Predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor je na slavnostni akademiji ob 14. obletnici ustanovitve stranke sporočil, da ne bo kandidiral za predsednika republike, ampak bo stranko popeljal na parlamentarne volitve.
Odločitev je zase obdržal do zadnjega, sporočil pa jo je v dramatičnem slogu. Najprej je deset minut opisoval pot stranke od trenutka, ko je prevzel njeno vodenje, do danes, nato pa opozoril, da kljub sedanji naklonjenosti javnosti zmage na parlamentarnih volitvah nimajo zagotovljene. Šele nato je povedal, kako se je odločil. "Ker se kot vaš voditelj zavedam tudi moje osebne odgovornosti za dosego teh visokih ciljev, bom storil vse, kar je v moji moči, da skupaj uspemo na parlamentarnih volitvah prihodnje leto," je dejal. Njegovi strankarski kolegi so to pospremili s stoječimi ovacijami.
Strankarske kolege je še opozoril, naj ne verjemejo govoricam, da bi levica v sodelovanju z SLS lahko zrušila vlado še pred parlamentarnimi volitvami prihodnje leto. "Ta hip in tudi sicer si jaz ne znam predstavljati političnih okoliščin, ki bi neizogibno zahtevale interpelacijo o delu vlade in potem tudi glasovanje o konstruktivni nezaupnici. To bi vneslo v politični prostor pred predsedovanjem EU ali celo med njim nek velik politični nemir, kar bi onemogočilo Sloveniji, da dobro opravi svojo evropsko nalogo," je dejal.
'Zdaj je čas za pot navzgor'
Pahor je v govoru povedal, da ljudi, ki mu zaupajo in katerim kot strankarski voditelj odgovarja, ne želi pustiti na cedilu. Prav tako meni, da je sedaj najmanj primeren čas, da bi se stranka znašla v negotovosti ali celo krizi. "Zaupanje v stranko je danes večje kot kadar koli prej. Pričakovanja do nas niso bila nikoli tako visoka. S tem je toliko večja tudi moja odgovornost glede odločitve o kandidaturi za predsednika republike," je poudaril Pahor.
Ob splošni rekonstrukciji opozicijskega političnega prostora in zlasti pri oblikovanju alternative sedanji oblasti se stranka ne sme znajti v negotovosti, neenotnosti ali celo krizi. "Zdaj res ni čas za to. Zdaj je čas za pot navzgor," je poudaril.
Po mnenju evroposlanca Lojzeta Peterleta, ki ostaja predsedniški kandidat z največ možnostmi za zmago, se je Pahor odločil razumno. Možnosti, da bi levica našla močnega kandidata, ne izključuje, kdo bi to bil, pa noče ugibati. je dejal. "V politiki, pravijo, se nikoli ne reče dokončnega ne. Lahko pride še do kakšnega presenečenja. Tako da ne tvegam z imeni,“ je dejal.
Po besedah Zmaga Jelinčiča, ki se je prav tako podal v predsedniško bitko, pa je Pahor "pokazal, da se v bistvu boji prevzeti odgovornost predsednika, navkljub temu, da gre zgolj za protokolarno zadevo". Po njegovem mnenju je s takšno odločitvijo "zapravil ves tisti imidž, ki ga je imel pred ljudmi, in vso tisto absolutno prednost, ki bi ga pripeljala k zagotovi zmagi, ne le v tem, ampak tudi v naslednjem mandatu."
Ljudje bodo to sprejeli kot "nekakšno nezaupanje do ljudskega glasu" in Jelinčič se sprašuje, kako bo Pahor nadoknadil to izgubo zaupanja. "Zgodi se lahko to, da mu bo volilno telo tudi na državnozborskih volitvah prav zaradi tega odreklo podporo", je dejal prvak nacionalne stranke.
Kdo bo predsedniški kandidat SD?
"Odločitev našega predsednika Pahorja vsekakor podpiramo. Je dolgoročna, je tudi izredno pogumna. Zaveda se, da bomo skupaj morali parirati nizkim udarcem, teh je v slovenski politiki čedalje več,“ je Pahorjevo odločitev komentiral vodja poslanske skupine SD Miran Potrč.
Prav zanj se govori, da bi lahko bil predsedniški kandidat stranke, ki je odločitev o tem, koga poslati v boj za predsedniški stolček, preložila na jesen. Potrč govoric ni potrdil. Dejal je, da se v stranki doslej o tem niso pogovarjali, saj so čakali na Pahorjevo odločitev.
Sicer meni, da bi se stranka lahko odločila za svojega kandidata, bolje pa bi bilo, če bi levica skupaj podprla eno osebo, kot je to storila desnica.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.