Podpredsednik stranke SLS Janez Podobnik je ocenil, da je ključno vprašanje, ali je ustavna podlaga, na kateri stoji slovenska državnost in vsi njeni podsistemi – kot so zdravstvo, kultura, šolstvo, mediji, regionalizacija, parlament in vlada –, taka, da potrebuje radikalne spremembe.
"Ali pa je treba iti po drugi poti in zahtevati dosledno osebno in javno družbeno odgovornost vseh nosilcev, ki pač te podsisteme vodijo. Po našem trdnem prepričanju je prioritetna druga pot. Vsi podsistemi imajo trdne ustavne podlage in delujejo, če vsak sloni na osebni in javni družbeni odgovornosti," je poudaril.
Podobnik je dodal še, da ni treba diskreditirati predlagateljev in histerizirati javnega mnenja. Po njegovih besedah je razprava o ustavnih spremembah legitimna. "Kadar pride predlog s strani kongresa, je to eminentno politična pobuda," je dejal in nadaljeval, da je treba iti v vsebinsko razpravo. Kot je pojasnil, je bilo več kot dve tretjini Janševih predlogov v strokovni, politični in drugi javnosti že danih. "Nekaj je novih, nekateri nimajo klasične ustavne podlage in bi se lahko zgodile tudi s spremembo zakonodaje," je pojasnil Podobnik. Pri tem je omenil obvezno srednje šolstvo, "kar je dobra ideja", in zapis skrbi za zdravo okolje v ustavi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.