Spor glede meje s Slovenijo je glavni razlog, da ne bodo določili datuma, so sporočili diplomati. Izrazili so tudi skrb zaradi korupcije v državi in nesodelovanja s haaškim mednarodnim sodiščem.
Evropski zunanji ministri naj v ponedeljkovi izjavi ne bi omenjali datuma za končanje pristopnih pogajanj, poroča agencija Reuters. Hrvaška je sicer upala, da bodo naslednje leto zaključili pogajanja in v letih 2010–2011 vstopili v EU.
Treba je zaščititi interese Slovenije
Odbor DZ za zunanjo politiko je na današnji zaprti nujni seji, kjer se je seznanil s stanjem odnosov med Slovenijo in Hrvaško, podprl stališče, naj vlada v času pristopnih pogajanj Hrvaške z EU opozori na odprta vprašanja med državama in pri tem ščiti interese Slovenije.
Predsednik odbora Ivo Vajgl (Zares) je po seji povedal, da je odbor vlado podprl v tem, da je trenutek vstopanja Hrvaške v EU "pravi trenutek za to, da se opozori na odprta vprašanja, in za to, da se v tem v zadostni meri upošteva interese naše države kot članice EU".
Zunanji minister Samuel Žbogar je člane odbora seznanil s stanjem odnosov med državama, posebej pa so govorili o pogajanjih Hrvaške z EU kot tudi med Ljubljano in Brusljem, vključno z nekaterimi odprtimi vprašanji.
Kot je poudaril Vajgl, je Sloveniji v interesu, da Hrvaška vstopa v EU. Na vprašanje, ali so govorili tudi o tem, da je premier Borut Pahor dejal, da bi bila Slovenija glede spornih hrvaških dokumentov zadovoljna s posebno izjavo Hrvaške, in ali Slovenija vztraja tudi pri tem, da mora to izjavo podpreti EU, je Vajgl odgovoril, da je o tem morda danes še prezgodaj govoriti.
"V vsakem primeru je dal OZP vladi podporo, ampak tudi zavezo, da tekoče obvesti OZP in da za vsakršno tehtno potezo dobi soglasje parlamenta," je pojasnil. Dodal je še, da pričakuje v naslednjih dneh vsebinsko in temeljito razpravo.
Žbogar je po skupni seji obeh odborov povedal, da je na seji OZP predstavil trenutno stanje v pogovorih Slovenije s francoskim predsedstvom EU glede hrvaških pogajalskih izhodišč in možne rešitve. O teh ni želel podrobneje govoriti, saj pogovori še potekajo. Spomnil je le, da je slovenska stran predstavila "svoj osnutek pisma, ki bi dal določene garancije, da hrvaški dokumenti ne prejudicirajo meje", o katerem se trenutno še pogovarja s francoskim predsedstvom.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.