Za kandidaturo na novembrskem kongresu se je odločil po tem, ko so je glede tega nanj obrnilo več predsednikov občinskih odborov in kolegi v poslanski skupini. Podobnik meni, da je za posodobitev in uspešno delovanje stranke zelo pomembna dobra in izvedljiva programsko-politična usmeritev stranke, ki bo sprejeta na kongresu. "Pričakujem, da se ne bomo ukvarjali le z evidentiranjem kandidatov," je dejal Podobnik, ki v javnosti poleg aktualnega predsednika kolicijske SLS Franca Buta velja za najresnejšega predsedniškega kandidata za predsednika. But sicer po neuradnih informacijah na kongresu v Rogaški Slatini ne namerava kandidirati za predsednika, vendar ne želi dajati izjav o svoji odločitvi. Je pa dejal, da "zelo resno razmišlja" o kandidaturi na volitvah v Evropski parlament. "Ocenjujem, da bi lahko stranki s to kandidaturo zelo koristil," pravi But in dodaja, da bodo morali o tem odločiti organi stranke.
Arhar ne namerava kandidirati
O Podobnikovi kandidaturi je poročal tudi današnji Dnevnik, po pisanju katerega naj bi nekateri člani SLS za predsedniškega kandidata predlagali predsednika uprave Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) Franceta Arharja, kandidata na lanskih predsedniških volitvah in nekdanjega guvernerja Banke Slovenije. Tiskovna predstavnica BA-CA Polona Vagaja je v zvezi s tem povedala, da gre za špekulacije in da se Arhar "nima namena vračati v politiko". Podobnik ni želel komentirati domnevne Arharjeve kandidature, o kateri naj bi po poročanju Dnevnika govorili tudi na seji poslanske skupine SLS. Dejal je le, da lahko "vsakdo v skladu s pravilnikom in pravili v roku kandidira in da soglasje".
Podobnik je v sporočilu za javnost poudaril, da zahteva nova programska usmeritev SLS primerne ljudi za izvedbo programa. Ta usmeritev pa mora biti soglasno podprta ne samo v stranki, pač pa tudi splošno sprejemljiva za slovenski politični prostor. "Ta sprememba je ključna za bolj uspešno delovanje SLS," meni vodja poslancev SLS, ki se je po septembrski seji glavnega odbora zavzel za sprejem kongresne resolucije o položaju SLS v Sloveniji in Evropi. Tako bi se kongres pred evropskimi in parlamentarnimi volitvami prihodnje leto lotil tudi vsebinskih tem in ne samo volitev organov SLS.
Predčasni volilni kongres bo sicer 15. novembra v Rogaški Slatini, kot je 1. oktobra odločil svet SLS. Kandidature s pisnim soglasjem kandidatov za predsednika, dva podpredsednika, deset članov izvršilnega odbora, predsednika glavnega odbora ter predsednika in 24 članov sveta je treba vložiti do 27. oktobra do polnoči. Po tem datumu in tudi na kongresu kandidatur ne bo mogoče vlagati.