Slovenija

Podpora članstvu v EU in Nato narašča

Ljubljana, 23. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Decembrski rezultati raziskave Politbarometer kažejo, da bi v primeru referenduma za vstop Slovenije v EU glasovalo 66,4 odstotka anketirancev, za zvezo Nato pa 50 odstotkov. Anketiranci so tudi zelo zadovoljni z delom nekdanjega predsednika države Milana Kučana, z izvolitvijo Janeza Drnovška za predsednika države in z imenovanjem Toneta Ropa za predsednika vlade.

Podpora za vstop Slovenije v EU in Nato narašča zaradi povabil
Podpora za vstop Slovenije v EU in Nato narašča zaradi povabil FOTO: POP TV

V primeru referenduma za vstop Slovenije v EU bi 66,4 odstotka anketirancev glasovalo za vključitev v EU, kar je za 5,2 odstotka več kot novembra. 19,9 odstotka vprašanih oz. tri odstotke manj kot novembra bi glasovalo proti, 13,7 odstotka (2,1 odstotka manj) pa je neopredeljenih, so pokazali rezultati Politbarometra. Decembrska podpora članstvu v zvezi Nato je 50-odstotna (6,3 odstotka več kot novembra), na referendumu bi proti vstopu Slovenije v zavezništvo glasovalo 30,3 odstotka vprašanih (novembra 36,2 odstotka), medtem ko je delež neopredeljenih skoraj enak kot pretekli mesec, in sicer 19,7-odstoten.

Raziskava, v kateri je sodelovalo 941 anketirancev, je potekala med 16. in 18. decembrom, torej po povabilu Sloveniji v članstvo v zvezi Nato v Pragi in po zaključku pogajanj z EU v Koebenhavnu. Predstojnik CJM Niko Toš je ocenil, da sta povabili značilno vplivali na opredeljevanje vprašanih.

Z izvolitvijo Janeza Drnovška za predsednika republike je zadovoljnih 74,2 odstotka vprašanih, nasprotnega mnenja je 21,7 odstotka, 4,2 odstotka pa je neopredeljenih. Po Toševem prepričanju ta podatek kaže, da ocene iz tabora Drnovškove protikandidatke Barbare Brezigar o bipolarnosti javnega mnenja ne držijo. Tudi veliko volivcev Brezigarjeve je namreč izrazilo zadovoljstvo z izvolitvijo Drnovška. Zadnja ocena dela Drnovškove vlade je bila najvišja doslej, saj jo je med 16. in 18. decembrom podpiralo 62,8 odstotka anketirancev (novembra 55,4 odstotka), podporo ji je odklonilo 30,8 odstotka (novembra 36,4 odstotka), neodločenih pa je bilo 6,3 odstotka oziroma 1,9 odstotka manj vprašanih kot pretekli mesec. Imenovanje Toneta Ropa za predsednika vlade je podprlo 66 odstotkov anketirancev, 28 odstotkov jih je bilo proti, šest odstotkov pa ni odgovorilo na to vprašanje.

Delo nekdanjega predsednika republike Milana Kučana v zadnjih desetih letih je 49 odstotkov anketirancev ocenilo z oceno pet, 29,1 odstotka z oceno štiri, trojko mu je prisodilo 12,5 odstotka vprašanih, slabo oceno je dobil od 3,8 odstotka vprašanih, najslabšo oceno pa mu je dalo 2,5 odstotka anketirancev, medtem ko jih na vprašanje ni znalo odgovoriti 3,2 odstotka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10