Ker so v koaliciji že v prvih štirih dneh, preden je bilo zbiranje podpisov prekinjeno, zbrali več kot 48.000 podpisov, so se odločili, da jih v preostalih dneh, ki jih imajo na voljo, ne bodo več zbirali. Kot je pojasnila Metka Zevnik iz Koalicije za otroke gre. Za to so se odločili, ker ne želijo obremenjevati upravnih enot, hkrati pa se nameravajo v tem času posvetiti nagovarjanju volivcev, naj se udeležijo referenduma.
To nameravajo storiti na različne načine, prek medijskih objav in udeleževanja na različnih dogodkih, je še pojasnila sovoditeljica koalicije. Kot je še dodala, bodo v referendumski kampanji "objeli Slovenijo" ter volivcem poskušali razložiti, zakaj je pomembno, da se referenduma udeležijo in glasujejo proti.
Če bodo v koaliciji zahtevo za referendum vložili še ta teden, je pričakovati, da bo referenduma potekal med 6. in 20. decembrom.
Danes se je sicer uradno začelo nadaljevanje zbiranja podpisov za referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Po prvih štirih dneh je zbiranje marca prekinil sklep DZ o zavrnitvi referenduma, a je ustavno sodišče odločilo, da je referendum dopusten, zato se bo zbiranje zdaj nadaljevalo. Zbiranje podpisov naj bi sicer trajalo še preostalih 31 dni, torej do 26. novembra.
Združena levica: Referenduma ne bi smelo biti
V Združeni levici (ZL) so vnovič poudarili, da referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ne bi smelo biti. Glede na okoliščine pa je edina stvar, ki jim preostane, to, da se aktivno zavzamejo za dokončno uveljavitev zakona, je dejal Matej T. Vatovec. Po njegovih besedah je skrajni čas, da Slovenija postane družba, ki vključuje vse.
Toda ker so okoliščine in dejstva takšna, kot so, je po njegovih besedah edina stvar, ki jim preostane, to, da se aktivno zavzamejo za to, da se omenjena novela dokončno uveljavi.
Kot meni poslanec, je namreč skrajni čas za to, da tudi Slovenija "postane družba, ki vključuje vse, ne pa izključujoča družba". Tako bo ZL po njegovih besedah gotovo sodelovala v referendumski kampanji.
DZ je 26. marca zavrnil razpis referenduma o noveli z utemeljitvijo, da se referendumska pobuda nanaša na zakon, glede katerega skladno z ustavo referendum ni dopusten. Ustavno sodišče pa je na podlagi ustavne pritožbe, ki jo je vložila Koalicija za otroke gre, odločilo, da se sklep DZ razveljavi in da je referendum dopusten.
Da bi referendum uspel, mora po novih referendumskih pravilih proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej okoli 340.000 volivcev.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.