Nove pristopnice so poleg Slovenije še Slovaška, Bolgarija, Romunija, Estonija, Latvija in Litva.

S podpisi protokolov v Severnoatlantsko zvezo so tako opravili še enega zadnjih korakov v procesu širitve povezave, ki naj bi bil sklenjen maja prihodnje leto. Takrat naj bi namreč skladno z načrti te države tudi uradno postale članice zveze Nato, najverjetneje kar na prihodnjem vrhu zavezništva. Še prej bo sicer potrebna ratifikacija protokolov, tako v devetnajsterici kot v prihodnjih članicah.
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je ob podpisu v Bruslju zagotovil, da bo Slovenija trdna in zanesljiva zaveznica. Skorajšnje članstvo v povezavi državi daje novo varnostno perspektivo in odgovornost, je tudi menil minister ter prejetje povabila v Nato in podpis pristopnih protokolov označil za zgodovinski prelomnici.
"Članstvo v zvezi Nato bo Sloveniji dalo priložnost sooblikovati varnost skupaj z večino drugih demokratičnih držav evroatlantskega območja," je poudaril Rupel in menil, da so "zgodovinsko priložnost prepoznali tudi državljani, ki so na referendumu vstop v zavezništvo podprli s 66 odstotki".