Slovenija

Podobnik tudi o povojnih pobojih

Ljubljana, 18. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik SLS Janez Podobnik je predstavil pogled stranke na aktualne razprave o medsosedskih odnosih in polpreteklo zgodovino.

Janez Podobnik
Janez Podobnik FOTO: POP TV

Predsednik SLS Janez Podobnik je ob predstavitvi pogleda stranke na aktualne razprave komentiral tudi polpreteklo zgodovino, še posebej v kontekstu razprav, ki jih je sprožil razvpiti film Srce v breznu. Po njegovem ni nobenega dvoma, da je bil fašizem začetnik silnega gorja Slovencev, še posebno Primorcev, in "povzročenega gorja se ne da z ničemer opravičiti".

Ob tem je izrazil globoko spoštovanje do vseh, ki so se fašizmu uprli in se borili za obstoj slovenstva, pa tudi do vseh, ki so se borili proti nacizmu in komunizmu. "SLS meni, da ni mogoče vseh partizanov povezovati s povojnimi poboji in revolucijo, kakor tudi ni mogoče vseh domobrancev obtoževati za izdajstvo slovenskega naroda," je dejal Podobnik.

Obvezna navodila glede razprav o medsosedskih odnosih in polpretekli zgodovini, ki so jih iz kabineta predsednika vlade dobili vsi ministri in poslanske skupine, so očitno vplivala tudi na nastop Podobnika. Na vprašanje ali gre njegov nastop razumeti kot kritiko lastne vlade pa je Podobnik, poudaril, da je - prav nasprotno – to podpora.

Vsi zločini, ne glede na ideologijo, v imenu katere so bili storjeni, zahtevajo enako obsodbo, poudarja Podobnik, za katerega je zaradi prihodnosti zelo pomembna tudi sprava in jasen odnos do polpretekle zgodovine. Po njegovem se je velika večina partizanov borila izključno za osvoboditev slovenskega naroda, vendar se odgovorni za izvensodne poboje in zločine v revolucionarnem boju ne bi smeli skrivati za plemenitostjo narodnoosvobodilnega boja. Takšne posameznike bi morali "postaviti pred odgovornost".

SLS se tudi zaveda, da je potrebno slovensko manjšino podpirati ne samo na formalni, ampak tudi na konkretni ravni. Zato bo stranka organizirala avtobusne prevoze in spodbujala svoje člane in druge Slovence, da bi se redno udeleževali predstav Slovenskega narodnega gledališča v Trstu, je še napovedal Podobnik.

Avstrija mora ščititi pravice slovenske manjšine

Glede odnosov z Avstrijo in zaščite slovenske manjšine je prvak SLS podprl vladno izjavo in poudaril, da je Avstrijska državna pogodba (ADP) dejstvo, ki ga ne morejo spreminjati izjave posameznih politikov, spoštovati pa jo morajo vse države, ki spoštujejo načela mednarodnega prava.

Naša severna soseda se je z ADP "zavezala, da bo ščitila pravice slovenske manjšine na svojem ozemlju, Slovenija pa ima v zvezi s tem dolžnost in pravico, da v dialogu z Avstrijo na to dejstvo tudi opozarja", je dejal prvak SLS.

Nemški strokovnjak za mednarodno pravo Rüdiger Wolfrum je v sporu glede slovenskega nasledstva Avstrijske državne pogodbe (ADP) podprl stališče Slovenije. Kot je povedal, je za Avstrijo razpad Jugoslavije ne more biti povod, da bi se osvobodila dolžnosti, zapisanih v ADP. Čeprav Slovenija "formalno" ni postala partnerica ADP, pa je od Jugoslavije prevzela v ADP zapisane "pravice in dolžnosti", je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10