Po tem, ko so organi vseh treh prihodnjih koalicijskih strank potrdili koalicijsko pogodbo, so jo predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon in koordinator Levice Luka Mesec danes tudi podpisali in predstavili javnosti.
Ker smo na volitvah dobili zelo jasno izraženo voljo ljudi, kaj pričakujejo in si želijo od nas, je bila odločitev, s kom naj se pogovarjamo o koaliciji, zelo preprosta, je uvodoma dejal Golob. "Ravno ta hitrost, ki nam jo marsikdo zavida, dokazuje, da je bila odločitev preprosta in volja ljudi jasna. Če ne bi bila, se nam ne bi uspelo tako hitro govoriti o tem, katere smeri, projekte in vrednote bomo skupaj zagovarjali v bodoči vladi. Da smo danes tukaj in da nam bo najverjetneje že prihodnji teden uspelo končati proceduro v parlamentu, je najboljši dokaz, da sledimo mandatu, ki so nam ga zaupali ljudje na volitvah pred točno mesecem dni."
Golob je pojasnil še, da podpisana pogodba poleg ostalih jasnih usmeritev določa tudi novo organizacijo vlade. Te sicer še ne morejo udejanjiti takoj, jo bodo pa v prihodnjih mesecih. Na videz povečuje kompleksnost vlade, saj dodaja nova ministrstva, v resnici pa so ta namenjena tistemu, kar bo to vlado razlikovalo od prejšnjih – ustvarjanju novih priložnosti, projektov in znanj. Tri ministrstva, ki jih naslednji teden še ne bodo mogli imeti, so ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacijo, ministrstvo za solidarno prihodnost ter ministrstvo za zeleni preboj in podnebne politike.
Povedal je, da je v pogodbi izjemno izpostavljeno tudi področje zdravstva. Kljub temu da je bilo ob tem odprtih veliko vprašanj, ali bodo koalicijski partnerji uspeli doseči konsenz, kako nasloviti ključne izzive, Golob zatrjuje, da so se o ukrepih na zdravstvenem področju najhitreje uskladili. "Ravno zaradi pomembnosti tega področja – ker se vsi strinjamo, da je to najpomembnejše področje, s katerim se moramo spopasti – smo se v resnici najhitreje dogovorili. Tukaj nas čakata dva pomembna ukrepa: izhodna covidna strategija in priprava interventnega zakona, s katerim bomo začrtali temelje, kako izpeljati korenito reformo zdravstva." Slednjega bo na zaslišanju pred pristojnim delovnim telesom DZ predstavil kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan, je napovedal Golob.
V prihodnjem mandatu bo ključno tudi spopadanje z energetsko draginjo in dražitvami hrane. Po Golobovih besedah je v prvem primeru smiselno sprejeti ukrepe, namenjene vsem državljanom, v drugem primeru pa razmisliti tudi o selektivni usmerjenosti ukrepov.
"Vem, da nas boste vsi sodili po dejanjih, ne po besedah, in prav je tako. Ena stvar, ki jo izvajamo že od prvega dne, je sprememba v nastopih in političnem govoru. Če ste opazili, nisem rekel niti besede o prejšnji vladi in tudi ne bom, ker tukaj nismo zato, da bi se izgovarjali na kogar koli ali se ukvarjali s komer koli, ampak da udejanjimo to, kar smo ljudem obljubili. In ta sprememba politične kulture, ki naj bo spoštljiva, ampak odločna in usmerjena v prihodnost, je tudi moja osebna zaveza, ne samo koalicijska, vsem – tako ljudem kot medijem.
'Oblikujemo vlado sprememb'
Fajonova je povedala, da danes začenjajo pisati novo poglavje o prihodnosti Slovenije in s podpisom koalicijske pogodbe oblikujejo to, kar so volivci odločili 24. aprila – vlado sprememb. "Naši trije podpisi pod pogodbo so podpisi pod skupne cilje in skupne ideje za uresničitev skupne vizije o prihodnosti Slovenije. Naš cilj je Sloveniji zagotoviti močno gospodarstvo, socialno varnost vsem, skladen regionalen razvoj in Slovenijo v jedru Evrope." Nova vlada bo po njenih besedah usmerjena v dvig dodane vrednosti za gospodarstvo, v zeleni in digitalni prehod, v močne javne storitve, močno šolstvo in močno zdravstvo. "Tudi v mednarodni politiki želimo močno, napredno, svobodno Slovenijo. Vrniti ugled naši državi tam, kjer je bil poškodovan, in okrepiti zavezništva s partnerji."
'Izgubljeno desetletje in pol se končuje'
Mesec pa je ocenil, da je bilo preteklo desetletje in pol izgubljeno. "Slovenija se je kobacala iz krize v krizo – finančna kriza, privatizacija, varčevalni ukrepi, uničevanje socialne države, migrantska kriza in na koncu skrhano družbeno zaupanje, uničena pravna država in uničena država nasploh. Podpis te koalicijske pogodbe med nami tremi je dan, ko se izgubljeno desetletje in pol končuje. To je napoved vlade, ki bo zrla v prihodnost, ki bo naredila vse, da bo ta koalicijska pogodba za dva mandata in da bomo ljudem do leta 2030 organizirali državo, ki si jo zaslužijo, za kakršno so se borili in ki jo so jo letos tudi izvolili."
Golob je napovedal še, da bodo vsakih šest mesecev pregledali koalicijsko pogodbo z namenom ugotoviti, ali so se okoliščine toliko spremenile, da so potrebne kakršnekoli prilagoditve. S koalicijskima partnericama so se namreč že pred volitvami poenotili o skupnem cilju: kam pripeljati Slovenijo do leta 2030. "Vemo, kje smo in kam želimo priti, pot je znana, nato pa se bomo primerno odzivali glede na okoliščine," napoveduje.
Sestavljanju ekipe v kabinetu predsednika vlade se bo intenzivno posvetil po uradni izvolitvi za mandatarja. Želi pa si, da bo kabinet predsednika vlade deloval horizontalno, povezoval ministrstva, ki pokrivajo iste teme, temu pa bo prilagojeno tudi delovanje državnih sekretarjev kabinetu.
KOMENTARJI (1042)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.