobnik. 80 odstotkov občin je podprlo predlagane vladne rešitve o razdelitvi države, je dejal Podobnik. Pa tudi načelni dogovor strank presega več kot potrebno dvotretjinsko soglasje v državnem zboru za členitev Slovenije na največ 14 pokrajin. Ljudska stranka tako v celoti podpira omenjeni predlog, je poudaril.

Predsednik DeSUS in minister za obrambo Karl Erjavec po sestanku ni predstavil svojega stališča. Pred koalicijskim vrhom pa je v izjavi za medije med drugim predlog koalicijske NSi o šestih pokrajinah označil za nemogočega. Po njegovem mnenju gre pri takšnem predlogu za "znanstveno fantastiko". V DeSUS menijo, da Slovenija pokrajine potrebuje.

Vladni predlog o 14 pokrajinah Erjavec označuje za edinega politično realnega, zato pričakuje, da bo tudi koalicijska NSi podprla to število, sicer bo projekt ogrožen.

Župan rešuje pokrajino Posavje

Posavje želi biti pokrajina
Posavje želi biti pokrajina FOTO: Kanal A

Brežiški župan Ivan Molan se je odzval na vse pogostejša razmišljanja, da bi namesto predlaganih 14 pokrajin državo členili le na šest do osem enot, s čimer Posavje ne bi imelo svoje pokrajine. Napovedal je, da bo župane sosednjih občin, ki so del "ogrožene pokrajine", in poslance pozval k podpori ustanovitvi 14 pokrajin.

Posavje je naša najpomembnejša energetska regija in na njenem območju so na južni meji največji kopenski in železniški mejni prehodi. Župan Brežic Ivan Molan

Občine Brežice, Krško in Sevnica ter novoustanovljena občina Kostanjevica na Krki so namreč zadnja leta tesno sodelovale in izpeljale več skupnih projektov, je pojasnil Molan. Odkar sta se dosedanjim posavskim občinam pridružili še občini Radeče in Bistrica ob Sotli je po njegovih besedah pokrajina še bolj zaokrožena, saj ima več kot 72.000 prebivalcev in več skupnih razvojnih ciljev. Z njihovega območja so tudi v državne projekte vključeni nekateri pomembni objekti, denimo letališče Cerklje ob Krki, savske elektrarne, morebitni drugi blok NEK Krško in plinohram Senovo, je še navedel brežiški župan.

Molan: Pod Dolenjsko bi razvoj zastal

Molan je prepričan, da bi z manjšanjem števila pokrajin in morebitno vključitvijo v dolenjsko pokrajino razvoj Posavja zastal in ostale bi razlike med območji Slovenije.

Tudi zato se je po njegovem treba skupaj s političnimi strankami upreti "nesprejemljivim in vse pogostejšim težnjam za manjše število slovenskih pokrajin". Posavje, tako Molan, hoče imeti svojo pokrajino. Tudi zato je pozval vse, da podprejo njegovo pobudo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
04. 09. 2007 14.48
JELINČIČA ZA PREDSEDNIKA.pa boste slovenke in slovenci spet enakopravni. lahko boste spet kadili v barih, okrepčevalnicah in posebnih sobah v gostilnah.pa še optimalnih 6 pokrajin boste imeli.
User99866
04. 09. 2007 09.42
Dobili bomo malo morje pokrajin, ki ne bodo v stanju izvajati nalog. (Tako kot sedaj nekater manjše in večje občine) Slovenci ne smemo dopustiti sda bi zaradi 2.razrednih politikov, ki imajo zzelo veliko željo po dokazovanju bili njihovi talci vsi državljani
User243511
03. 09. 2007 20.56
Kako naivni so Slovenci!!! Kakšna decentralizacija, bla bla bla. Kaj bo revnim regijam pomagalo, če bodo na papirju imeli svojo regijo :))) Vsa finančna sredstva in ustanove, ki le-te delijo so v Ljubljani. In kot kaže bo tako tudi ostalo. Država si samo mane roke, ker bodo morale večino denarja sedaj pridobiti regije same :))) Dokler se ne bodo tudi finančne inštitucije recimo ARRS ipd. podelile v pokrajine, je decentralizacija čisti pamflet JJ oblasti.
User268903
03. 09. 2007 20.53
predlagam, da posavje postane avtonomna pokrajina v dolenjski regiji. a ste za? LOL
inkir
03. 09. 2007 20.44
Bajuk ti se lahko priklopiš Argentini če hočeš,mi Korošci se bomo pač morali Avstriji !!!!!!!
inkir
03. 09. 2007 20.40
Bajuk se lahko priklopi Argentini če hoče , Korošci se bomo pač morali kAvstriji
User2135
03. 09. 2007 20.37
hinko.murovec LOLLOL Ampak potem ko bova vse to naredila, bova zahtevala kredit iz kohezijskih skladov, ali ne Hinko ? LOLLOL
hinko.murovec@siol.net
03. 09. 2007 20.03
Za hišo imamo vrt , ki je omejen z sosedno hišo in cesto, uporablja ga samo nemški ovčar, to ga uvršča v kategorijo samostojne pokrajine. Problem je pri odločitvi ali bi za sedež uporabil kar pasjo uto ali bi najel mednarodni kredit z garancijo države in zgradil novo upravno stavbo. Prosim Prvoborca za svetovanje brez razpisa , plačam pod mizo. LP
User2135
03. 09. 2007 19.44
Poskusil bom, če se lahko naš blok spremeni v občino ? Kaj bo to administracije ? Kmalu bo 1 na 1
User269599
03. 09. 2007 19.39
HALO... imamo rekordno število občin a zdaj bomo pa še pokrajine nasrali po tej mali zaplati slovenski...sem mislil da so vsi politički že dobli službe v teh občinah...torej jih očitno še vsi nimajo... kdo bo pa delal??
User267257
03. 09. 2007 17.11
veliko občin se komi preživlja, kaj šele da bi naredili kaj koristnega. s kje pa bi pritekel denar v posavju? z nikjer drugje kot pa iz državnega proračuna. isto kot prekmurje ali koroška.
User243511
03. 09. 2007 16.38
Ja vsak župan naj ima svoj vrt, pa svoj šolski sistem, pa svojo birokracijo pa svojo pamet. Ljudje enostavno ne kapirajo, da enostavno mora biti neka regionalna celota neke normalne velikosti. Verjetno je tako razmišljanje posledica ekstremne centralistične politike v preteklosti.
User104997
03. 09. 2007 16.13
Problem niso regije. Slovenija je premajhna za 260 občin, za kup dodatne administracije v regijah (torej RRA sploh nimajo vloge, ali kaj? Kdo bo vse to plačeval in zakaj? Samo zato, ker nobena , nobena stranka dosedaj ni gledala na Slovenijo kot enotno državo, ki ima določene strateške vrednote (tudi Zasavje) in bi jih s 5 ali 7 letnimi plani lahko ustrezno pokrila. Zakaj potrebuješ cel nov štab za to? Problem so stranke na slovenskem! Strankokracija, ne pa premalo enot. Čez 1000 je zaposlenih na kmetijskem ministrstvu. Hej! Pa potrebujemo še pokrajine! Pa zvezo pokrajin, kot zvezo občin. Pa zvezo županov, pa zvezo zvez, pa....pa samo 2 mio nas je, od tega 1 mio pr ta velkih...