Bliža se 1. julij, ko bo Hrvaška postala nova članica Evropske unije. To je dobra novica tudi za Slovence, predvsem za tiste, ki načrtujete poletni oddih pri južnih sosedih. Med drugim to pomeni, da bodo pravila EU o cenah mobilnih storitev veljala tudi za Hrvaško in da bo zato gostovanje pri njihovih operaterjih veliko cenejše, kot je bilo doslej. "Še lani smo za minuto klica iz Hrvaške plačali od 0,79 do 1,15 evra, letos bomo odšteli največ 29,28 centa (z vključenim novim, 22-odstotnim DDV), kar je od 63 do 75 odstotkov manj!" so izračunali na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Ob predpostavki, da se dopustniki pri klicih s Hrvaške ne bodo omejevali toliko kot doslej, napovedujejo, da bo račun konec meseca za polovico manjši kot lani.
V ta prihranek pa ni všteta od 43- do kar 81-odstotna razlika v ceni dohodnih klicev, dodajajo. "Od 1. julija za dohodni klic namesto od 15 do 46 centov odštejemo le še 8,54 centa. Le nekoliko več, 9,76 centa, pa bomo morali plačati za poslano sporočilo SMS, kar v primerjavi s časom pred 1. julijem pomeni okrog 60 odstotkov manj," so še zapisali na ZPS. To velja za Hrvaško, v drugih državah, v katerih je evrotarifa veljala že doslej, pa je pocenitev minimalna, okoli enega centa.
A dobrih novic še ni konec. Če bo pri SMS-sporočilih prihranek minimalen, pa bo ta bistveno večji pri prenosu podatkov. "Cena za megabajt (MB) se bo tudi z upoštevanjem novega davka znižala za več kot tretjino – na največ 54,9 centa. Ob primerjavi z lanskimi cenami, ki so veljale na Hrvaškem za prenos podatkov, postane pomen evrotarife popolnoma jasen: za 1 MB podatkov smo namreč pred 1. julijem plačali od 3,9 do 11,7 evra (!!!), torej so zdaj cene nižje za od 86 do 95 odstotkov!" ugotavljajo na ZPS in dodajo, da vrtoglavih zneskov na podopustniških računih skoraj gotovo ne bo. "Upamo si trditi, da bo tudi v primeru nenadejanega prenosa podatkov pritožb uporabnikov bistveno manj – v kar nekaj primerih so v preteklih letih po dopustu potrošniki dobili račune v višini nekaj sto ali celo nekaj tisoč evrov," poudarja Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS.
Za prenos podatkov je že lani veljalo, da poraba na gostovanju – in to ne le znotraj Unije – ne sme preseči 50 evrov brez DDV. A past se skriva drugje, opozarjajo na zvezi potrošnikov. Omejitev velja samo za strošek prenosa podatkov, račun pa vam v državah, ki niso članice EU, lahko precej zvišajo druge storitve, tudi klici. Za minuto klica iz določenih držav v Slovenijo boste lahko odšteli vse do 5 evrov, cena dohodnega klica pa lahko doseže skoraj 4 evre na minuto.
Izjemno dragi so lahko tudi MMS, pri večini operaterjev pa uporabniki niti ne vedo, koliko stanejo. "Lastniki pametnih telefonov ste najbrž že ugotovili, da se v ozadju brez vaše vednosti sem ter tja podatki kar sami prenašajo. Zunaj EU je takšen prenos hudo drag, saj boste za vsak prenesen megazlog v najboljšem primeru odšteli nekaj evrov, večinoma okrog 10 evrov, uporabniki T-2 pa kar neverjetnih 24,576 evra," poudarja Boštjan Okorn.
Zato potrošnikom polaga na srce: ne navadite se na poceni telefoniranje iz tujine, preden odpotujete, se raje prepričajte, kakšne so cene. Takoj ko zapustite EU, namreč te lahko zelo narastejo. Zdi se, da operaterji tudi tako lovijo izgubljene evre, še pove.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.