Zunajparlamentarna Stranka mladih Slovenije (SMS) je v državni zbor vložila 5713 zbranih podpisov v podporo novele zakona o vrtcih, s katero bi vsem otrokom zagotovili brezplačne vrtce. V SMS pričakujejo, da bo zakonska novela uvrščena na naslednjo sejo državnega zbora ter da bo med poslankami in poslanci deležna široke podpore.
Število potrebnih podpisov so v stranki mladih zbrali v četrtek, ko so jih z ministrstva za notranje zadeve obvestili, da so na upravnih enotah presegli 5000 zahtevanih podpisov, je pojasnil glavni tajnik stranke Jože Vozelj. Podpise bodo v državnem zboru v ponedeljek še preštevali, nato pa posredovali v parlamentarno proceduro.
Vozelj pričakuje, da bo zakon uvrščen na novembrsko sejo, sami pa ga bodo medtem poskušali predstaviti poslancem in tudi širši javnosti. Predsednik SMS Darko Krajnc pričakuje, da bo državni zbor zakon potrdil.
Osnovni razlog, da so v SMS začeli s pobudo za zbiranje podpisov, je doseči enakopraven dostop do predšolske vzgoje, je pojasnil koordinator akcije Brezplačni vrtci za vse Beno Fekonja. Glede na nezadovoljstvo ljudi so namreč ugotovili, da je sedanji sistem vključevanja v predšolsko vzgojo nepravičen in prinaša velika bremena. Fekonja je tudi prepričan, da se bo na račun brezplačne predšolske vzgoje v Sloveniji povečala rodnost.
SMS se je sicer akcije Brezplačni vrtci za vse lotila ob začetku novega šolskega leta. S spremembo zakona o vrtcih želijo celostno rešiti problematiko predšolske vzgoje in varstva otrok. Nedopustno se jim namreč zdi, da se med najmlajšimi otroki izvaja diferenciacija zaradi visokih cen vrtcev in zaradi plačljivosti nasploh. S svojim predlogom želijo omogočiti večjo socialno varnost družine, večjo vključenost v predšolsko vzgojo in izenačiti ustavno pravico, ki bi jo naj uživali vsi otroci in mladostniki različnih starostnih skupin.
Pobudniki zakonske novele predvidevajo, da bi z njenim sprejetjem v letu 2008 prišlo do sedemodstotnega povečanja vključenosti otrok v javne programe predšolske vzgoje, v letu 2009 pa bi se vključenost povečala še za dodatnih sedem odstotkov.
Zakonska besedila sicer državnemu zboru lahko predlagajo vlada, poslanec, državni svet ali najmanj 5000 volivcev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.