Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je obiskal občino Braslovče, v kateri je petkovo neurje s točo in močnim vetrom povzročilo za več kot štiri milijone evrov škode na kmetijskih pridelkih in poslovno-stanovanjskih objektih. "Hmeljarji in vsi ostali, ki jih je neurje prizadelo, lahko pričakujejo usklajeno delovanje vseh resorjev, od kmetijskega, okoljskega, šolskega, predvsem pa obrambnega ministrstva, ki bo prvo pripravilo poročilo o škodi in ga predstavilo vladi," je v izjavi za javnost povedal Podobnik.
Pojasnil je tudi, da veljavni zakon o odpravi posledic naravnih nesreč omogoča, da gredo ministrstva v postopke za odpravo škode, vendar pa je trenutno v postopku sprememba tega zakona. Prav pri teh spremembah, tako Podobnik, je treba biti pozoren na gradbene objekte v hmeljiščih, kot so hmeljske žičnice, ter za obnovo tovrstnih objektov delno zagotoviti državni denar.
Kako čim prej do pomoči?
Kot je dejal minister, veljavni zakon o odpravi posledic naravnih nesreč predvideva dolge postopke za pridobitev pomoči, zato bodo ponovno pregledali ta zakon in skušali ugotoviti, ali obstajajo načini za čim prejšnje nakazilo pomoči prizadetim v petkovem neurju.
"Na vladi je, da prispeva svoj delež, tako da ne bi izpadla nobena letina. Škoda bo zagotovo presegla zakonski limit, prvi sanacijski program, ki bo tudi finančno ovrednoten, bomo pripravili, ko bo obrambno ministrstvo predstavilo poročilo o nastali škodi," je poudaril Podobnik.
Na vprašanje, ali so ga hmeljarji seznanili s svojimi pomisleki glede odstranjevanja hmeljevine in podrtih gradbenih objektov iz hmeljišč, je Podobnik odgovoril, da se je z njimi pogovarjal tudi o tem. Dogovorili so se, da v prihodnjih dneh na skupnem srečanju poiščejo ustrezno rešitev in tako odpravijo možnost nastanka divjih odlagališč.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.