Slovenija

Podpis pristopne pogodbe 16. aprila

Atene, 10. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je sprejel Georgeja Nicolaidisa, grškega veleposlanika v Sloveniji, katerega država trenutno predseduje EU. Grški premier Kostas Simitis pa je prepričan, da bo pristopna pogodba z prihodnjimi članicami povezave skladno z načrti podpisana 16. aprila v Atenah.

"Skladno s sklepi decembrskega vrhunskega zasedanja EU v Koebenhavnu želimo podpis pristopne pogodbe 16. aprila v Atenah," je po skupnem zasedanju z Evropsko komisijo poudaril Simitis, ki je širitev izpostavil kot prvo prednostno nalogo aktualnega polletnega grškega predsedstva EU. Da bi se lahko na tej poti znašle nepremostljive ovire, Simitis ne verjame.

Kot pravi predsednik Evropske komisije, zaenkrat vse poteka gladko
Kot pravi predsednik Evropske komisije, zaenkrat vse poteka gladko FOTO: Reuters

Tudi v zvezi z vstopanjem Cipra Simitis ne vidi težav. "EU je sprejela soglasno odločitev, da bo Ciper leta 2004 vstopil v unijo in da združitev na grški in turški del razdeljenega otoka ni pogoj za ta korak. Če bo do združitve prišlo, bo v EU vstopil enoten otok, sicer pa le njegov grški del. Upam pa, da se bodo pogajanja o združitvi začela, kajti doslej na turški strani pripravljenosti ni bilo," je dejal.

Kandidatke bodo po 16. aprilu v EU poslale opazovalce

Ob podpisu pristopne pogodbe grško predsedstvo v prvi polovici leta čaka še ena širitvena naloga - po 16. aprilu bodo v vse evropske institucije prihodnje članice že poslale svoje opazovalce. Prihodnje članice, med njimi tudi Slovenija, bodo v EU formalno skladno z načrti vstopile 1. maja 2004. Od podpisa pogodbe do vstopa bodo v institucijah sodelovale kot opazovalke - tako na delovni ravni v Evropski komisiji in ministrskem svetu kot v Evropskem parlamentu.

"Opazovalci iz prihodnjih članic se bodo v delo aktivno vključevali in lahko bodo izražali svoja stališča, vendar pravice do odločanja še ne bodo imeli. Bomo pa skušali upoštevati njihova mnenja," je o tem dejal Simitis.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

Kandidatke bodo v institucije EU poslale tudi svoje poslance, v primeru Slovenije jih bo sedem, medtem ko se bodo ministri iz prihodnjih članic že začeli redno udeleževati zasedanj različnih ministrskih svetov EU.

Prodi: za zdaj vse poteka gladko

"EU bo 16. aprila v Atenah s prihodnjimi članicami podpisala pristopno pogodbo, pred tem pa nas čaka še veliko dela," pa je menil predsednik komisije Romano Prodi. "Za zdaj vse poteka gladko," je še pristavil Prodi.

Ruplovo srečanje z grškim veleposlanikom

Grški veleposlanik v Sloveniji George Nicolaidis je v pogovorih slovenskemu zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu predstavil prednostne naloge grškega predsedovanja Uniji, sogovornika pa sta se dotaknila tudi dvostranskega sodelovanja med Slovenijo in Grčijo. Veleposlanik Nicolaidis je Ruplu dejal, da bo Grčija v času polletnega predsedovanja Uniji največ pozornosti namenila širitvi Unije, uresničevanju ciljev vrha EU v Lizboni, imigracijski politiki, prihodnosti EU in njenim zunanjim odnosom, kjer bodo v ospredju predvsem odnosi med Unijo in Zahodnim Balkanom, Rusijo, črnomorskim področjem in Bližnjim vzhodom.

Minister Rupel je v pogovorih z grškim veleposlanikom poudaril nujnost evroatlantske perspektive za države Jugovzhodne Evrope. Sogovornika sta tudi soglašala, da je vprašanje imigracijske politike vprašanje celotne Unije in ne le držav, ki bodo varovale zunanje meje povezave. Rupel in Nicolaidis sta izmenjala tudi poglede na nekatera aktualna mednarodna vprašanja, dotaknila pa sta se tudi dvostranskega sodelovanja med Slovenijo in Grčijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10