Predsednik SLS, minister za okolje in prostor ter predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Janez Podobnik je ocenil dosedanje dveletno sodelovanje stranke v vladni koaliciji. Po njegovem mnenju se je stranka v tem času izkazala kot kreativen, strateški in konstitutiven partner z veliko mero profesionalnosti in izkušenosti.
Po Podobnikovem mnenju je politično dogajanje v prvi polovici delovanja stranke v vladni koaliciji zaznamovala velika pregretost, kjer je prvak SLS izpostavil problem družbene integracije Romov, interpelacijo zoper kulturnega ministra in napoved policijskega sindikata, da bo v primeru neupoštevanja njegovih zahtev po uvrstitvi poklica policista in kriminalista v 22. plačni razred uporabil institut stavke. Zaznamovalo so jo tudi uspešna gospodarska rast ter odločitev o uvedbi evra in predsedovanje Evropski uniji leta 2008.
Stranko so po lokalnih volitvah zaznamovale zmagovitost, kolegialnost in demokratičnost, tudi v prihodnje pa si bodo prizadevali za decentralizacijo države, sprejetje resolucije o meji s Hrvaško ter se za uravnotežen gospodarski razvoj države, sta opozorila Podobnik in strankin poslanec Kristijan Janc.
Podobnik o Romih
Podobnik je izrazil zadovoljstvo, da se je v torek sestal s predstavniki družine Strojan, ki jim je predlagal, naj se odločijo, ali sprejmejo lokacijo v enem od državnih objektov, ki so jo enkrat že videli. Ta ima po Podobnikovih besedah številne dobre atribute glede varnosti, bližine zdravstvene oskrbe in šol. So pa Strojanovi v preteklih dneh na enem od srečanj izrazili tudi možnost, da bi morda začasno ostali kar na sedanji lokaciji v Postojni.
Predsednik SLS ni želel komentirati novinarskega vprašanja, ali bi država Strojanovim dopustila vrnitev v Ambrus. Država oziroma vladna komisija za zaščito romske etnične skupnosti v celoti sledita dogovoru, ki je bil sprejet s predstavniki romske družine Strojan 25. novembra letos. V dogovoru so sklenili, da se družina začasno vrne v Postojno, država pa ji zagotovi začasno bivanje na eni izmed državnih lokacij. Na sestanku so predstavniki Strojanovih sprejeli tudi pravno argumentacijo, da tako izločljivi akti inšpekcijskih služb kot tudi pravnomočna odločba ustavnega sodišča legalizacije romskega naselja v Ambrusu ne omogočajo, je še pojasnil Podobnik.
Minister še meni, da so se v zadnjih dneh zadeve v Sloveniji precej umirile, k čemur pa je prispevalo tudi nekaj drugih potez, ki jih je kot predsednik komisije storil. Kot je spomnil, je začela delovati komisija za reševanje problematike v romskih naseljih. Prav tako so se dogovorili, da se bodo v prihodnjih dneh srečali z župani tistih občin, ki so dobri primeri sobivanja romske in večinske skupnosti ter imajo dobro rešeno prostorsko in komunalno ureditev romskih naselij.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.